לכל אבדה יש סיפור

11 avedot

 

בחן מיוחד ובמקוריות מצליחות היוצרות של "אבדות" להפיח חיים בדומם ורגש בחפצים נשכחים. מתברר שכדי להכניס לאווירה לא צריך הרבה יותר מכמה מזוודות, וכישרון כמובן

נעמה דקל

יצירה טובה מתבשלת לאט. את היצירה הזו הגו יחד השחקניות והיוצרות הוד שוורץ ושירן בן דוד, שתיהן תושבות קריית שמונה, בתהליך ארוך של שלוש שנים. מרגש לראות יצירה מהצפון, כמו מארץ רחוקה.

שתיהן התגוררו בירושלים בעבר. הוד עברה לצפון, תכננה להיות מורה, אבל התיאטרון בער בה. היא למדה כמה קורסים בתיאטרון אספקלריא, וחיפשה את ההזדמנות ליצור. ההזדמנות הגיעה, כאשר גם שירן עברה לגור בעיירה הצפונית, דלת מולה, באותו בניין. הרקע של שירן הוא תיאטרון, תחום שלמדה במכללת אמונה, והעולמות של היצירה נפגשו להם בדייט עסקי על החלומות שלהן בבית קפה קטן.

ההצגה "אבדות" מבוססת על ספרו של מיכאל שיינפלד המתאר את יואב, סטודנט טרי לפסיכולוגיה, שמוצא עבודת סטודנטים בחדר האבדות של תחנת הרכבת. הוא גר אצל דודה חנה, הדודה הזקנה של אביו. העבודה במציאת אבדות הופכת להיות יותר ויותר אישית. בחדר האבדות מתעוררים לחיים סיפורים ודמויות שנדחקו בתיבת הזיכרון, ויואב נאלץ להתמודד עם השאלה - האם אפשר לשנות את העבר?

ההצגה מתמקדת בסיפור אחד מתוך כמה השזורים בספר המקורי. סיפורם של חנה, הנערה הצעירה, ואברהם הבחור, שאי שם בשבועות שלפני המלחמה הנוראה באירופה נשבעו שכשיסתיים הכול הם יחפשו זה את זה ויינשאו. הם הבטיחו. לכן דודה חנה לא נישאה מעולם, אבל אברהם... מי יודע מה אתו.

בחדר האבדות מתגלה הסיפור שהיה חבוי שנים, כאן, ממש במרחק כמה רחובות. ומה אפשר לעשות עכשיו? יואב מתלבט.

את ההצגה עטפו הרבה יוצרים גליליים, כמו שתי הבמאיות: אור נדב-ארגוב מתיאטרון 'תמונע', שעזרה להן בשלבים הראשוניים, אירית רצ'בסקי שביימה אותן לקראת ההופעות בפסטיבל עכו, פול דרי על הכוריאוגרפיה ואדם וייזר על התאורה.

כדי להעביר סיפור למחזה, ולצורה בימתית, צריך למצוא איזשהו סימבול שיבהיר את הדברים. הוד ושירן, מצאו פתרון בימתי גאוני: הדמויות השונות מתחלפות דרך הכניסה לנעליים שלהן, ממש לקחת את הביטוי המוכר ולהפוך אותו למוחשי

כדי להעביר סיפור למחזה ולצורה בימתית, צריך למצוא איזשהו סימבול שיבהיר את הדברים. הוד ושירן מצאו פתרון בימתי גאוני - הדמויות השונות מתחלפות דרך הכניסה לנעליים שלהן, ממש לקחת את הביטוי "להיכנס לנעליים של האחר" ולהפוך אותו למוחשי. כל התנועתיות ושפת הגוף משתנה מעת הכניסה לנעליים. מיואב, גבר, צעיר ונמרץ; לדודה חנה, שלה יש כובד של שנות חיים על הגב וגרירת רגליים של זקנה, לאישה אחרת טיפופים קלילים של נעלי עקב. עבודה מדהימה של כניסה לתוך דמות.

השימוש בתפאורה, גם הוא מינימליסטי, מרמז להרבה מעבר וכך הופך לסימבולי. על הבמה יש המון מזוודות על גלגלים, שנעות בחלל לפי הסיטואציות השונות. בביתה של הדודה חנה, אלו החדרים השונים. בחדר האבדות אלו ארגזי האבדות, ובכלל התנועה שלהן בחלל יוצרת מעין מחול, ולרגעים הן מקבלות צורה של מצבות בבית קברות, או של אנשים בתור אל הלא נודע. האביזרים הם מטריות בשלל גוונים, עם דמות מתוקה במיוחד של מטרייה במבטא צרפתי שלא נשארת סתם על המדף, והיא זו שמודיעה על התחנות הבאות של הרכבת.

מי שקרא את הספר מודע לסגנונו הפיוטי של שיינפלד, תיאורים ליריים ארוכים, על הגבול בין ספרות לשירה. יש גם שיר של זלדה שמלווה את ההצגה, וגם כאן הצליחו השחקניות ליצור טקסט שמשמר ברובו את שפת הספר, מעיין תיאטרון-סיפור שנפעל מתוך המיוחדות של הטקסט.

ההצגה מנסה להביא את הדברים לרובד האישי, גם במפגש עם נושא האבדות מול הקהל, באופן ישיר. חפצים שנמסרו ע"י הקהל מוחזקים בשמירה בקופסת האבדות אצל השחקניות עד לסוף ההצגה. וכאן המקום לתת לטקסט ההצגה לדבר בעד עצמו:

"אני מביטה בכם, ולרגע אינכם אנשים אלא אפשרויות של מאבדים. אולי זו את שתאבדי הפעם משהו יקר לך? אולי תשכחי את קופסת העפרונות ותחסכי מאחרים לאבד אבדות משלהם? הרי אם מישהו צריך לאבד דבר מה בנסיעה הזאת, אולי עדיף שיהיו אלו עפרונות צבעוניים ולא געגועים? איני יודעת מה את מסוגלת לאבד, ובכל זאת, מי יודע. אין אדם שאין לו מה לאבד".

ההצגה תעלה בכ"ב בכסלו, 10.12, בשעה 21:00 בתיאטרון מראה, קריית שמונה.

על הצגות נוספות ניתן להתעדכן בעמוד הפייסבוק "אבדות". לפרטים נוספים ולהזמנת ההצגה: הוד 052-5364871.

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נרקוד?

  מאמר מאת הרב ליאור...

עוד לבנה אחת

  מאמר מאת הרב אייל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם