Print this page

פרסום הנס

m 2 stories hanya

עמי חניא

ישבנו כרגיל במשרד הפרסום חשמונאי ובניו, פינת יהודה מכבי. אבא, בן ועוד בת, באמצע דיון על מצב השמן. על הקלף נערמו סיסמאות שעלו בסיעור המוחות: "דרוש שמן!", "אם אתה זך ונקי, זה ענקי", "עצור! שמן טהור" ועוד. פתאום הסופרוויזרית התפרצה אל חדר הישיבות כשבידה יונת דואר, "יש פרויקט חדש!" שמנו את הקולמוסים בצד והתפנינו לשמוע במה מדובר. היא אמרה שהלקוח חסוי, אבל רוצה שנגיע לפגישה מהירה בירושלים. רתמנו את העגלה ועלינו לירושלים דרך מודיעין. הגענו לירושלים לקראת שקיעה ולהפתעתנו ראינו אור בוקע מבית המקדש.

בדממת אלחוט ניגשנו אל הלשכה, ושם, לאחר שעברנו בדיקה קפדנית, קיבלו את פנינו האחים - יהודה בראש וכולם מסביבו. "יש לנו בעיה", פתח יהודה, "ניצחנו". הוא הבחין במבט המבולבל שלנו והסביר: "ניצחנו במלחמה, עשינו את הבלתי ייאמן והבסנו את היוונים. לא רק זה, גם הצלחנו לכבוש מחדש את בית המקדש, ואחרי שלא מצאנו שמן, מצאנו כד קטן, והוא דולק כבר שלושה ימים. אנחנו מאמינים שהוא ידלוק עד שיגיע השמן החדש מהגליל. להערכתי בעוד חמישה ימים" (הלך הפרויקט הקודם שלנו). הוא ניגב זיעה קרה ממצחו, והמשיך: "בישיבה שהתכנסה היום החלטנו שצריך לפרסם את הנס הזה, ואנחנו לא יודעים איך!"

אבי, שהיה פרסומאי מיומן, התחיל מיד לעבוד. הוא שלף קולמוס ושאל: "מה המסרים?"
יהודה הסתכל על אחיו, ואמר: "חשוב לנו שניזכר כגיבורים, חזקים ובלתי מנוצחים, שכל עם שיחשוב אי פעם להתעסק אתנו ידע שמי כמוך באלים ה'", הוא הגביר את קולו. "חשוב שידעו שאנחנו כבשנו את בית המקדש, טיהרנו אותו, והצלחנו להאיר בו אור לשמונה ימים. והכי חשוב, אנחנו רוצים שידעו על הנס שנעשה לנו".

מיד שאלתי "והכד?", יהודה משך בזקנו, מהורהר. "הכד... אפשר בקטנה להזכיר אותו. לא צריך לעשות כזה עניין גדול, זה רק כד קטן, ואנחנו בבית המקדש, נסים פה זה חופשי".

אחותי שאלה: "אז לנסח הודעה לעיתונות?" יהודה ענה מיד: "כן, אני רוצה את זה בכל המהדורות מחר בבוקר, שיופיע ב'אתונה טיימס', ב-'סטואה ג'ורנל' ובכל העיתונים הנפוצים". אחותי מיד התחילה לנסח הודעה: "בִּימֵי מַתִּתְיָהו בֶן יוֹחָנָן כֹּהֵן גָּדוֹל חַשְׁמוֹנַאי וּבָנָיו..." כשסיימה, יהודה עבר על הנוסח ואישר אותו, ומיד יצאו יונים אל המערכות של העיתונים.

"...וְאַחַר כָּךְ בָּאוּ בָנֶיךָ לִדְבִיר בֵּיתֶךָ וּפִנּוּ אֶת הֵיכָלֶךָ וְטִהֲרוּ אֶת מִקְדָּשֶׁךָ וְהִדְלִיקוּ נֵרוֹת בְּחַצְרוֹת קָדְשֶׁךָ וְקָבְעוּ שְׁמוֹנַת יְמֵי חֲנֻכָּה אֵלּוּ לְהוֹדוֹת וּלְהַלֵּל לְשִׁמְךָ הַגָּדוֹל". עברתי על הטקסט שוב: "שכחנו את הכד!" אמרתי בלחישה. דממה השתררה מסביב. לא המציאו עדיין את ה-UNDO ולא יכולנו להשיב את הרצים. איך יזכרו את הכד הקטן ואת הנס הגדול? שמונה ימים של שמן, ולא נעשה מזה אפילו אייטם?

אבי מיד התעשת ופנה אל יהודה: "תן לנו לחשוב, אנחנו נמצא דרך לפרסם את הנס!" פנינו אל לשכת הגזית והתחלנו להתייעץ. רעיונות עפו באוויר, רעיונות נפסלו, הלילה הלך והתארך, ובאזור השעה שתיים לפנות בוקר הגישו לנו קצת כיבוד - זה היה מאכל קצת שמנוני עם הרבה אבק מהדרך. אחותי מיד הרחיקה את המאכל ואמרה, "הוא כזה שמנוני וספוג, בטח יכלו להדליק אתו את המנורה לשנה". מיד קפצנו על המציאה, ומצאנו את הדרך הראשונה להפיץ את הנס - לאכול מאכל מלא בשמן, עם סימן אדום מלמעלה שיזכיר שלהבת

הרגשנו שזה לא מספיק, צריך עוד רעיון, משהו שידליק את כולם, משהו שיגרום לכל אחד לזכור את הנס, אולי לא רק לזכור אולי להזכיר. הלילה הלך והתקדם, נשארו לנו עוד שעות מעטות לתמיד של שחר, ועדין לא מצאנו רעיון שיסובב לכולם את הראש. החזקתי בידי כוס חרס חד-פעמית, ועם מקל מחודד חרטתי עליה את ראשי התיבות של שמי "נ ג ה פ" (השם שמור במערכת), סובבתי את הכוס בידי, האותיות רצות למולי, ופתאום זה קפץ לי מול העיניים: נס גדול היה פה. צעקתי בקול: "נס גדול היה פה" והראיתי לכולם את הכוס המסתובבת. כולם רצו לסובב את הכוס והיא נפלה והתנפצה, אבל היה לנו רעיון. ומיד הרצנו אותו למחלקת הקד"ם, היה בו סוד הקסם הפרסומי הגדול מכולם, שילוב מושלם של סיסמה זכירה, מבנה ייחודי, משחק ואתגר אמתי.

מהצד הביט אלינו מתתיהו הזקן, הוא ישב שם כל הלילה והקשיב לרעיונות שלנו. הוא נשען קדימה באטיות ובקולו העמוק אמר: "אני אוהב את הגימיקים שלכם, אבל צריך משהו קצת יותר רציני, משהו שיזכיר את הנס הגדול של הכד הקטן כמו שצריך, משהו שיאיר לדורות, שייתן תקווה בלבבות, שהיהודים תמיד יתחברו אליו, ממש כמו המנורה". הוא לקח את הקולמוס ושרבט מנורה. משהו בשרבוט הציק לי בעין, לאחר התבוננות ארוכה אמרתי - " יש פה שמונה קנים ולא שבעה". "שמונה ולא שבעה", אמרה גם אחותי לאחר ספירה מחודשת. מתתיהו הסתכל עלינו בחיבה, וקרץ בעינו.

לקח לנו שמונה שניות להבין...

ועוד אחת בשביל השמש.

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם