הרב אליהו משיב

m 6 harav shmuel

הרב, כמה זה כזית, ואיך מכשירים מנגל? – שאלות ותשובות לפסח בין הרב שמואל אליהו לתלמידי מכון מאיר.

האם צריך לקנות חומרי ניקוי עם כשרות לפסח – למשל משחת שיניים, סבון ידיים, סבון כלים? ככלל, חומרי ניקוי לא צריכים כשרות מכיוון שאינם ראויים לאכילה. אבל יש דברים שכן צריכים כשרות מכיוון שיש להם טעם הגורם להנאה, כמו למשל משחת שיניים. לגבי סבון רחצה, יש בזה מחלוקת אם 'סיכה כשתייה' או לא. ביוכ"פ אנו אומרים 'שסיכה כשתייה' ולכן אסור להתרחץ ביום כיפור היות ומים שאתה סופג על גופך הם כמו שתיה שנאמר "ותבוא כמים בקרבו וכשמן בעצמותיו" וכך הייתה דעתו של הרב אליהו זצוק"ל. יש מי שאומרים שרק ביוכ"פ סיכה כשתייה ובמשך כל השנה לא. ואם מישהו לא קונה סבון עם הכשר לפסח יש לו על מי להסתמך אבל דעתו של הרב הייתה שכל השנה 'סיכה כשתיה' ולכן כל דבר שהגוף נהנה ממנו – משחות, סבונים, קרמים צריך שיהיה עם הכשר מיוחד לפסח. סבון כלים לא צריך הכשר. ולמרות זאת, אנו נותנים הכשר לסבון מכיוון שזוהי דרישת המפעל.

מה יעשה מי שמצא חמץ בפסח על אף שקיים מצוות 'תשביתו' כראוי?

כשאדם מוצא בפסח חמץ, כמו למשל חטיף פסק זמן או חתיכת עוגה, כשהוא מרים אותו כדי לבערו מן הבית הוא צריך לומר גם לעצמו אבל במיוחד לילדים שהוא לוקח את זה לא על מנת לאכול אותו אלא בשביל לשורפו כדי שלא יכשלו בו אחרים. הסיבה שאדם צריך לכוון ולומר זאת כאשר הוא מרים את החמץ היא כדי שלא תהיה טעות המחשבה. שיהיה ברור לכולם- אני לא מרים את זה בשביל לאכול אלא בשביל לשרוף.

 

האם יש לעלות להר הבית בחול המועד?

לפי דעתי כל יום צריך לעלות להר הבית אבל לצערנו אנחנו עדיין לא עולים. יש כאלה שעולים ותבוא עליהם הברכה אם הם נוהגים על פי הנהגות הרבנים שלהם. הרב עליו השלום היה אומר שצריך קודם כל להקים בית כנסת בהר הבית כשלב ראשון. הרי כתוב ששלוש מצוות נצטוו ישראל בכניסתם לארץ- להמליך מלך למחות את זרעו של עמלק ולבנות את בית הבחירה. אנחנו עוד לא בשלב של בית הבחירה אבל בית כנסת אפשר לבנות. שיהיה מקום בהר הבית מסודר ומגודר שאף אחד לא יעבור משם למקומות שאסור ללכת בהם.

 

כיצד הרב מרדכי אליהו זצ"ל היה משמח את בני הבית ברגל?

הגמרא אומרת שמשמחים כל אחד מבני הבית בראוי לו. אותנו הרב היה לוקח לרב צדקה עליו השלום לרבנים גדולים נוספים והייתה בזה שמחה גדולה. הוא היה מספר לנו סיפורים סביב ההכנות לחג והייינו מאד נהנים. לפעמים גם היה לוקח אותנו לטיולים. לאמא הוא כמובן היה קונה תכשיטים.

כיצד לנהוג אם ההורים מסורתיים ולא מקפידים על כל כללי הכשרת הבית?

מסורתיים זו הגדרה רחבה. יש הרבה שאלות בזה אבל אם הם מסורתיים אז מן הסתם הם לא מבשלים בשר בחלב ומתסמא לא מבשלים בשר לא כשר ומן הסתם לא מבשלים חמץ בפסח. הכלל בזה הוא: 'חכם,- עיניו בראשו'. דהיינו בן לא יכול להגיד להורים שלו: לא כשר אצלכם בבית כי הם יעלבו אבל 
הוא כן יכול לעשות דברים שיעזרו לו להיות בטוח הוא יכול לבוא מוקדם הביתה ולהטביל את כל הכלים הצריכים טבילה למשל. ואם יש בעיה של עלים כגון שלוקחים חסה או פטרוזיליה מהשוק, הוא יתנדב מראש להיות זה שמביא הביתה ארגז של ירקות מתוצרת "גוש קטיף" כמתנה לאמא. ככה אפשר לעקוף את הבעיות שרובן בד"כ בתחומים האלה.

עם הורים מסורתיים צריך להדר ולבוא הביתה לליל הסדר. יש אחים דתיים יש אחים פחות, ואתה צריך להכין דברי תורה הנשמעים לאוזן. כשהרב היה עורך ליל הסדר, הוא לא היה אומר חידושים מהמהר"ל בשביל הילדים. הוא היה מספר סיפורים, דברים יפים שמסוגלים לשמוע. גם אתה כשאתה אומר דברי תורה, תגיד כאלה שאפשר לשמוע. וגם לזה צריך להתכונן, לחפש בספרים. שיהיה דבר קצר, יפה ושלא שמעו אותו בשנה שעברה.

האם יש איסור להריח חמץ?

יש לנו איסור הנאה מחמץ. לעבור במקום שבו יש חמץ כדי להריח אותו - זה אסור. אבל אם אדם עובר וזה לא במתכוון, זה דבר שאין בו איסור. וזה נכון בדברים אחרים- אם אדם למשל עובר במקום שמנגנים בו בשבת מוסיקה - הוא לא מתכוון. אדם נמצא במוצב בשבת ומישהו הדליק מזגן בחדר בו הוא נמצא- הוא לא מתכוון. אבל מלכתחילה להיכנס לחדר שהדליקו בו מזגן או מוסיקה זה אסור.

האם מותר לאכול מצה שנשארה מהפסח של השנה שעברה ולצאת בה ידי חובה?

אין שום בעיה הלכתית, אבל טעים אני לא בטוח שיהיה לו. ולהינות מהמצה זה כן דבר חשוב ומשמעותי בקיום המצווה.

האם מותר להשתמש בפסח בחיטה שמורה או בקמח שמור (וכן גרנולה ושיבולת שועל)?

וודאי שכל דבר שהוא שמור הוא לא חמץ. חיטה היא לא חמץ ולכן אין איסור של חמץ בחיטים שמורות או בקמח שמור. צריך להזכיר - חיטים שמייבאים מחוץ לארץ בדרך כלל לוטטים אותם כלומר משרים אותם במים כדי להרבות את הלחות שלהם ואז הם נטחנים טוב יותר מכאן, שקמח רגיל הוא קמח שלפני כן שטפו אותו. אבל קמח מחיטת ארץ ישראל בדרך כלל לא משרים אותו במים לפני טחינה. ולכן קמח מחיטת ארץ ישראל שלא כתוב עליו כשל"פ אפשר לשמור לאחר הפסח והוא אינו חמץ. לעומת זאת קמח לבן רגיל שבא מחיטת חוץ לארץ שוטפים אותו לפני הטחינה הוא בחשש חמץ ולא משאירים אותו בבית לקראת הפסח ולכתחילה גם לא במכירת חמץ. הערה: הרב עליו השלום היה רגיל לומר- אל תמכרו חמץ. הכוונה שלו היתה שפועל אל תשאירו חמץ ממש בבית.

האם לספרדים ולאשכנזים מותר לאכול מצות רכות של תימנים?

דעת הרב עליו השלום הייתה שגם לספרדים וגם לאשכנזים מותר לאכול מצות רכות ובלבד שיהיו אפויות נכון, וטעימות. זה שאשכנזים היום נוהגים לאכול מצות קשות אינו תקנה או מנהג. יש אשכנזים שלא נוהגים לאכול רכות ותבוא עליהם ברכה. אם אתה מתארח ומגישים לך מצות רכות- בטח תאכל ואל תפגע בבעל הבית. אין בזה שום איסור. פעם, באמת כך היו אופים- כל אשה היתה בכל יום בחג אופה את המצות של אותו יום והן מצות רכות. מצות דקות כמו שעושים היום זה רק מפעל יכול לעשות. תנסו לבד תראו כמה זה קשה.

אם אדם עשה ביטול חמץ ומצא חמץ בפסח, האם יש בו דין של חמץ שעבר עליו הפסח?

אם אדם עשה בדיקת חמץ וגם ביטל את החמץ, עשה כל מה שצריך לעשות, אז החמץ שמצא בוטל. אין בו דין של חמץ שעבר עליו הפסח.

איך מכשירים מנגל לפסח?

סתם בשר על מנגל לא גורם לו לבלוע חמץ, כיוון שהבשר של כל השנה אינו חמץ אבל לפעמים עושים עליו קציצות שמערבבים בהם קמח או פירורי לחם ולפעמים מניחים עליו פיתות לחימום ומזה הוא בולע חמץ. מכיוון שהוא בולע באש אז כבולעו כך פולטו- מכיוון שבלע בצליה ההכשרה שלו גם בצליה. ככלל הליבון היום אינו צריך להגיע לכך שהמתכת תהפך אדומה ויצאו ממנה ניצוצות כפי שכתוב, מאחר שהמתכות של היום עשויות מסגסוגות שלא מגיעות לידי המצב הזה כפי שהיו המתכות בעבר. לכן מנקים אותו, וממלאים אותו בגחלים או בגז ומבעירים אותו עד שרואים שאין בו שום שאריות שומניות.

זה המקום לציין שהיום יש מנגלים פשוטים וזולים שקונים בחנות ומשתמשים בטיולים או בבית כדי לא להכשיר את המנגל הישן. אבל צריך רק לזכור לטבול את הרשת במידה וגוי יצר אותו. אם הולכים לטיול, זו הזדמנות גם ללמד את הילדים הלכות טבילת כלים –. עוצרים ליד איזה נהר, או ליד מעיין לוקחים את הרשת, ומטבילים

 

האם שיעור "כזית" מצה נמדד לפי נפח או לפי משקל (בנוגע ל-4 כזייתות שחייב אדם בליל הסדר)?

הרב עליו השלום היה אומר למדוד לכתחילה לפי משקל. אם אתה אוכל מצה רכה זה ממש קל לאכול כזית. הביס הראשון זה כבר כזית. הרב היה אומר למי שקשה לו- למדוד לפי נפח. לכתחילה אנו לא מקלים בזה. גודל כזית במצת מכונה הוא... וגודל כזית מצה עבודת יד הוא...

כמה חסה זה כזית מרור?

כזית זה 27 גרם. לפני פסח אתה יכול לשקול ולדעת פחות או יותר איזה עלה חסה הוא כזית. בדרך כלל זה עלה אחד בינוני.

מה יעשה מי שיש לו אלרגיה למצה? (חולה צליאק)

אפשר לאכול כל מצה שלא עושה לו אלרגיה. ויש היום לקנות מצות משיבולת שועל ללא גלוטן.

האם צריך להכשיר מתקן לייבוש כלים?

באופן כללי לא צריך מכיוון שהוא עשוי מפלסטיק שלא בולע. אבל כן צריך ניקוי, - אולי נדבק בו חתיכת חמץ.

האם יש צורך להכשיר קומקום חשמלי?

באופן כללי מדובר במים ולכן אין בו מה שיבלע חמץ אלא שלפעמים מחממים עליו פיתות וזה בעיה. אם לא מחממים עליו פיתות - אין צורך להכשיר. תמיד טוב לנקות ובמיוחד להסיר את האבנית שהיא כמו חרס. כשמכשירים קומקום זה הידור ועושים זאת בכך ששופכים בתוכו חומץ ומרתיחים כדי להוציא את כל האבנית, שופכים ומרתיחים הרתחה שניה עם מים.

מה עושים עם מגבות מטבח?

אם כובסו ונוקו אין בעיה להשתמש בהם.

כיצד יש להכין את הכלים והסירים להגעלה לפסח?

היום רוב הסירים הם מנירוסטה ונקיים. לא כמו פעם שהיו עם גומות והיה קשה מאד לנקות אותם לפני ההגעלה. גם ברוב הסכו"ם אין בעיה ואם זה סכו"ם עם ידיות או כל חומר אחר צריך לשים לב שלא יהיה הצטברות של חמץ בין מקום החיבור של הידית לכלי. בידיות של סיר גם כן יש לבדוק במקום החיבור שאין הצטברות חמץ. בסירים חשוב לזכור שצריך להכשיר גם את המכסה- בשו"ע כתוב במפורש מכסה שסופג את הזיעה שעולה מן הסיר זה כמו הסיר עצמו וגם הוא צריך הכשר.

אישה שקשה לה לשתות 4 כוסות ולאכול 3 כזיתות כיצד תנהג?

יש פטנט שקוראים לו מיץ ענבים. נהג הרב עליו השלום בכוסות הראשונים להדריך לשתות מיץ ענבים ובאחרונים יין משובח. כי אם תשתה יין מהשומרון בכוס הראשונה אתה תתבלבל בין ליל הסדר לפורים. לגבי מצות מי שקשה לו – כדאי פשוט לאכול מצה רכה. מצה רכה זה ממש עונג יומטוב, וחתיכה קטנה היא כזית.

האם מותר להשתמש בתרופות בפסח?

בתרופות יש לבדוק האם הן כשרות לפסח או לא. אם לא, ולא מדובר בסירופ או בתרופות עם ציפוי מתוק ואין להן תחליף - אפשר להשתמש בהן ואם יש להן תחליף עדיף. הבעיה הייתה פעם בחומר המילוי. כל תרופה מורכבת מחומר פעיל וחומר מילוי. את חומר המילוי היו עושים בעבר מקמחים והיום מקפידים כל השנה לעשות אותו מעמילנים שהם לא חמץ כמו תופ"א ותירס. מכיוון שתרופה זה דבר שאינו אוכל ואינו נהנה ממנו אין בעיה בפסח. בסירופים לעומת זאת יש בעיה מכיוון שיש הנאה מהטעם.

האם מותר להשתמש בויטמינים ותוספי תזונה בפסח?

כל הדברים הללו חייבים הכשר לפסח. תוסף תזונה אם אדם לא יקח בפסח לא יקרה לו כלום.

האם מזון לבעלי חיים צריך הכשר לפסח?

צריך לזכור שחמץ הוא גם איסור הנאה. ולכן צריך להיזהר שגם אוכל לבעלי חיים יהיה כשר לפסח. חקלאים יודעים מה לעשות. הם מתכוננים כבר כמה שבועות לפני פסח ומכשירים הכל. אבל בבית, אם יש לך דגים למשל או תרנגולים בחצר, תתארגן מראש לתת להם אוכל כשר לפסח. אפשר למצוא להם את התחליף הנכון.

אחת המצוות הכי חשובות בפסח היא חייב אדם לראות את עצמו כאילו הוא יצא ממצרים. וזו באמת שאלה מפורסמת איך תגיד לבן שלך – אותנו הוציאו משם? הרי הבן שלך ישאל אותך איך אתה אומר בבור זה עשה השם לי בצאתי ממצרים? לא היית שם. התשובה שבדרך כלל אני רגיל לענות היא כשאני שואל אותם: מי ניצח בששת הימים? אנחנו או הערבים? אנחנו. הייתם שם שאתם אומרים אנחנו? מה תענו? נכון שלא הייתי שם ונלחמתי אבל זה אנחנו. אנחנו עם ישראל. זה עיקר הסיפור שאבא צריך להגיד לבן שלו בליל הסדר. מי זה האנחנו. אנחנו זה עם ישראל. לנו השם עשה ניסים נפלאים בתש"ח, אנחנו עברנו את השואה, לנו נשרף בית המקדש ואנחנו יצאנו ממצרים.

חייב אדם לראות את עצמו כאילו היה בששת הימים, כאילו היה בתש"ח, כאילו היה בשואה, באינקוויזיציה, בחורבן הבית. אחרת למה אתה בוכה בט' באב? כי הייתי שם. זה אתה. וזה דבר חשוב מאד לדעת את זה. אפילו אברהם ראה את עצמו כאילו הוא יצא ממצרים. הרי כתוב על אברהם אבינו שבליל הסדר השם כורת איתנו את ברית בין הבתרים. גם הברכות שיעקב קיבל מיצחק זה היה בליל הסדר. למה בליל הסדר? כי זה הכל תהליך אחד גדול. ברית בין הבתרים, עקידת יצחק, הברכות ליעקב, היציאה ממצרים הכניסה לארץ הפסח של חזקיהו הפסח של ישעיהו, הפסח של יהושע בנון זה כולן נקודות ציון ב"ואעשך לגוי גדול ונברכו בך כל משפחות האדמה" זה הכל עוד צעד כל אחד מאתנו בחיים שלו הפרטיים הוא צועד עוד צעד אחד בדרך לתקן עולם במלכות שד-י. ולכן חייב אדם לראות את עצמו כאילו הוא חלק מהתהליך. אתה לא מספר מה היה פעם, זה היום.

שיעורים נוספים לחג ניתן למצוא באתר מכון מאיר.

 

 תמונות: אנצו, סוכנות גיני

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם