מבחן המאמץ

shut790

נעמה מוזס

שאלה: אני לומד בכיתה י"א ברמת 5 יח"ל מתמטיקה. השנה החומר נעשה ממש קשה והציונים שלי על הפנים. זה ממש מתסכל ולא הוגן שלמרות המאמץ שאני משקיע, לא הולך לי! לקחתי שיעורים פרטיים אבל זה יקר מאוד, ויוצא שגם אין לי זמן לדברים נוספים שחשובים לי כמו פעילות בתנועת הנוער, בילוי וכדורסל. אם ארד ל-4 יחידות, זה אומר שאני סתם מוותר לעצמי, ואני יודע שהוריי יתאכזבו, וגם אני. מה לעשות?

תשובה: באמת מבאס להתאמץ, להשקיע, לדעת בתוך תוכך שאתה מסוגל, אבל... זה לא הולך. החיים, מתברר, לא תמיד מזמנים לנו קשר ישיר ומידי בין המאמץ וההשקעה לבין התוצאות בפועל, בוודאי לא לטווח הקצר. אין מעלית ישירה להצלחה, וצריך לטפס אליה במדרגות. ניכר כי מקצוע המתמטיקה תופס אצלך (ואצל תלמידים רבים) חשיבות רבה.

  • כפי שציינת, מלבד הלימודים ישנם תחומי עיסוק נוספים, ונדרש מאתנו ליצור איזון בין כל המשימות. אתה מתאר תקופה עמוסה ומאתגרת. נסה לדמיין להטוטן המנסה להקפיץ כדורים באוויר - עם שלושה כדורים הולך לו טוב, אך ברגע שינסה להכניס כדור נוסף למסלול – הכול יקרוס וייפול. החכמה היא לדעת האם נכון לנו להעמיס עלינו מטלה נוספת ומתי לעשות זאת.
  • אתה טוען בצדק שחשוב לך להשקיע זמן בדברים נוספים (ואכן לימודים הם באמת לא הכול בחיים). ערוך "חישוב מסלול מחדש" – רשום את המשימות שברצונך לבצע השנה, ציין כמה אנרגיה הן דורשות ממך, ונסה לתעדף אותן ולבחור את המסלול שנכון לך בין מגוון המשימות
  • ריכוז חיובי – קשה להתרכז במבחן בשעה שמחשבות מכשילות מרחפות מעליך: "אני לא אצליח", "אאכזב את ההורים", "אוף, לא הולך לי!", "מה יהיה?"," אני לא שווה". גם אם זה ייראה לך מלאכותי – נסח לעצמך הוראות עצמיות כמו: "אעשה כמיטב יכולתי", "הציון הוא לא מה שמגדיר אותי". אמור לעצמך משפטים אלו מדי יום. כדי שההצלחה תגיע, ראשית עלינו להאמין בעצמנו.
  • לפני שנתקדם חשוב להתעכב לרגע על בחירת המילים – יש הבדל עצום בין לומר: "אני עובר הקבצה" לבין "יורד הקבצה". המילים שלנו משפיעות על מחשבותינו, רגשותינו ומעשינו. השימוש במנוחים של ירידה/ויתור מעצים את תחושת האכזבה וההאשמה העצמית. אנו נוטים להשתמש בשני צבעים בלבד - שחור או לבן. עלינו לזכור ולהפנים כי האישיות שלנו אינה מורכבת רק מהיכולת או מהציונים שלנו בתחום המתמטי. אישיותך כוללת מגוון של צבעים. אל תשכח זאת.
  • אתה כבר קובע עובדה ו"יודע שהוריך יתאכזבו". הרשה לי להניח סימן שאלה בסוף המשפט. ייתכן שתחושתך אינה תואמת את רגשות הוריך. שווה לבדוק זאת. וגם אם כן - תפקידך אינו לרַצות אותם ולהגשים את חלומם. הפרד בין המעשה לאישיות – מותר לך להתאכזב מהציון, אך אין זה אומר חלילה שעליך להיות מאוכזב מעצמך.
  • חשיבות המאמץ – אציג מחקר מעניין וחשוב בעניין ההשקעה והמאמץ. קבוצת ילדים הוזמנו להרכיב פאזלים. כשהצליחו במשימה אמרו למחצית מהילדים: "איזה יופי! הצלחת! אתה בטח ממש חכם!". ואילו למחצית השנייה אמרו : "איזה יופי! הצלחת! אתה בטח התאמצת מאוד!". ההבדל הקטן הזה, בין "אתה ממש חכם" לבין "אתה התאמצת מאוד", התברר כהבדל אדיר. בהמשך, כאשר הציעו לילדים להרכיב פאזל חדש, קשה יותר, נחשפו ההבדלים: כמחצית מהילדים שנאמר להם שהם "ממש חכמים" לא היו מוכנים לגעת בפאזל החדש – הם פחדו לאכזב ולהתאכזב. לעומתם, כמעט כל הילדים שנאמר להם שהם "התאמצו מאוד" היו מוכנים להתמודד עם הפאזל החדש, הקשה יותר, ואף הצליחו יותר במשימה. מדוע? הפאזל החדש, כמו החיים עצמם, באמת היה קשה יותר. וכשהילדים ה"חכמים" נתקעו בו, רובם חשבו לעצמם "אני לא מצליח, אז כנראה אני לא כזה חכם" - והפסיקו לנסות. לעומתם, הילדים שלפני כן נאמר להם שהם "התאמצו מאוד" חשבו לעצמם: "אני לא מצליח, אז כנראה עוד לא התאמצתי מספיק" - והמשיכו לנסות, עד שהצליחו. כדאי שנפנים שהתוצאה הסופית אינה בהכרח מגדירה אותנו. נעניק הוקרה והכרה למאמץ.
  • גם הדרך היא אוצר – לעתים אנו רוצים כל כך להגיע לסיום המסע, ושוכחים לעצור, לנוח, ליהנות ממה שיש לדרך להציע. עלינו להבין שלמרות ההשתדלות וההשקעה - לא תמיד יימצא מתאם חיובי לתוצאות המידיות בשטח. נדע להוקיר את עצמנו על ההשקעה ולהמשיך להאמין שאנו שווים וראויים. נדע להרפות ולהשקיע אנרגיה ומשאבים בדברים נוספים. נכון, מותר לך להיות מתוסכל מכך שלא קבלת תגמול ישיר להשקעתך ויכולתך. אולם, למד להעריך את הדרך. זכור כי ההצלחה היא מסע, לא יעד.

נעמה מוזס – מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת. CBT, מרצה ומנחת סדנאות. This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם