המשחק של עמי

 14 story

אריאל פייגלין

עמי עמד בכניסה לחדר ובחן את המדינה החדשה שלו. הם ניסו להכשיל אותו, הוא יודע. השמועה ב'בית הספר' אמרה שהמדינה הזו מקוללת, שמעולם לא ניצחה בקרב. זו גם הסיבה שסגרו אותה, אי אז לפני אלפיים שנה.

עמי ידע שאם זה היה תלוי בקולונל יורה אום, הוא בכלל לא היה נותן לו מדינה משלו. זה בטח בלפור שלחץ, אני ההימור שלו, הוא הביא אותי לפה. אבל עושה רושם שהקולונל עושה הכול כדי שאכשל, חשב עמי לאחר שסיים לבחון את יושבי החדר. הם לא הרכיבו פה מדינה חדשה, הם פשוט אספו שאריות מכל מדינה קיימת. את הפצועים הם הביאו לי, את הגולים, המסכנים, את כל הלא רצויים, את כולם הביאו לי.

עמי ידע שרבים במצבו היו רואים בכך עלבון, אך לא הוא. הוא ראה בזה הזדמנות. זה לא היה נאום מה שהוא נשא, אבל דומה כי המילים האלו הפיחו חיים חדשים בחבורת המיואשים ששכבו על המיטות. "אני מכריז בזאת, על הקמת השער הנמצא למטה, הוא שער האויב". כפיים.

אף אחד לא הופתע כשהקרב הראשון היה כבר למחרת. נכון, יש חוקים ויש אמנות בינלאומיות, אבל איכשהו, נדמה שהן מעולם לא היו תקפות כשהדבר נגע לעמי. "ההימור היה גדול מדי", הסביר עמי הנינוח לקולונל יורה אום לאחר הניצחון המפתיע, "זה לא שרציתי לנצח, כמו שפשוט לא הייתי יכול להרשות לעצמי להפסיד".

וזו הייתה רק ההתחלה. מדינה אחת מול עשרים ושתיים מדינות, ונראה כי לאיש לא אכפת. חוסר השוויון נמשך. קרב מול כמה מדינות בו זמנית, שני קרבות באותו יום ועוד ועוד, דומה כי קולונל יורה השליך על עמי את כל מה שהיה לו. ועמי עמד בזה.

הסוד היה באנשים. נכון, היה גם תחכום, ונחישות, ומעשי גבורה, אבל הכול מתחיל ונגמר בדבר אחד. האנשים. קבוצת הפליטים שקולונל יורה השליך בבלי דעת על עמי, התגלו כלוחמים נחושים שימסרו את נפשם למען המדינה ולמען עמי. אם זה 'בין' ויחידת 101 שלו שיצאו למבצעים חשאיים בעורף האויב, 'עלי' והפצצת שדות התעופה בפתיחת ששת הימים, או הפעם ההיא שבה שלח עמי את 'פטרה' להשמיד את הכור העיראקי וכך סיים את הקרב בלי להרוג שום חייל אויב.

רק פעם אחת הם היו קרובים להפסד, פעם אחת שהותירה אחריה טראומה ענקית. זה היה ביום הכיפורים, וההודעה על הקרב נמסר למדינה על ידי עמי רק אחרי ששאר הצבאות כבר התארגנו. כש'בין' ניסה לשאול למה לא הקשיבו לראש אמ"ן והאם עמי ראה את ההודעה רק כשיצא מהמקלחת, עמי הביט בו בזלזול ואמר "מה לעשות שאני לא קרוב לרצפה כמוך".

אז נכון, זה היה קרוב, ובכל זאת ניצחנו. אה, אופס, התכוונתי שעמי והמדינה שלו ניצחו. סליחה על הטעות, נורא מבלבל כל הכפל משמעות הזה.

לאט לאט הלכה וירדה התדירות של הקרבות, ולא רק התדירות ירדה, גם החשיבות שלהם. כבר לא קראו להם קרבות, קראו להם מבצעים, שם שעושה אסוציאציה של קניות בסופר. והשמות שלהם? זה כבר לא היה שמות הרואיים כמו 'מלחמת העצמאות' או 'מלחמת ההתשה', היו להם שמות חביבים כאלו, כאילו שקומונרית בחרה. עברו בדיוק שבעים ואחת שנה מאז אותו ערב שבו קולונל יורה אום קרא לו לחדר ונתן לו את המדינה, ולאחרונה, לאחרונה לעמי כבר לא ברור לאן הוא הולך ומה המטרה.

כי בהתחלה, בהתחלה הכול היה מאוד ברור. עמי רק הקים את המדינה, והיה צריך מיד להילחם ולהוכיח למה הוא מסוגל. אז נכון, תוך זמן קצר הוא הגיע לראש טבלת הדירוג, וכל 'בית הספר' ידע שעם המדינה של עמי לא מתעסקים. ושאם מתעסקים, חוטפים. אבל עכשיו עבר קצת זמן, ולמדינה של עמי כבר לא נשקפת סכנת קיום, אז לעמי יצא קצת לחשוב. מי הוא? ומה הוא רוצה? ולמה בכלל הוא נלחם? ואולי, אולי בכלל כל זה רק משחק?

המחשבות טורדות את מוחו של עמי, וב'בית הספר' נפוצה שמועה, שמועה שהתחילה במדינה של עמי, שעמי כבר בכלל לא רוצה לנצח. ועמי? הוא בעצמו כבר לא יודע מה הוא רוצה. בינתיים הוא ממשיך להילחם, ממשיך לנצח, אבל זה רק מתוך הרגל. כי משהו, משהו בעיניים של עמי כבה.

אבל, חשוב שתדעו שיש עוד תקווה. האגדות ברחוב מספרות על אחד שיבוא וישנה, יבוא ויגאל. הן טוענות ש"עני הוא, ונושע, ורוכב על חמור (לבן, אלא מה)", ומזרע בית דוד הוא, ועטוף בתחבושות ומריח צדקות וכו' וכו', ו'מאזר ראקהם' שמו. רגע, אולי בשביל הסיפור עדיף בכלל אליהו הנביא? כבר בלבלתי את עצמי. לא משנה, נראה לי שהבנתם את הפאנץ'.

וכשהוא יבוא, והוא יבוא, משהו, משהו בעיניים של עמי יידלק. עמי ייגש אליו, ימסור לו את הפיקוד על המדינה, יקוד קידה ויגיד בחן כמו בסרטי המרגלים האלו: "השם הוא שראל. עמי שראל".

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם