שות SMS לפרשת בלק

sms790

ביזוי גוי * האם מותר לבזות עובד גוי, כגון לדרוך בכוונה על רצפה שהוא שוטף? הרב אבינר: ודאי שלא. יש לכבד כל אדם. לא לערבב בין מלחמה עם אויב לבין יחס טוב לכל אדם כשאין זה נוגע למלחמה (ואמר רבנו הרב צבי יהודה: אין לנו עסק עם אחמד ומוסטפה. אין זה סכסוך אישי עם ערבי זה או אחר. אלא העיקר הוא שהארץ הזו היא שלנו – מ"צ).

בית של ערבי * תוך כדי סריקות בצבא למצוא מחבל, שהינו בביתו של ערבי שלא בנוכחותו, נכנסתי לשירותים והשתמשתי בנייר טישו. היה מותר לי? הרב אבינר: כן. נראה שיש מחילה. ואם לא בטוח, יש להשאיר קצת כסף.

דמיון * מה המקום של הדמיון בעבודת ה'? הרב אבינר: למעט מאוד, כי אפשר להתבלבל. עיין אורות עמ' פא.

ללמוד או להדריך * האם לעבור לישיבה עם יותר תורה, אבל אז יהיה לי פחות זמן להיות מדריך בני עקיבא? הרב אבינר: אדם חייב קודם ללמוד ואחר כך ללמד.

בררת אורז * אני צריך להכין אורז בכמויות גדולות. יש פתרון אחר מאשר בררתו על משטח בהיר? הרב אבינר: הצפה בהרבה מים עם 2 כפות מלח לליטר מים וערבוב. ואז מה שנגוע צף (ס' הכשרות לרב פוקס עמ' שלח – מ"צ).

לשם מצוַת ציצית * אם הטלתי ציציות ושכחתי לומר "לשם מצות ציצית", הן כשרות? הרב אבינר: כן, כי סתמן לשְׁמָן (פס"ת יא ל).

 

b7underdos5

שידוך "פרק ב'" * האם יש ארגון דתי-לאומי לשידוכים של גרושים, גרושות, אלמנים ואלמנות? הרב אבינר: ודאי, ארגון "ממשיכים מחדש", בראשות הרב יוני לביא. לגילאים 35-20. חינם. כמובן ראוי לתרום. www.perek2.co.il. יש שם הצלחה רבה, ב"ה.

קוד אתי למרצים * איך אפשר להבין שמרצים באוניברסיטה מתקוממים בשם החופש האקדמי נגד הקוד האתי העכשווי שאוסר התבטאויות פוליטיות, אך אינם מתקוממים נגד סתימת פיות לרבנים שמדברים בשם התורה? הרב אבינר: אכן צביעות.

עליית רפורמים * האם יש לשמוח שרפורמים עולים לארץ או להתעצב, כי הם ישפיעו כאן לרעה? הרב אבינר: כל יהודי צריך לעלות לארץ, ויש לקוות שקדושת הארץ כאשר תיפגש עם קדושת נשמתו, תחזיר אותו בתשובה. ואם לא יחזור בתשובה, חלילה, אז הארץ תקיא אותו. ה' ירחם עליו.

פיהוק בזמן תפילה * מותר לפהק בזמן התפילה? הרב אבינר: יש להימנע. אם אי אפשר, יש להתאפק באורח מרבי, כמו שנוהגים מול אדם חשוב (שו"ע או"ח צז א – מ"צ).

סמארטפון * אני לומד בישיבת הסדר. היה לי סמארטפון וברוך ה' עברתי לסלולרי פשוט. אבל לראש הישיבה ולכל הר"מים יש סמארטפון וכן לרוב תלמידי הישיבה. כשאני מנסה לדבר על רעת המכשיר, יוצאים נגדי, שאי אפשר לשנות את המציאות. זה מייאש אותי. לא חשבתי שאפשר לשנות אחרים, אך אני מרגיש בודד במערכה. מה לעשות? הרב אבינר: חזק ואמץ. אתה פנינה יקרה. אינך לבד. גדולי הדור אתך. השולחן ערוך אתך. משה רבנו אתך. ריבונו של עולם אתך (שו"ע או"ח שז טז – מ"צ).

דיבור אנגלית * הסבתא רוצה לדבר אנגלית עם התינוק שנולד לנו כדי שידע היטב שפה זו. זה רעיון טוב? הרב אבינר: לא. א. השפה שלנו היא עברית. ב. לא ברור שלימוד שתי שפות במקביל זה דבר טוב לתינוק.

גרביים לנשים * האם בת ספרדייה צריכה ללכת בגרביים, ואם כן, האם הם צריכים להיות בעובי מסוים? הרב אליהו: ספרדיות ואשכנזיות, תימניות ורוסיות צריכות לשמור על כבודן ולא לגלות את השוק שלהן לכל צופה. השוק הוא השריר התחתון של הרגל, והוא מתכסה בחצאית 3/4 או יותר. אם היא הולכת בחצאית קצרה יותר - היא צריכה גרבים ניכרים. יש דעת יחיד שבחצאית שמגיעה עד הברך לא חייבים גרביים, אבל רוב הפוסקים חולקים על דעה זו.

דמיונות * נכנסים לי ציורים לא טובים לראש, דמיונות ומחשבות ואין לי שליטה על זה. במקום שהראש יתמלא בטוב הוא מתמלא בלא טוב. מה עושים עם זה? הרב אליהו: כל מי שעוסק בחינוך וכל מי שמטפל בנפש יודע כי אפשר לשלוט במחשבות ברצונות ובדמיונות שלנו ולכוון אותם. הטעות הכי גדולה של אדם היא המחשבה שאדם לא יכול לשלוט במחשבות ברצונות ובדמיונות שלו. צריך ללמוד איך שולטים, אבל זה אפשרי ולא מסובך כלל.

עוגיות מיובאות * יש עוגיות "אוראו" שכתוב עליהן חלבי והן לא חלביות? הרב אליהו: אני יושב בוועדת הכשרות הארצית של ישראל ומשם אני מייעץ לך לא לאכול עוגיות מיובאות, גם בגלל זיופי כשרות שמרובים בתוצרת חו"ל וגם בגלל רמת הכשרות הירודה של חו"ל. ולכן אל תאכל עוגיות מחו"ל אפילו אם יש להן ההכשר הכי טוב בעולם.

ציצית בלילה * האם יש עניין ללבוש ציצית בלילה? הרב אליהו: לפי הקבלה כדאי לישון בקדושה. לפי ההלכה - לא חייבים.

חיילים במאה שערים * מה הרב חושב על מה ששוטרי הימ"ר עשו במאה שערים? הרב אבינר: מי שמקלל חייל שסיכן את חייו בשבילו – הוא בשבילי לא בן אדם. גם אם יבואו לעצור אותו ביום הכיפורים שחל להיות בשבת – לא אעביר שום ביקורת על השוטרים.

אחות קטנה * אני רווקה בת 33 ואחותי בת 19 מתחתנת השבוע, ורציתי לשאול איך אני עוברת את החתונה בשלום. הרב אבינר: תתפללי עליה שתצליח. תתפללי עליה שיהיה לה טוב. תשמחי אותה בכל מה שאת יכולה. תשקיעי את כל כולך בלשמח חתן וכלה. בעזרת ה' – יראה ה' בענייך וישלח לך גאולה שלמה וחתן צדיק (אבל אל תעשי את השמחה בשביל התוצאה, אלא לשמה ממש).

 

אולי יעניין אותך גם

 • שמור לעצמך

  150 15 sivan

   

  הטור של סיון רהב מאיר. פרשת בלק

 • סליחה

  150 14 story

   

  סיפור מאת צור עמר

 • ללמוד להכיר

  150 12 zugiyut

   

  המיזם שעשוי לגרום לכם להתחתן נחשף

 • סערה

  150 10 tguvot

   

  תגובות לסדרת הכתבות על נטיות הפוכות והטיפול בהן

כתבות אחרונות

Prev Next
האומץ לחשוב פעמיים

  הטור של סיון רהב...

הפולמוס על התקווה

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם