רוצה אבל אומרת לא

2 shut

נחמה ביטקובר, ראש מכון 'עומק הקשר'

שאלה: אני רוצה מאוד להתחתן כבר, אבל כמעט בכל הקשרים שהיו לי, משהו פשוט לא הולך טוב. בחיים הרגילים שלי - יש לי חברות טובות מאוד, אני מצליחה בעבודה ויש לי תחומי עניין רבים. ופתאום, כשזה מגיע לדייטים – משהו בתוכי מתכווץ. אני לא מצליחה להשתחרר, להיפתח, להרגיש ביטחון ופשוט להיות מי שאני, גם אם הכול נראה "בסדר" על הנייר. וכך נגמרים כל הקשרים שלי.

תשובה: השאלה ששאלת היא מאוד אישית אבל מתוכה נוכל לגעת בנקודה קיומית ועמוקה שמשותפת להרבה בנות שנמצאות בשלב החיפושים אחר האחד שלהן.

בנות רבות שמגיעות אליי מספרות על תחושה של "תקיעוּת" שמלווה אותן בתקופת הפגישות. זה יכול להיות שאין בכלל הצעות רלוונטיות, שהקשרים מסתיימים מהר או ש"אני לא מצליחה להיפתח בדייטים ולהיות מי שאני באמת". יכול להיות שדווקא יש להן קשרים ארוכים, אבל בשלב שצריך להכריע אם להתחתן... הן חותכות. ואז הן מאשימות את עצמן - למה אני בררנית כזו, למה זה כל פעם קורה לי?

הייתי רוצה להציע תשובה אפשרית אחרת. לפעמים, במקביל לרצון האמתי שלנו להתחתן ולבנות בית מאושר – יש בתוכנו נקודה פנימית שחוסמת, אמירה פנימית שמונעת התקדמות. האמירה הזו נמצאת בתת-מודע שלנו, אבל משפיעה מאוד על הדרך שבה אנו רואות את הדברים.

האמירה הזו נמצאת בתת-מודע שלנו, אבל משפיעה מאוד על הדרך שבה אנו רואות את הדברים, והיא לוחשת לי שבקשר קרוב מדי אני עלולה להיפגע

זו אמירה שלוחשת לי שבקשר קרוב מדי אני עלולה להיפגע, שנישואין ידרשו ממני לקחת על עצמי אחריות כלכלית גדולה מדי, או שלא בטוח שיהיה לי טוב להיכנס למערכת יחסים אינטימית.

יכול להיות שאמירה כזו משכנעת אותי שנישואין דורשים ביטול עצמי בעבור מישהו אחר, או ויתור על חלומותיי המקצועיים.

כשיש אמירה פנימית כזו בתוכנו – היא לא מאפשרת לזה לקרות. היא עלולה לגרום לנו לדחות הצעות שיכולות להתאים לנו, למצוא חסרונות בכל בחור, להיכנס ללחץ מכל פרט מידע שמקבלים עליו, וכשמגיעים לשלב הסופי של לסגור או להחליט – לקחת צעד אחורה.

חשוב להבין שבכל אמירה פנימית כזו יש שורש טוב, שנועד להגן עליי, לשמור שלא אפגע ממישהו, או שלא אתמוטט מלחץ של עבודה מעל לכוחותיי. שלא אחווה אינטימיות לא בריאה, שלא תהיה נכונה לי. שלא אצטרך לבטל את עצמי מול מישהו אחר, או לוותר על חלומותיי המקצועיים. הבעיה היא שהיא שומרת טוב מדי – לא מאפשרת ללכת עד הסוף, להתחבר באמת, ולהיות שמחה בביחד. להתקרב לאדם אחר ולהתחתן. היא נלחמת אתי על עצמי, כדי שבשום אופן לא אפּגע.

התשובה לדילמה הזו לא נמצאת אצל אף אחד אחר, אלא בתוכי פנימה. אני צריכה לעשות תהליך עם עצמי – להבין מה בנסיבות החיים שלי הטביע בתוכי את אותה אמירה מוטעית שמפחידה אותי ומרחיקה אותי מלהתחתן.

לעתים אלו יכולים להיות חיי הזוגיות שפגשנו בבית, אצל ההורים שלנו, שנתנו לנו תמונה פחות זוהרת על זוגיות. חוויה כזו יכולה לגרום לרצון חזק לבנות משהו אחר, יחד עם רתיעה והרבה חששות.

העבודה היא ללמוד איך לתת מקום לאותה אמירה, איך להקשיב לה, לכבד אותה, אבל לא לתת לה להשתלט ולנהל.

חשוב לציין – טבעי ונורמלי לפחד מחיי נישואין. זהו שינוי מהותי בחיים. את, ורק את, יכולה לזהות אם את מסוגלת להתמודד בכוחות עצמך עם אותן אמירות פנימיות לא-מודעות שמקלקלות לך. לזהות, להבין מאיפה זה נובע – ולשחרר. במקרים מסוימים, הכוונה מקצועית עמוקה יותר תעזור לך לשים את האצבע על הנקודה המדויקת שחוסמת אותך, ותיתן לך כלים כיצד לשחרר אותה.

הכותבת היא ראש מכון ''עומק הקשר'' שע''י מכללה ירושלים, מאמנת רגשית ומנחת סדנאות.

 

 

 

b7underdos5

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
תן לי את היום הזה

  הטור של סיון רהב...

בג"ץ והחמץ

  דברים שאמר ראש ישיבת...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם