לחץ אקדמי כבד

B m 10 stress

יגאל גרוס, ראש החוג לעיצוב גרפי במכללת אמונה, ירושלים

אני לומדת לימודי אמנות, והגשת העבודות מלחיצה אותי מאוד; התחושות לקראת ההגשות ממש מקשות עליי את העבודה על הפרויקט. הן נותנות לי תחושה שבסופו של דבר אני מגישה משהו שאני לא שלמה אתו ושלא יעמוד בקריטריונים. מה אפשר לעשות?

אחד המצבים הקשים העומדים בפני כל סטודנט וסטודנטית המתעתדים להגיש עבודה, אם עבודה סמינריונית אם פרויקט מעשי, הוא לעמוד מול ועדה, המורכבת בדרך כלל ממרצים בחוג, ולהסביר את מה שעשו עד כה. מפגש כזה מתקיים בדרך כלל פעמיים או יותר במהלך תקופת העבודה על הפרויקט, ולרוב מעמיד את הסטודנטים במתקפת שאלות, תהיות ולעתים גם בניסיון של חלק מחברי הוועדה להסביר להם שהם בכלל במקום הלא נכון או במקצוע הלא הנכון.

ראשית נצא מתוך הנחה שמה שעשית עד היום בעניין העבודה היה נכון: חקרת, קראת, השווית, ראית דברים דומים שנעשו – והנה יש לך משהו חדש. אלא מאי? שאת לגמרי לא בטוחה. אולי טעית? אולי דרך הכתיבה או הביצוע אינם טובים דיים?

איך מתמודדים עם מצב כזה? כמה טיפים:

א.      אל תגיעו ברגע האחרון למפגש עם הוועדה או לביקורת. היו מוכנים חצי שעה לפני הזמן, נשמו נשימות עמוקות ודברו עם הסובבים אתכם על הכול מלבד על העבודה.

ב.      כשאתם מציגים את העבודה היו ממוקדים ותמציתיים.

ג.        במהלך העבודה על הפרויקט צאו מתוך הנחה (והאמינו בזה) שמטרת חברי הוועדה היא לעזור לכם להגיע למיצוי הטוב ביותר של העבודה שלכם, ובדרך כלל הביקורת שלהם נועדה לעזור לכם.

ד.      חברי הוועדה הם אנשים רגילים ויש להם משפחה, ילדים ונכדים. דמיינו אותם בסביבה אחרת, יושבים בחצר במכנסיים קצרים או במהלך ארוחה כשהרוטב האדום נוזל לכיוון הסנטר שלהם.

ה.      לעתים חברי הוועדה מנסים להרשים את חבריהם לוועדה ועלולים להיסחף לביקורת קשה רק כדי להיראות רציניים או קשוחים. קחו אותם בעירבון מוגבל.

הבה נסכם: היו משוכנעים שעשיתם כל שביכולתכם. הגיעו לביקורת לפני הזמן. היו תמציתיים. חברי הוועדה הם בני אדם רגילים ואנושיים ובדרך כלל כוונתם לעזור.

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם