שו"ת SMS לפרשת אמור

sms790

גיור פרטי * אפשר לסמוך על גיורים של בתי דין פרטיים? הרב אבינר: לגבי כשרות הרבנות, אנו יודעים שהיא תקפה, אך כשרות פרטית איננו יודעים, וכן הוא לגבי גיורים.

תפילה לשלום המדינה * מה המקור לתפילה לשלום המדינה? האם חייבים לעמוד? הרב אבינר: הגראי"ה הרצוג קבע את הנוסח. עמידה, כפי מנהג הציבור. למשל בקריאת שמע, שהיא מן התורה, אפשר לשבת, ובתפילת שמונה-עשרה, שהיא תקנת חכמים, חייבים לעמוד. אך באמת כל השמונה-עשרה היא תפילה למדינה. עיין מגילה יז ב.

תפילה מול גליל של נייר טואלט * שמעתי שכמה רבנים אומרים שאסור להתפלל מול גליל של נייר טואלט מכיוון שזה מאוס, אפילו הוא נקי, וגם נזכר בבית הכיסא. מה דעתו של הרב? הרב אבינר: זה חידוש. מותר.

מאמר הדור * מה התוכן של מאמר הדור של מרן הרב קוק? האם שייך בזמננו? הרב אבינר: הכרת הדור: דור אידיאליסטי אך רחוק מתורה מחמת בלבול. אור וחושך בערבוביה. דורנו עוד יותר אידיאליסט.

להחזיק מעמד בצבא * כיצד אפשר להחזיר מעמד בצבא מבחינה רוחנית? הרב אבינר: א. חשבון נפש בבוקר לקראת היום. ב. חשבון נפש בלילה בסוף היום. ג. לימוד תמידי של מסילת ישרים.

בני עקיבא * האם בני עקיבא של היום הוא מציאות רצויה? הרב אבינר: יש דברים טובים ויש דברים שצריכים לתקן.

עמידה בעמידה * מה יותר טוב, להתנענע בשמונה-עשרה או לעמוד דום? הרב אליהו: כשאתה חושב באמת שאתה מול השכינה, בוודאי עדיף עמידה בדום.

ל"ג בעומר במוצ"ש * האם בעייתי לעלות למירון במוצאי שבת של ל"ג בעומר משום חילול שבת? הרב אליהו: אין בעיה להגיע במוצאי שבת, מכיוון שהשוטרים שמגיעים בשבת לא נחשבים כמחללים שבת. ההגעה שלהם היא פיקוח נפש אמתי של ציבור.

שמחה בתוך הספירה * אני אשכנזי ומוזמן לבת מצווה של ספרדים בתאריך כ"א באייר. האם יש בעיה מצד ספירת העומר להשתתף בשמחה? הרב אליהו: אין שום בעיה, בעיקר משום שהימים הללו נועדו להרבות אהבה ואחווה ולא פירוד ומחלוקת.

מוזיקה באימון בימי הספירה * האם יש היתר לשמוע מוזיקה בתקופת העומר כשאני רץ או מתאמן והמוזיקה מדרבנת אותי? הרב אליהו: רק ווקאלי.

תרומת איברים * האם יש הסכמה הלכתית בנוגע לתרומת איברים לאחר המוות, בכרטיס 'בלבבי'? הרב אליהו: מצווה לחתום על כרטיס 'בלבבי'.

לשם ייחוד * אני בחור ישיבה, איזה 'לשם ייחוד' צריך לומר לפני ספירת העומר - הארוך או הקצר? הרב אליהו: אם זמנך בידך – תאמר את הארוך בכוונה. אם אין זמנך בידך – תאמר את הקצר, ומידי פעם תאמר את הארוך.

הוצאה ידי חובה בתפילת הדרך * בתפילת הדרך אחד מוציא את כולם או שכל אחד צריך לומר? הרב אליהו: עדיף שכל אחד יאמר בשומע תפילה. אם לא אמרו - אחד יאמר בשביל כולם. ורצוי שזה לא יהיה הנהג.

 

b7underdos5

שו"ת SMS לפרשת אמור

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
בין אידאולוגיה להלכה

  מאמר על חליבה בשבת...

בין הסדרה לקורונה

  מאמר מאת איתי זר

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם