למה צריך מתמטיקה?

m 13 matematika

יחיאל עוזרי, מורה למתמטיקה, ישיבת בנ"ע 'אורות יהודה', אפרת

שאלה: אני הומנית, ולא מבינה מדוע חשוב שאלמד מתמטיקה עד כדי כך שהיא מוגדרת מקצוע ליבה. מה יעזור לי משפט פיתגורס בחיים? לעומת זאת המקצועות ההומניים שאני לומדת מפתחים את הכישורים שלי ועוזרים לי בהנחת יסודות להמשך החיים.

תשובה: בחיי היום-יום שלנו גופים כלכליים רבים מנסים למשוך אותנו במבצעים ובמכירות מפתות, בהלוואות ובחסכונות מלהיבים וכיוצא באלה. כיצד נדע שאכן יש כאן לפנינו חיסכון או אפילו רווח של ממש? חשוב שיהיו לנו הכלים המתמטיים המתאימים כדי לחשב חישובים בסיסיים ולהבין האם באמת צפוי לנו רווח הגון או שמא עובדים עלינו בעיניים. אדם – במיוחד אם הוא צעיר חסר ניסיון והשכלה מתמטית – עלול למצוא את עצמו מהלך חסר ישע בסבך הכלכלה המודרנית ללא כלי ניווט מתאימים, משקיע, קונה ומוכר ללא היגיון מתמטי כלכלי.

חשיבה מתמטית במציאות החיים עשויה להידרש במהלך קניות, נסיעות, בישול, טיפול בכספים ושיפוט אירועים פוליטיים, ולא רק בניתוח טבלאות ספורט או הבנה בנתונים המודפסים בעיתונים. חשיבה מתמטית היא מעין סכמה לניתוח בעיה. דרך החשיבה אנחנו לומדים: א) להבין מהי הבעיה; ב) להגדיר דרך לפתרון הבעיה; ג) להוציא לפועל את הפתרון; ד) להשיג את התוצאה הרצויה כהשלכה של הפתרון.

כלומר לא מדובר רק בנוסחה לפתרון בעיות מתמטיות אלא בנוסחה המאפשרת ניתוח כל אתגר מחשבתי, בכל תחום. החשיבה המתמטית מעניקה עוד יכולות, כמו זיהוי הבעיה, הנמקה, טיעון ושימוש בעזרים לפתרון.

"זה לא כיף", אתם אומרים, "אי-אפשר לחיות כך, כל הזמן לחשב כל דבר". אתם צודקים במאה אחוז, אבל יש צעדים כלכליים גדולים כל כך בחיים שכדאי לחשבם, ועוד איך. קניית דירה, משכנתה, תכניות חיסכון, קרן פנסיה, שלא לדבר על ניהול מערכות או עסקים במסגרת העבודה. אדם שהדיר עצמו מלימודי המתמטיקה בגיל צעיר, סביר להניח שיתקשה לחשב חישובים מסוימים לכשיידרשו.

"כמו שלא נכון לצמצם את המובן של אוריינות הקריאה לאוצר מילים עשיר או לכללי דקדוק, או לכתיב וכתב, כך לא ניתן לצמצם את המובן של האוריינות המתמטית להכרת מינוח מתמטי, פרוצדורות ועובדות, או למיומנויות ביצוע של פעולות מסוימות בשיטות שונות. האוריינות המתמטית מתייחסת לכל אלה כתנאי מקדים, שבלעדיו היא לא תתאפשר. מובנה של האוריינות המתמטית הוא שילוב יצירתי של מרכיבים אלה, כתגובה לדרישות הנובעות ממצב מציאותי חוץ מתמטי" (האגף לתכנון ולפיתוח תכניות לימודים, משרד החינוך).

לסיכום, חשוב ללמוד הכול ולהשכיל. ספרות והסטוריה, שירה ומדעי המדינה, תורה ומדעים. אדם משכיל הוא אדם בעל השכלה מגוונת; יכולותיו משופרות; התמודדותו עם בעיות מורכבות הצצות בחיינו טובה לאין ערוך מהתמודדותו של אדם חסר השכלה. אבל המתמטיקה, כך על פי המחקרים, מתרגלת את המוח. פתרון בעיות מתמטיות מחזק קשרים במוח כפי שתרגילים בחדר הכושר מחזקים את השרירים. העיסוק התדיר במתמטיקה מפתח את החשיבה הלוגית ומחדש קשרים בין תאים במוח במיוחד בגיל צעיר, כאשר המוח עדיין גדל ומתפתח.

 

b7underdos5

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
בין אידאולוגיה להלכה

  מאמר על חליבה בשבת...

בין הסדרה לקורונה

  מאמר מאת איתי זר

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם