מה מברכים על עוגת גבינה?

2 shut

הרב יוסף צבי רימון

מה מברכים על עוגת גבינה?

 

יש הסוברים בטעות שאפשר לברך 'שהכול' על מאכלים רבים בלי לטרוח לבדוק מהי ברכתם המדויקת, אולם 'שהכול' פוטר הכול רק בדיעבד, ולכתחילה יש לדייק בברכה. הדיוק בברכה מראה את המגוון המדהים שהקב"ה נתן לנו בעולם; ריבוי הברכות מראה עד כמה הקב"ה אוהב אותנו ורוצה שיהיה לנו טוב, ולכן נתן לנו סוגי מאכלים מגוונים כל כך עם טעמים מגוונים כל כך.

 

מה מברכים על עוגת גבינה אפויה? ננסה לחשוב על כל האפשרויות:

 

  • אולי מברכים 'שהכול', כי הגבינה היא 'שהכול' והיא בדרך כלל החשובה ביותר.
  • אולי מברכים שתי ברכות – 'מזונות' על התחתית ו'שהכול' על הגבינה.
  • האם ייתכן שמברכים רק 'מזונות'?

 

במשנה במסכת ברכות (מד ע"א) נקבע כלל: כאשר יש עיקר וטפל, מברכים על העיקר ופוטרים את הטפל: "זה הכלל: כל שהוא עיקר ועמו טפלה – מברך על העיקר ופוטר את הטפלה".

 

מהגמרא במסכת ברכות (לו ע"ב) אנו לומדים כלל נוסף: כאשר יש תערובת של מוצרים שברכתם 'שהכול' ושל חמשת מיני דגן (כמו קמח), הרי שהקמח נחשב עיקרי גם אם הוא חשוב פחות בעינינו (אלא אם כן אנחנו ממש לא נהנים מהטעם שלו). טעם הדבר: לחמשת מיני דגן יש חשיבות מיוחדת, כי מהם מכינים בדרך כלל לחם, ולכן גם אם הם בכמות קטנה למדי (אבל מורגשת), הם נחשבים העיקר. ובלשון הגמרא: "כל שיש בו מחמשת מיני דגן – מברכים עליו בורא מיני מזונות".

 

לכן על עוגת גבינה אפויה יברכו 'מזונות' בלבד. ואף על פי שהגבינה היא החשובה מבחינתנו, הרי שתחתית העוגה העשויה ממזונות נחשבת לעיקר. כך גם יברכו על חטיפי שוקולד ומזונות (כמו 'כיף כף', 'פסק זמן' וכדומה). ואף על פי שהשוקולד חשוב יותר מבחינתנו, מכיוון שמרגישים את טעם המזונות וגם נהנים ממנו, המזונות הם העיקר.

 

ואולם אחד מחשובי הפוסקים, בעל המשנה ברורה (הרב ישראל מאיר הכהן מראדין – נפטר בשנת תרצ"ג, 1933; סימן קסח ס"ק מה), ביאר שרק כאשר הדברים נאפו יחד יברך 'מזונות' בלבד, אולם כאשר שני הדברים נפרדים ורק מונחים יחד, כמו גלידה בגביע, הרי שאם אדם נהנה גם מן הגלידה וגם מן הגביע, יברך שתי ברכות: גם מזונות (ויטעם מהגביע) וגם שהכול (ויטעם מהגלידה). לכן גם על קרמבו יש לברך שתי ברכות, כי חלקיו הם שני מאכלים נפרדים, ולא נאפו יחד.

 

אם אדם איננו אוהב בכלל את המזונות שבעוגה (או את הגביע של הגלידה), והמזונות משמשים רק 'כוס' או מחזיק לעוגה, הרי שבכל מקרה לא יברך מזונות אלא רק שהכול.

 

כעת נוכל לענות על גם על שאלתנו המרכזית בצורה מדויקת יותר. מה מברכים על עוגת גבינה אפויה? אם הבצק הצליח הרי שיש חשיבות וטעם לבצק, ולכן הברכה תהיה בורא מיני מזונות. וכן כתב בשו"ת מנחת שלמה (ח"א, סימן צא). ואולם אם הבצק איננו טעים כל כך, ובא רק כדי להחזיק את העוגה, הרי שיברכו 'שהכול'. מסתבר שגם הברכה על עוגת גבינה קרה עם ביסקוויטים בתחתיתה תהיה 'מזונות'. אמנם היא לא נאפתה, אבל בעקבות הרטיבות והשהייה במקרר היא הפכה למאכל אחד ממש.

 

בכל מקרה הברכה האחרונה תהיה 'נפשות', כי אין כמות מספיקה של קמח שאנו אוכלים בתוך זמן של 'אכילת פרס', שהוא כארבע דקות (כזית כדי אכילת פרס, וכך העיר הגרשז"א שם).

 

     לסיכום נראה את התרשים הזה:

                 
   

ברכה על מאכל שיש בו גם 'שהכול' וגם 'מזונות'

 
 
   
 
   

למשל: עוגת גבינה, חטיפי שוקולד עם דגנים או קמח

 
 

למשל: אם תחתית העוגה לא הצליחה, או אם האוכל איננו אוהב את הגביע

 
 

למשל: גלידה בגביע, קרמבו

 
 
           
 

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
תן לי את היום הזה

  הטור של סיון רהב...

בג"ץ והחמץ

  דברים שאמר ראש ישיבת...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם