הטרדות בשירות הלאומי

shut790

 

נעמה מוזס

אני שומעת על המון מקרים של הטרדות מיניות במסגרת השירות הלאומי והצבאי. איך אזהה הטרדה מינית, ואיך מגיבים בסיטואציה כזו

לאחרונה אכן עולה המודעות לנושא ההטרדה המינית והפגיעה המינית, ואנו שומעים על כך לא מעט בכותרות. לצערנו, נשים רבות מעידות על כך שחוו סוג של הטרדה מינית במהלך חייהן.

החוק קובע קריטריון סובייקטיבי להטרדה מינית, כלומר הדבר תלוי בעיקר בתחושותייך ובהרגשתך האישית. חשוב לציין, שכדי שההטרדה תחשב כהטרדה מינית עליה לשאת אופי מיני ולא רק מטריד. ולכן אמירות או התייחסויות המתמקדות במיניותו של האדם, בדיחות סקסיסטיות, הצעות חוזרות בעלות אופי מיני המופנות לאדם (כאשר ההצעות מוצעות תוך כדי ניצול יחסי סמכות, תלות, חינוך או טיפול - זוהי הטרדה מינית גם אם המוטרד לא הראה למטריד שאינו מעוניין בהצעות). שליחת תמונות בעלות אופי מיני וכו' הגורמות אי-נוחות נחשבת הטרדה מינית. למעשה, גם הטרדה מקרית כמו היצמדות לגוף ברכבת יכולה להיחשב הטרדה ואפשר להתלונן עליה, גם אם המעשה לא היה מכוון או חזר על עצמו. אנו נחשפים בעיקר להטרדות מיניות המכוונות כלפי נשים, אולם החוק אינו מבחין בין נשים וגברים.

החוק מתייחס למצבים שונים של הטרדה או פגיעה, ואם אנסה לתמצת את העיקר, הרי שהטרדה מינית היא כל התנהגות מינית לא-רצויה - שאינה כוללת בהכרח מגע - ויכולה לבוא לידי ביטוי בדרכים מגוונות ובמידות שונות של חומרה. ועדיין, ייתכן שהתנהגות מסוימת תגרום מבוכה ואולי אפילו תהיה בה מידה של גסות רוח, אך היא לא תיחשב הטרדה. לעתים הגבול בין מחמאה, חיזור, "פלירטוט" והטרדה מינית יכול להיות מבלבל ולא ברור, והוא תלוי בטיב היחסים שבין הצדדים, בנסיבות ובהקשר.

אז מה אפשר לעשות במקרים של הטרדה?

  • ראשית, חשוב שנקשיב לקול הפנימי, לתחושת הבטן, לאינטואיציה. אם אנו מרגישים שהמצב לא נוח, חסר טקט, מביך, חודרני – זה לא מתאים, ויש להפסיק זאת! מה שחשוב הוא מה שנכון לך.
  • במצבי לחץ – בני אדם (וגם בעלי חיים) פועלים באופן הישרדותי כדי להגן על עצמם בעזרת מערכת העצבים האוטונומית, ואנו עשויים להגיב באחת משלוש ה"אפים" (f) - fight- flight-freeze- כלומר – להילחם, לברוח או לקפוא במקום. לא פעם, לאחר הטרדה או פגיעה מינית, הבחורה אומרת – "איך לא החטפתי לו סטירה? איך לא צעקתי? מדוע לא ברחתי מהמקום?" – ובכן, במצב הלחץ עצמו אנו פועלים באופן אוטומטי, אינסטינקטיבי, וגם אם נתכונן לכך מראש, אין לנו ממש שליטה כיצד נפעל. יש שיברחו, יש שיתקפו ויש שפשוט יקפאו במקום, יהיו שם פיזית אך יתנתקו מהחוויה ממקום של הגנה. ולכן אסור לנו לשפוט את עצמנו (או אחרים), מדוע באותו רגע פעלנו כך או כך. ודאי שאין להפנות אצבע מאשימה כלפי מי שהטרידו אותו. הרצון שלך "להקדים תרופה למכה", להיות מודעת למצבים רגישים ומסוכנים, לגלות זהירות ולהתכונן הוא צעד חיובי ומחזק, אולם למרות המשאלה – זה לא תמיד בשליטתנו.
  • גם אמירה שיכולה להיתפס כ"מחמאה" עשויה לייצר מצב של אי-נוחות, חשש ומבוכה, ונחשבת דבר מטריד ולא רצוי, ולכן חשוב להפסיק זאת. חשוב לחדד שגם אם מישהי מסכימה לדבר מסוים, אין פירוש הדבר שהיא רוצה בו. לעתים ההסכמה נובעת ממקום מרצה ("לא נעים לי לומר לא", "מה אני עושה מזה סיפור", "הוא עלול להיפגע" ועוד) או קושי לסרב בשל הבדלי סמכות וחשש לפגיעה נוספת ("אם אגיד משהו, אולי לא יקדמו אותי?"). החוק למניעת הטרדה מינית עוסק בהרחבה באחריותם של המעסיקים לפעול למניעת הטרדה מינית במקום עבודתם, ומטיל חובה על המדינה, על כוחות הביטחון (צה"ל, משטרה, שב"ס) ועל המוסדות להשכלה גבוהה לפעול למניעת הטרדה מינית במסגרתם. ולכן, למרות החשש והקושי חשוב להתלונן כדי להפסיק את ההטרדה בעבור ובעבור אחרים.
  • ·חשוב לשתף ולהתייעץ. לעתים, לא די בדמות קרובה ותומכת, אלא יש צורך בייעוץ מקצועי (אפשר להתקשר באופן אנונימי לקו הסיוע לנפגעי תקיפה מינית: 1202- נשים, 1203- גברים). לא כדאי לבזבז אנרגיה על הסתרה או האשמה. זכרי, את לא לבד.
 

נעמה מוזס - מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, CBT, מרצה ומנחת סדנאות. This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.">This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

b7underdos5

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם