שו"ת SMS לפרשת שמות

sms790

ספריית פיג'מה * הרב הוציא מכתב עם הרב טאו המתנגד לחוברות מ'ספריית פיג'מה', וקרא להורים ולמלמדים להיות מאוד ביקורתיים, אבל ראיתי שפעם שהרב נשאל על כך, ואמר ש"עשיתי בירור שטח, חקרתי, דיברתי עם גננות ועם מפקחות. במבחן התוצאה: כ-95% מהפרויקט מביא שמחה וברכה אצל ההורים וגם אצל הילדים". הרב אבינר: זה מה שנקרא בגמרא משנה הראשונה ומשנה האחרונה. לפעמים יש בגמרא שתי דעות של רב באותו עניין והן סותרות זו את זו. הגמרא מסבירה שישנה דעתו הראשונה, משנה הראשונה, ואחר כך, אחרי שהוא בירר וחקר את העניין שוב, הוא שינה את דעתו, משנה האחרונה. ואנחנו מקבלים את דעתו על פי משנה האחרונה. וכן אני הדל. אמרתי מה שאמרתי על ספריית פיג'מה ואחר כך כשביררתי וחקרתי את העניין שוב, וראיתי הידרדרות, שיניתי את דעתי.

קנייה במבצע שבא מעניין נוצרי * האם אפשר לקנות במסגרת מבצע ?Black Friday הרב אבינר: אפשר. אמנם יום שישי הזה בא בעקבות פתיחת עונת הקניות לקראת יום אידם (בסוף דצמבר למניינם), אבל המושג black הוא מעולם החשבונאות ומציין רווחים, ועיקר הקניות שלהם הם עושים בכלל בשבת בימינו (על סמך המידע מויקיפדיה - מ"צ).

מפזר חום בשבת * האם מפזר חום הוא מוקצה? הרב אבינר: לא, כמו מאוורר (עיין פירושו של הרב על קצשו"ע פח ה – מ"צ).

בישול גוי * במעון, גויה מכינה אוכל ושופכת מים רותחים בסיר קוסקוס שאנו שולחים מהבית. זה כשר? הרב אבינר: כן, עירוי כלי ראשון אינו אוסר. שו"ת מהרש"ם (ג רצו – מ"צ).

תרופות פוריות * תרופות פוריות הן יקרות ואנו משפחה ענייה. היש גמ"ח לזה? הרב אבינר: כן, "גמ"ח תרופות פוריות", "שגב אביחיל". ה' יברך אתכם.

תרומת דם לגוי * כשיהודי תורם דם לגוי, מה קורה לגוי? הרי "הדם הוא הנפש", ולנו יש נפש א-לוהית. הרב אבינר: לא קורה כלום. הנפש היא הצד הנמוך שבאדם והוא משותף גם לבהמה, הצד הפסיכו-פיזיו-ביולוגי. והנשמה היא חלק א-לוה ממעל, אך גם גוי נברא בצלם א-לוהים.

הלכות צבא * בע"ה אני מתגייס השנה ורציתי לדעת בתור בחור ספרדי שהולך לפי פסקי הרב איזה ספר הלכות צבא ללמוד. הרב אליהו: אני ממליץ על הלכות צבא של הרב זכריה בן שלמה.

טבילה בצבא * ב"ה אני נוהג כמעט במשך שנתיים לטבול כל יום שישי ובערבי חגים. ועכשיו בצבא איני יודע אם אוכל להמשיך במנהגי זה. האם אני צריך לעשות התרת נדרים? הרב אליהו: לא צריך התרת נדרים.

נזיקין בקטן * האם אפשר לחייב הורי ילד בן שלוש על שבירת משחק של הגן במזיד? הרב אליהו: לא.

ייחוד בטרמפ * האם יש איסור ייחוד לבן שעולה לבד לטרמפ עם בת? הרב אליהו: בטרמפ כזה כדאי א. לא לשבת זה ליד זה. ב. לא לעלות עליו בקביעות. ג. בכבישים מסוימים יכול להיות איסור ייחוד.

כשרות תפילין * רצועות תפילין מושחרות שהציפוי שעליהן התקלף, ממש כמו פלסטיק שנשבר, כשרות לכתחילה או שרצוי להחליף אותן? הרב אליהו: אם הצבע שנשאר עדיין שחור אין חובה להחליף. אבל אם זה נראה לא מכובד – צריך להחליף.

סתירה פיזיקלית * איך תיתכן בחירה חופשית על פי הפיזיקה? הרב אליהו: בחירה חופשית קיימת רק לגבי מצוות ועברות ואין תחום זה קשור לפיזיקה. על פי הפיזיקה ברור כי אם תזרוק אבן מהגג על ראש מישהו היא תיפול למטה. אבל לא ברור שאתה תזרוק אבן על מישהו מהגג. אתה יכול להיות הגון אם תבחר.

טעם המצוות * אם ממילא אנו לא יכולים להבין את הטעם האמתי לדברים ולמצוות בפרט, למה לחפש את הטעם בהם? הרב אליהו: התורה פירטה בחלק מהמצוות טעמים, למשל לשים מעקה כדי שלא ייפול נופל מהגג וכדומה. וכשחוקרים על פי התורה את הטעמים, מתקרבים יותר לרצון ה'. אע"פ שאנחנו לא מתקרבים אליו לגמרי, אנחנו מתקרבים יותר.

אמת אחת * האם יש אמת אחת? אם כן, איך יכול להיות שאדם אחד המברך על סברס שהכול והשני מברך אדמה והשלישי עץ וכולם רצויים? הרב אליהו: אפשר לומר עליך שאתה חכם, ואפשר לומר שאתה צדיק, ואפשר לומר שאתה יפה. ושלושתם יכולים להיות אמת. זה לא סותר את העובדה שאמת היא אמת ושקר הוא לא אמת. ועל זה אומרים כי על סברס צריך לברך עץ. ואם בירך אדמה או שהכול יצא כי בסופו של דבר הסברס הוא גם פרי אדמה וגם שהכול היא ברכה נכונה.

 

לרגל כ' בטבת - יום השנה לרמב"ם - מבצע 'הקדמות הרמב"ם' לרב אבינר – למשנה, לפרק חלק ובשמונה פרקים – 126 ש"ח במקום 210 ש"ח

חנות: שטראוס 4 י-ם. או יהודה הלוי 4 גבעת שמואל - הזמנה: 02-6233987 או www.havabooks.co.il

 

 

b7underdos5

 

 

 

 

כתבות אחרונות

Prev Next
תודה מקיר תזעק

  הטור של סיון רהב...

שני חזיונות על בית המקדש

  חזון בית המקדש של...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם