כמה זה עולה לנו?

2 shut

נעמה מוזס
אני יודעת שאין בן זוג מושלם, אבל מפריע לי מאוד שבן הזוג שלי חסכן, או ליתר דיוק – קמצן. חושב על כל שקל. מחשב בטבלאות אקסל, מודד את ההנאה לפי מידת ההוצאה. אני גדלתי בבית שונה לחלוטין שבו "לא דפקו חשבון" לכסף. האם אפשר לטפל בקמצנות? ואולי הבעיה היא בי או בפערים בינינו? האם אפשר לגשר על זה?

לא פשוט להגדיר מהי קמצנות. זה תלוי בהקשר החברתי, בנורמות ובציפיות ( לדוגמה: בחור שלא יציע לשלם בדייט עלול להיחשב קמצן, ואילו בחורה שתנהג באותו אופן לא תיתפס ככזו) ובעיקר בתחושה הסובייקטיבית שלך בנוגע להתנהלות של בן זוגך. ישנו טווח רחב מ"קמצנים", "חסכנים" או "מחושבים", ועד ל"פזרנים". קשה לתחום מהו הגבול המדויק וה"נכון" המפריד ביניהם.

כל אחד מאתנו התחנך על פי נורמות שונות בהתנהלות הכספית והן עשויות לבוא לידי ביטוי בתחומים שונים ומגוונים. הרב מוטי דשא הגדיר זאת כך: "קמצנות – כשלא מוציאים מה שצריך. חסכנות – כשלא מוציאים מה שלא צריך. פזרנות – כשמוציאים יותר משצריך. השאלה היא מה צריך ומה לא צריך, וזה עניין יסוד בחינוך האדם".

ולשאלתך האם אפשר לטפל בכך - בדומה לתכונות רבות נוספות, לכל תכונה רכיב גנטי וסביבתי, ולא קל לשנותה.בעיקר בשל העובדה שרוב הקמצנים אינם חווים את קמצנותם כבעיה, אלא אפילו להפך – הם מרבים להתלונן על פזרנותם של האחרים. כאשר ישנם הכרה ורצון לשנות את דפוס הקמצנות, אפשר להיעזר בטיפול כדי לזהות את הגורמים לקמצנות, התחושות המתעוררות סביב הוצאה כספית והמחירים הרגשיים שהקמצן משלם (כמו חוסר הנאה מהחיים, מריבות עם בן הזוג וכו'), וכך להגמיש את סדר העדיפויות ולהתנהל באופן טוב יותר לאדם ולסובבים אותו.

ההבנה שלך ש"אף אחד אינו מושלם" והמודעות לפערים ביניכם עשויות להביא לשינוי בהתייחסותך למצב וביכולת שלכם לגשר על הפער ואף לקבלו.

אז מה אפשר לעשות?

קמצנות רגשית – חשוב לבדוק האם הנטייה של בן זוגך לחסכנות/קמצנות באה לידי ביטוי בתחום החומרי בלבד. הקשר הזוגי מושתת על נתינה וקבלה, ולכן קיים חשש שאדם הנוטה לקמצנות יתקשה לחלוק מעצמו עם אחרים, לפרגן, לפנק, לראות את האחר - וייתפס לקטנוניות ולאגוצנטריות (מצב קיצוני ומסוכן של קמצנות בתחום הזוגי עלול לגלוש לאלימות כלכלית. בדפוס זה השליטה בהוצאות הכספיות נמצאת אך ורק בידי אחד מבני הזוג, והוא מונע מבן הזוג עצמאות כלכלית ומפקח באופן מלא על כל ההוצאות).

יש שינתחו את הקמצנות כתגובה לחרדה, לפחד שמשהו יחסר או לפחד לאבד שליטה. נתינה בקשר יכולה לבוא לידי ביטוי לא רק בפן החומרי והכספי. אולם אם את חשה שבן זוגך קמצן גם מבחינה רגשית – הרי שזו כבר "נורת אזהרה אדומה" וכדאי לברר אם זה אכן מתאים לך.

שביל הזהב – נסו להגיע יחד להחלטה משותפת בדבר ההוצאות תוך הקצאת סכום מסוים ל"בזבוזים". כך בן זוגך יהיה פחות לחוץ מתוך ידיעה שהוצאה זו כבר נלקחה בחשבון, ואת תוכלי לזרום ולא לחשב כל שקל.

היתרונות בחסרונות – אם תהיי עסוקה כל העת בצורך לשנות את בן זוגך או "לעצבו מחדש", הרי שרוב הסיכויים שהקשר ייקלע לקשיים, והזרקור יהיה מכוון כל העת על התנהלותו המחושבת מדי בתחום זה. מצב כזה עשוי להעצים את הבעיה ולהביא לתסכול מתמשך. כידוע, לכל מטבע שני צדדים. אני בטוחה שלא פעם תיווכחי לגלות שבן זוגך צודק, ושאין הצדקה להוציא סכום נכבד על קנייה מסוימת או שאכן השתלם להשוות מחירים, להצטמצם ולשקול את העניין.

לדבר ולשתף – כסף הוא לא רק כסף. הוא מקפל בתוכו משמעות חברתית, פסיכולוגית, כלכלית, ותפיסות ואמונות יסוד חשובות. לכן מומלץ לשתף בתחושות, להתייחס בכבוד לעמדות של כל אחד ללא שיפוטיות. היכולת להכיל ולהבין כי הנטייה לקמצנות אינה נובעת בהכרח ממקום של אנוכיות אלא מהרגלים שהוטמעו או מצורך רגשי, ואין כוונה מודעת לפגוע זה בזה;היכולת שלכם לשוחח על כך ולבנות גשר המחבר ומלכד היא התהליך המשמעותי בהתייחסות לפערים ביניכם בתחום זה ובתחומים נוספים בחיים, שכן "מחיר הוא מה שאתה משלם. ערך הוא מה שאתה מקבל" (וורן באפט).

נעמה מוזס מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, cbt מרצה ומנחת סדנאות. This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם