רק מילה טובה

2 shut
נעמה מוזס


אנו נשואים 10 שנים, הורים לשלושה ילדים מתוקים. לכאורה הכול בסדר, אין דרמות מיוחדות. אבל אני מרגישה שהפכתי להיות "מובן מאליו". ברור שאכין שבת, שאנקה, שאקח לחוגים... חסרה לי מילה טובה של הערכה ופרגון. כשאני מעירה לבן זוגי על כך, \הוא אומר "תודה"- אבל אז אני לא מרגישה שזה אמתי אלא נובע מכך שביקשתי. מה לעשות?

הכרת הטוב ואמירת תודה הן בסיס חשוב ומרכזי במערכות יחסים ובוודאי בזוגיות. לפעמים יותר קל לנו להודות לאחרים, ודווקא את האנשים הקרובים לנו ביותר אנו לוקחים כ"מובן מאליו". רגע לפני שאנו מחלצים מפינו מילה טובה חולפות בראשנו המחשבות - "מה פתאום שנאמר תודה? הרי ברור שיעשו זאת בעבורנו. ובכלל - מתי אמרו לנו? ואם נגיד תודה – אולי הם יחשבו שכבר עשו משהו מיוחד?" כדאי שנזכור שכל שינוי מתחיל קודם כול בנו. עלינו לאמן את "שריר התודה", להוקיר ולהעריך את הדברים הקטנים, היומיומיים. מדובר בעבודה פנימית לא פשוטה הדורשת ויתור על הציפיות והתבוננות מנקודת מבט חדשה ומתפעלת.
הנטייה הטבעית ההישרדותית שלנו היא להפנות את תשומת הלב לשינוי, בעיקר לשינוי שלילי העלול להיות איום, וכך להיערך לסכנה. המוח עסוק בהשוואות למשהו אחר ומתמקד במה שחסר. בתהליך של הכרת הטוב עלינו לבצע פעולה הפוכה – להתמקד ב"יש", להגדיל אותו ולהעצים אותו. כנראה לא במקרה המילים הראשונות שעלינו לפתוח בהן את היום הן "מודה אני". הכרת תודה מאלצת אותנו להפנות את מרב תשומת הלב שלנו לרגע הספציפי. להיות נוכחים בהווה. לא להתעסק בעבר או לחשוב על מה שממתין בעתיד. להתרכז דווקא ב"כאן ועכשיו" – לחוות את הרגע, להוקיר וליהנות ממנו.
עד כאן הכול טוב ויפה. אני יודעת שבתיאוריה זה נשמע מצוין... אנסה להמליץ על כמה "טיפים" להעצים את הכרת הטוב בזוגיות ובחיינו בכלל.
בחירה מודעת - נחליט באופן מודע ומכוון להתמקד בטוב שקיים ברגע זה בי, באנשים שסביבי, בבן הזוג, בנוף הנשקף מהחלון, בסיטואציה שבה אני מצוי. קראתי פעם שראשי התיבות של אדם חכ"ם הן אדם הרואה חצי כוס מלאה.
שינוי תגובת השרשרת – כידוע, לפרשנות שלנו יש השפעה מכרעת על הרגש והתגובה, ואז מתחיל "כדור שלג". התגובה שלנו משפיעה על הפרשנות של הזולת. כאשר בן הזוג אומר תודה לאחר שהערת לו, ואת מגיבה -" באמת, תודה רבה. אתה אף פעם לא חושב מעצמך לומר תודה". ושפת הגוף משדרת - "ממש לא שווה לקבל תודה כזו". בן זוגך קולט זאת, חש את ההאשמה המופנית אליו ומגיב בהתגוננות, תוקפנות או כעס -"מה את רוצה ממני? מה כבר עשיתי? יש לך רק תלונות".
כדי לעצור את תגובת השרשרת יש לקחת נשימה עמוקה. לבחור בשפת ה"אני", ולנסות להביע את הצורך שלך מאחורי המילים. "אני חשה חוסר פרגון. אני זקוקה ממך למילה טובה ולהערכה על מה שאני טורחת ועושה בשבילנו". יש סיכוי שתגובה כזו תייצר משהו אחר.
רק מילה קטנה - אמירת תודה דורשת תרגול ועבודה. כן, זהו צעד קטן, אך מחולל פלאים. גם אם ההרגשה מלאכותית. עצרו לרגע מהקריאה, ואמרו תודה לאדם הנמצא לידכם על משהו שעשה בעבורכם לאחרונה. פשוט תתחילו להתאמן. אנו מגיבים הדדית זה לזה. כפי שצחוק (או פיהוק) מידבקים, כך גם אמירת תודה. נייצר אווירה אחרת. וגם אם זה מלאכותי ומאולץ בתחילה - אז מה? עם הזמן זה יהפוך להרגל קבוע.
נוסחת 1:5 - ג'ון מרדכי גוטמן, פסיכולוג ומתמטיקאי, פיתח שיטה מדעית שבעזרתה הצליח לנבא ב-94% מהמקרים אילו זוגות יישארו יחד ואלו יתגרשו תוך 15 שנה, וזאת מתוך ניתוח דפוסי התקשורת ביניהם. הוא גילה נוסחה חשובה - 1:5. הנוסחה טוענת כי יש צורך בחמישה מסרים חיוביים על כל מסר שלילי. כלומר – לא מספיק שיהיה יחס של 1:1, אלא צריך הרבה יותר חיזוקים כדי לתקן את ההשלכות של אמירה או פגיעה שלילית. זה רק מלמד עד כמה צריכים להשתמש בפרגון.
ללמוד לקבל תודה - לעתים כאשר אחד מבני הזוג מביע תודה, האחר מתעלם או אינו מייחס לכך חשיבות - "שטויות, זה שום דבר". כדאי לאמן גם את "שריר קבלת התודה", להיפתח ולהרגיש את הכרת התודה של האחר כלפינו – "זה מאוד נעים ומרגש אותי ששמת לב ושאתה מעריך זאת". וכך נוצרת הדדיות המגדילה את הכרת הטוב של שני הצדדים. "הכרת תודה היא מהדברים הפשוטים אך רבי-העצמה שבני אדם יכולים להפנות אלה אל אלה" (פאוש).
נעמה מוזס – טיפול זוגי ופרטני, CBT מרצה ומנחת סדנאות. This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם