שו"ת SMS לפרשת וישב

sms790

 

שהחיינו על המטוסים החדשים * בחסדי ה' צ-באות, קנינו מטוסי קרב חדישים. מה יש לברך עליהם? ובכלל, האם יש לברך עליהם, הרי מלחמה היא דבר מצער? ואם צריך לברך, מי יברך?

הרב אבינר:מלחמה היא מצערת, אבל לעת עתה אנחנו חייבים להילחם, כלשון הרמב"ם: הלכות מלכים ומלחמה, ואשרינו שיש לנו מטוסים. על חפץ פרטי אדם מברך 'שהחיינו', על חפץ משותף 'הטוב והמטיב': הטוב לי והמטיב לאחרים. וכבר כתבתי בעוניי שיש לברך על אקדח (שו"ת שאילת שלמה ג פז – מ"צ), קל וחומר על מטוסי האדיר!וראוי שמפקד הטייסת יברך.

 

חורבן עמונה * אני מרגיש שהחלטת הממשלה להרוס עמונה פוגעת מאוד בציונות שלי וברצון שלי להתגייס. כיצד להתייחס?

הרב אבינר: אתה ציוני ומתגייס לא בשביל הממשלה אלא בשביל ריבונו של עולם. ואשר ליחס לממשלה, עברה אחת אינה מוחקת זכויות רבות.

 

שוחד בבחירות * אני לא מצביע עבור מפלגה מסוימת ולא מסכים אִתה, אבל ראש הישיבה דורש שכל האברכים יתפקדו לאותה מפלגה, מכיוון שיש לישיבה אינטרס כלכלי גדול מאוד, אולי בגדר להיות או לחדול. האם אני רשאי להתפקד ולחתום על טופס שבו אני מצהיר על הסכמה לדרכם?

הרב אבינר: עצוב מאוד.

 

יהדות * היהדות היא עם, דת או תכונה?

הרב אבינר: גם.

 

עלייה של נכה לתורה * האם נכה בכיסא גלגלים יכול לעלות לתורה?

הרב אבינר: יש אוסרים. פס"ת קמא אות א. אבל מודים שאפשר בדיעבד. ושעת הדחק לכתחילה היא כמו בדיעבד. וכאן אין לו בררה, לכן אין חוסר כבוד. לכן אפשר (וכן שו"ת בית אב"י ד נג. וכן הגר"ד ליאור באתר ישיבה – מ"צ).

 

איחור בפגישת שידוך * האם מותר לבחורה לאחר בפגישת שידוך בכוונה כדי לראות איך הבחור מגיב?

הרב אבינר: מותר וזה רעיון טוב. כמובן, אין זה נורא אם הוא מתעצבן, אנו רק בני אדם, אבל יש לבחון אם הוא מגזים ויש לו פוטנציאל של בעל שתלטן.

 

חינוך ילדים * אשמח לכמה עצות לחינוך ילדים שראיתם בבית אצל מרן הרב אליהו זצוק"ל.

הרב אליהו: קשה לסכם במילים קצרות עצות בנושא חשוב כל כך, אעפ"כ בתמצית קצת עצות: א. דוגמה אישית – אל תגיד לבן שלך "תלמד תורה", אלא תלמד בעצמך. אל תגיד "אל תכעס" – אלא אל תכעס בעצמך. ב. מרן הרב אליהו זצוק"ל היה מכבד את כל ילד או ילדה בכל גיל שהוא, ועונה לשאלותיהם בכל הכבוד והיחס האפשרי. כל ילד שזכה לקבל פעם תשובה מהרב, מעיד כי היא בנתה אצלו עולם שלם של כבוד לתורה ולקדושה. ג. מרן הרב אליהו זצוק"ל היה אומר כי הפסוק אומר "חושׂך שבטו שונא בנו", אבל לא כתוב שאוהב בנו מכה אותו. מה שנאמר בפסוק הוא ש"אוהבו – שיחרו מוסר" כלומר הקדים ולימד אותו כדי שלא יגיע לרגע שבו הוא יצטרך להכות אותו חלילה. וכך היה נוהג הרב בעצמו. ד. אל תיתן לבן שלך לחלל שבת בשבילך גם כשהוא קטן – זה הדבר הכי לא חינוכי שיש בעולם.

 

ארבעים יום * יש עניין שאם אדם הצליח להתגבר על מידה רעה וכד' במשך ארבעים יום, הוא "גמר עם העניין"?

הרב אליהו: הוא עלה מדרגה גדולה בעניין הזה. קנה משהו טוב לעצמו.

 

אהבת חברו * אני יכול לאהוב חבר אם יש לו התנהגות שנורא מעצבנת אותי ואני ממש לא רוצה לשנוא אותו?

הרב אליהו: תשתדל להתמקד בראייה חיובית ובדברים הטובים שיש בו. אם לא תצליח בכך - אתה יכול לאט לאט להתרחק ממנו ולמצוא תחומי עניין וחברים אחרים וכך להתחכך בו פחות.

 

כיבוד חבר באבל * יש לי חבר אבל, ואני שומע הרבה שירים. האם בכל פעם שאני פוגש אותו אני צריך לכבות את השירים?

הרב אליהו: אתה לא חייב אם זו פגישה קצרצרה, אבל מאוד חשוב להיזהר לא לפגוע. אם זו שיחה ארוכה או שהות ארוכה – בוודאי לכבות.

 

מעבר נשים * האם גם אישה צריכה להקפיד לא לעבור בין שני גברים? עד כמה ההלכה הזאת תקפה לגבי בנות? הרב אליהו: כדאי מאוד להשתדל לא להתערבב, זה מוסיף צניעות.

 

נישוק ילדיו * ראיתי שבעל "יסוד ושורש העבודה" כותב בצוואתו שמעולם לא נישק את ילדיו וכו'. רציתי לשאול האם יש עניין שלא לנשק ילדים? מה בדבר שחוק ודברי חיבה עם ילדים? וכיצד נהג מרן הרב אליהו זצוק"ל?

הרב אליהו: יש עניין לנשק ולאהוב את הילדים לגדלם לאהבת תורה ויראת שמים. יש עניין לנהוג אִתם בחיבה גדולה. כך הייתה הנהגתו של הראשון לציון.

 

תכשיטים השייכים לעבר * קיבלתי צמיד ועגילים מצופים זהב מבחור שיצאתי אתו, ולאחר תקופת מה הוא נפרד ממני. מה עליי לעשות בתכשיטים הללו? יש לציין כי אני בשום פנים ואופן לא מעוניינת לחזור אליו ולא לענוד את תכשיטיו.

הרב אליהו: להחזיר לו ע"י צד שלישי.

 

 

ישראל והזמנים – חנוכה – ספר מאמרי מחשבה והלכה מענייני חנוכה וט"ו בשבט מאת הרב שלמה אבינר. חנות: שטראוס 4 ירושלים או יהודה הלוי 4 גבעת שמואל - הזמנה: 02-6233987 או www.havabooks.co.il

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם