שו"ת SMS לפרשת נשא

sms790

ספינר בשבת * מותר לשחק בספינר בשבת? הרב אבינר: אם יש בו אורות בודאי אסור. אם אין בו אורות, לאשכנזים מותר, לספרדים מחלוקת, ככל משחק.
געגועים לחטאים * עשיתי תשובה על חטאים, אך זיכרונם מעורר בי געגוע. האם תשובתי הייתה שלמה? הרב אבינר: כן, אך היצר הרע עדיין נשאר. לפעמים, כל החיים יש לכבשו. כאשר באים הרהורים אסורים כאלה, יש לדחותם על הסף.
צמצום מרן הרב קוק * האם נכון שרבנו הרב צבי יהודה צמצם ולקח רק חלק מתורת מרן הרב? הרב אבינר: בוודאי. הוא ערך את הספרים מתוך דברים שמרן הרב כתב לעצמו, ושהם לא בהכרח מתאימים לכולם. כמובן, הוא עשה זאת בהדרכה מדויקת של מרן הרב.
מכון גמילה חרדי * אני חרדי ולבושתי פיתחתי התמכרות לאינטרנט. האם יש מכון חרדי שיוכל לעזור לי, כמובן בצנעה? הרב אבינר: 'הגומל' - המרכז החרדי לגמילה. גם משאר התמכרויות כגון עישון ואכילת יתר. 052-7109000. @gmail.com0544613558.
פרנסת אברך * אני אשת אברך. אני עובדת קשה, לומדת, מטפלת בילדים, לוקחת תינוקת ללימודים וכו'. בעלי לומד בכולל, מקבל מלגה קטנה ומסרב לעבוד. הוריי עניים ולא יכולים לפרנס אותנו. אני על סף התמוטטות. מה אפשר לעשות? הרב אבינר: בעלך חתום על הכתובה שהוא מתחייב לפרנס אותך. דברי עם הר"מ שלו.
נהיגה 50 שעות * האם כנהג חדש מותר לי לחתום שנהגתי 50 שעות כדי לקבל רישיון אף על פי שנהגתי פחות? הרב אבינר: שאל ישירות את משרד הרישוי (פעם הרב אמר: איני פקיד מודיעין של משרד הרישוי ולא של אחרים - מ"צ).
שביל ישראל * האם יש עניין לעשות את שביל ישראל במסגרת הישיבה בהנחה שאני אלמד תורה בערך 60 אחוז פחות? הרב אליהו: יש ערך לטיול בארץ ישראל, אבל לא על חשבון לימוד תורה. רק כשאתה חלילה נחלש בלימוד – אתה יכול להתרענן בטיול. אל תדאג – השביל יחכה לך לתקופה שבה זה לא יפגע בלימוד תורה.
ברכה על ציצית * אם אני ישן בציצית ונשאר לבוש בה כל היום, מתי אני צריך לברך עליה? הרב אליהו: נהגו כשבבוקר כשמברך על טלית גדולה - יכוון גם על הקטנה.
אוכל ללא מברכים * האם מותר לחלק אוכל ושתייה לחיילים אם יש סבירות גבוהה שלא יברכו? הרב אליהו: מצווה. מכמה סיבות, והראשונה היא שמגיע כבוד למי שמגן עלינו. וכשיאכל או ישתה ממך - הוא יקבל גם כוח גשמי וגם כוח רוחני להגן על עם ישראל.
ברכת האורח לחייל * האם הרב יוכל לשלוח לי בבקשה את נוסח ברכת האורח המתאים לחיילים שאוכלים בחדר האוכל של הצבא, או שמא יש לומר את הנוסח הרגיל? הרב אליהו: הָרַחֲמָן הוּא יְבָרֵךְ אֶת מדינת ישראל ואת צבא הגנה לישראל, שמספקים לחיילים וללוחמים אוכל, ציוד, נשק ואמצעי לחימה שנוכל להגן על עם ישראל. יהי רצון שהקב"ה ישפיע על מדינת ישראל שפע כלכלי, חכמה מדינית, אומץ ועצמה וביטחון להגן תמיד על תושבי מדינת ישראל מפני כל אויביה. אנא ה' ברך את חיילי צבא הגנה לישראל, העומדים על משמר ארצנו וערי א-לוהינו, שמור עליהם מכל צרה וצוקה ומכל נגע ומחלה. שלח ברכה והצלחה בכל מעשה ידיהם. הדבר שונאינו תחתיהם ועטרם בכתר ישועה ובעטרת ניצחון. ויקוים בהם הכתוב: כי ה' א-לוהיכם... להילחם לכם עם אויביכם להושיע אתכם, ונאמר אמן.
כניסה עם תפילין לנוחיות * האם מותר להיכנס לנוחיות עם תפידנית? הרב אליהו: עם עוד כיסוי (כגון שקית) מותר כשצריך.
כוהן בקבר רשב"י * האם מותר לכהן להתפלל בקבר רשב"י? אני שואל על הציון ועל סביבתו, וכן אם יש הבדל בין הדרך המקובלת ("דרך בורמה") לדרכים צדדיות. הרב אליהו: מותר לכוהן להתפלל ליד הציון של רשב"י ומותר לו להגיע בכל הדרכים, אבל לא ייכנס לציון עצמו.
ניגון מול גברים * האם מותר לנערה או לאישה לנגן עם ומול גברים? הרב אליהו: אין בזה איסור של קול באישה. צריך רק לראות שזה בצניעות.
יציאה מהארץ בחיל הים * אני חייל בחיל הים וב''ה מעולם לא יצאתי מהארץ, למעט אילת לסוברים שאינה ארץ ישראל. מה דעתו של הרב על אילת? הרב אליהו: אילת לא נחשבת חו"ל.

 

b7underdos5

שו"ת SMS לפרשת אמור

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם