שו"ת SMS לפרשת אחמ"ק

sms790

קידוש לבנה * למה אשכנזים מכנים "קידוש לבנה" במקום "ברכת הלבנה" כמו ספרדים? מה הקידוש כאן? הרב אבינר: "ישראל מקדשים את הזמנים".

 

 

אישה מספידה * למה אסור לאישה להספיד? הרב אבינר: צניעות. אסור לגברים להסתכל על נשים (קצשו"ע קנב ח).

 

 

ברכה מעורבת * אני שואל בשביל חבר: האם מותר לשחות בברכה מעורבת אחרי שמסירים משקפיים, כך שהראייה מטושטשת? הרב אבינר: חלילה. ואמור לו שבפעם הבאה הוא יכול להתקשר ישירות ולומר שזה בשביל חבר.

 

קשר נפשי עם בת * יש בעיה הלכתית בקשר נפשי בין בן לבת כדי לעזור לה נפשית? הרב אבינר: כן. לא עושים מצווה על ידי עברה. השאלה הזאת נמצאת בגמרא סנהדרין עה א על בחור שזקוק לעזרה נפשית מבחורה על ידי שיחה אינטימית, וזה היה פיקוח נפש, וחכמים השיבו: ימות ולא תספר עמו מאחורי הגדר.

 

 

סט מחזורים מהודרים ממעשר כספים * האם אני יכול לקנות סט מחזורים מהודרים לאשתי ממעשר כספים? הרב אבינר: לא, מעשר זה לעניים. גם מצווה יותר גדולה לתת אוכל לעניים מאשר לקנות מחזור מהודר.

 

 

גידול זקן וכפרת עוונות * האם נכון שמי שמגדל זקן כל חייו, זה מוחק לו חצי מעוונותיו? הרב אבינר: לא נכון. אלא זו מצווה חשובה. ועל עוונות יש לעשות תשובה.

 

 

שיטת "פסיכולוגיה ביהדות" * כיצד להתייחס לשיטה הטיפולית החדשה "פסיכולוגיה ביהדות"? הרב אבינר: חיבור לא-לוהים בכביש עוקף תורה. זו לא הפעם הראשונה. עיין הקדמת ספר הכוזרי.

 

 

תורה בגובה עיניים * למה ה' כתב את התורה בצורה כזאת שאפשר לטעות ולהבין אותה בגובה עיניים? הרב אבינר: "ישרים דרכי ה', צדיקים ילכו בם, ופושעים ייכשלו בם". וכך אמר ה' למשה רבנו: כתוב, והרוצה לטעות יטעה (עיין ספרו של הרב אבינר 'תורת אמת' – מ"צ).

 

 

הוכחה לגן עדן * יש ערך לספר 'הוכחה לגן עדן' של ד"ר אבּן אלכסנדר המבוסס על חוויית סף מוות? הרב אבינר: חוויית סף המוות, NDE, לא הוכחה מדעית (ועיין בספר של הרב אבינר 'נר באישון לילה', ערך חווית סף המוות – מ"צ).

 

 

כיסוי ראש יולדת * מותר ליולדת בחדר לידה להסיר כיסוי ראש כשיש שם רופאים? הרב אבינר: אין זה הכרחי. אפשר לקבל כיסוי ראש מיוחד שגם לרופאים יש.

 

 

מקום אבלות * בזמן האחרון משתרש מנהג לקיים את שבעת ימי האבלות לא בבית הנפטר אלא במבנה ציבור. מותר? הרב אבינר: מותר, בשעת הדחק, כגון שבבית צפוף (כל בו על אבלות 262. צרור החיים צג).

 

 

גירוש עכברים * האם יש סגולה לתלות תמונה של צדיק מסוים כדי לגרש עכברים מן הבית? הרב אבינר: אין לזה ערך.

 

 

נגינה בספירת העומר * באיזה אופן מותר ללמוד נגינה (בגיטרה) בימי ספירת העומר? הרב אליהו: אם מנגנים רק תרגילים ולא שירים שלמים.

 

 

עישון * האם עישון הוא עברה? והאם יש הבדל בין בנים לבנות? הרב אליהו: א. עישון הוא לא בריא ולא טוב ומזיק לאחרים. ב. להתחיל לעשן – ממש אסור. מי שמכור – צריך להמעיט יותר ויותר. ג. עישון יותר חמור אצל בנות.

 

 

פאות ארוכות * מה דעת הרב על גידול פאות ארוכות ("גוזמבות")? הרב אליהו: בדרך כלל אנחנו לא מגדלים פאות. אבל אם מישהו רוצה לגדל לתקופה מסוימת – זה בסדר. ודאי אם זה מחזק אותו כשהוא נמצא בצבא וכדומה.

 

 

העושה את הים הגדול * הבן שלי לומד בעטרת ורואים משם את הים (מרחוק מאוד) אך הוא מעולם לא בירך. אם עכשיו אנו נוסעים לים האם הוא יצטרך לברך? הרב אליהו: אם הוא לא ראה את הים שלושים יום – יברך.

 

 

מוקצה לצורך מוצאי שבת * השבת אנחנו עולים עם הסניף לכותל. האם מותר לי לקחת איתי בתיק פלאפון מכובה לצורך שימוש במוצ"ש? הרב אליהו: אם זה לצורך חירום בשבת, אפשר. אם לצורך מוצאי שבת – לא.

 

 

זמן תפילה * אם עבר כבר זמן תפילה (לפי כל הדעות), אני צריך להתפלל? הרב אליהו: להתפלל פעמיים את התפילה שאחריה.

 

b7underdos5

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם