שכנה רעה

b 2 shut

רעות גיאת, סגנית ראש מִנהל החינוך ברשת ישיבות בני עקיבא

שאלה: הילדה שלי בת ה-13 התחברה לשכנה, ואני לא מרוצה מהחברות שלהן. אנחנו משפחה דתית והשכנה באה ממשפחה דתית פחות, הצורכת תרבות הכוללת סרטים ובילויים שלא הייתי רוצה שהבת שלי תיחשף אליהם. מה לעשות?

תשובה: בעצם השאלה טמונה הנחת היסוד שיש לנו כהורים יכולת להכתיב לילדינו, לכוונם ולייצר בעבורם את הסביבה החברתית 'הנכונה', המתאימה והמוגנת, וכך עלינו לבחור בעבורם את החברה הנכונה ולמנוע מהם חשיפה לחברים שבעינינו כהורים יבחרו בדרך שאיננה מתאימה, אם היא תתבטא בעיסוקים ואם באיכות שעות הפנאי, בשפה או בתכני הצפייה.

האם זה באמת כך? איני בטוחה. במילים אחרות, אני די בטוחה שהגיע הזמן שנפנים שתפקידנו כהורים הוא לחנך את ילדינו, לתת להם כלים ולהכין אותם להתמודדות בעת המפגש עם 'האחרים'. בסופו של יום יצאו ילדינו לחיים ויפגשו בכל הדברים שאנו מגוננים עליהם מפניהם, פשוט כי אלו החיים.

ובכל זאת לכל גיל רמת החשיפה המתאימה לו, רמת ההתמודדות שאנו רוצים להעמיד בפני הילדים ורמת המורכבות שהם יכולים להכיל, ולכן במקרה של השאלה שלעיל אני חושבת שנכון לדבר עם הבת על הדברים עצמם.

למה כוונתי? לא החבֵרה פסולה אלא המעשים. בגיל זה התפיסה החברתית חזקה מאוד וגם חוש הצדק מפותח, ופסילת חברים לא רק שלא תתקבל היטב אלא אף סביר להניח שתרחיק ותחבל במסר שאנו כהורים מנסה להעביר.

שיחה לדוגמה:

"אצלנו בבית, כמו שאת יודעת, חשוב לנו מאוד מה עושים בשעות הפנאי; אצלנו בבית אנחנו לא צופים בכל דבר אלא בוחרים את מה שמתאים לנו לראות ואת מה שמתאים לנו לשמוע", וכן על זה הדרך.

"אמנם יש לך חברות שאצלן בבית זה אחרת. אני מכבדת את הבחירה שלך בעניין החברה, אבל רוצה שתהיי מודעת להבדלים שיש ביניכן, ואני סומכת עלייך שאת יודעת מהם הדברים שחשובים לנו ושתדעי איך לבחור גם אצל החברות ולהחליט על מה את לא מוותרת, כי הוא חלק ממה שאת וממה שאנחנו מחנכים אותך עליו".

בעיניי, שיח פתוח ומשתף עם הבת מכבד אותה ונותן בה אמון. שיח כזה יהיה אחראי ומקדם יותר בתהליך החינוכי שלנו כהורים מול ילדה בת 13 משתהיה הבחירה לאסור עליה את הקשר.

מובן שבחינוך יש לסייג כל הצעה ולומר שהכול תלוי במחנכים, במתחנכים ובמצב. אם יש מקום שבו נראה נכון לאסור את הקשר ושהאיסור יתקבל אצל הבת בהבנה או לכל הפחות בהכלה, אפשר לנקוט גם צעד כזה, ותמיד-תמיד לשאת תפילה שתצלח דרכנו בחינוך בנותינו ובנינו.

 

b7underdos5

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם