שו"ת SMS לפרשת פנחס

sms790

גיוס נשים * בשיחות הרב צבי יהודה, בניין הבית עמ' 55, רבנו כותב שמעיקר הדין אישה צריכה ללכת לצבא, כפשט הרמב"ם ולא כפירוש הרדב"ז, לולא בעיות הצניעות. אבל בגמרא כתוב שאין דרכה של אישה לעשות מלחמה? הרב אבינר: הוא הסביר שזה במלחמת רשות. ועיין בספר המצוות לרמב"ם סוף מצוות עשה, את המצוות שנשים פטורות. הוא רשם מלחמת רשות ולא מלחמת מצווה. אך למעשה רבנו כתב לא ללכת בגלל הצניעות.

 

טעם צניעות * למה צריך צניעות? הרב אבינר: צניעות היא חלק מהענווה. נתיב הצניעות למהר"ל. אדם צריך להיות עניו ולא להבליט את עצמו על ידי חיצוניות.

 

ל"ט מלאכות * למה צריך את כל ל"ט המלאכות בשבת? הרב אבינר: כי זה שבת לה'. ששת ימים הם למלאכה ושבת היא לה'.

 

עיוור בשחייה מעורבת * אני בקושי רואה. מותר לי ללכת לים במקום של שחייה מעורבת? הרב אבינר: חלילה. גם עיוור גמור אסור, כי עצם המקום הוא מקום איסור.

 

אימוץ גיורת * הציעו למשפחתנו לאמץ וללוות בחורה בתהליך גיור. כדאי? הרב אבינר: מצווה גדולה של אהבת הגר, בתנאי שזה גיור אמתי של קבלת מצוות.

 

 

b7underdos5

שידוך "פרק ב'" * האם יש ארגון דתי-לאומי לשידוכים של גרושים, גרושות, אלמנים ואלמנות? הרב אבינר: ודאי, ארגון "ממשיכים מחדש", בראשות הרב יוני לביא. לגילאים 35-20. חינם. כמובן ראוי לתרום. www.perek2.co.il. יש שם הצלחה רבה, ב"ה.

קוד אתי למרצים * איך אפשר להבין שמרצים באוניברסיטה מתקוממים בשם החופש האקדמי נגד הקוד האתי העכשווי שאוסר התבטאויות פוליטיות, אך אינם מתקוממים נגד סתימת פיות לרבנים שמדברים בשם התורה? הרב אבינר: אכן צביעות.

עליית רפורמים * האם יש לשמוח שרפורמים עולים לארץ או להתעצב, כי הם ישפיעו כאן לרעה? הרב אבינר: כל יהודי צריך לעלות לארץ, ויש לקוות שקדושת הארץ כאשר תיפגש עם קדושת נשמתו, תחזיר אותו בתשובה. ואם לא יחזור בתשובה, חלילה, אז הארץ תקיא אותו. ה' ירחם עליו.

פיהוק בזמן תפילה * מותר לפהק בזמן התפילה? הרב אבינר: יש להימנע. אם אי אפשר, יש להתאפק באורח מרבי, כמו שנוהגים מול אדם חשוב (שו"ע או"ח צז א – מ"צ).

סמארטפון * אני לומד בישיבת הסדר. היה לי סמארטפון וברוך ה' עברתי לסלולרי פשוט. אבל לראש הישיבה ולכל הר"מים יש סמארטפון וכן לרוב תלמידי הישיבה. כשאני מנסה לדבר על רעת המכשיר, יוצאים נגדי, שאי אפשר לשנות את המציאות. זה מייאש אותי. לא חשבתי שאפשר לשנות אחרים, אך אני מרגיש בודד במערכה. מה לעשות? הרב אבינר: חזק ואמץ. אתה פנינה יקרה. אינך לבד. גדולי הדור אתך. השולחן ערוך אתך. משה רבנו אתך. ריבונו של עולם אתך (שו"ע או"ח שז טז – מ"צ).

דיבור אנגלית * הסבתא רוצה לדבר אנגלית עם התינוק שנולד לנו כדי שידע היטב שפה זו. זה רעיון טוב? הרב אבינר: לא. א. השפה שלנו היא עברית. ב. לא ברור שלימוד שתי שפות במקביל זה דבר טוב לתינוק.

גרביים לנשים * האם בת ספרדייה צריכה ללכת בגרביים, ואם כן, האם הם צריכים להיות בעובי מסוים? הרב אליהו: ספרדיות ואשכנזיות, תימניות ורוסיות צריכות לשמור על כבודן ולא לגלות את השוק שלהן לכל צופה. השוק הוא השריר התחתון של הרגל, והוא מתכסה בחצאית 3/4 או יותר. אם היא הולכת בחצאית קצרה יותר - היא צריכה גרבים ניכרים. יש דעת יחיד שבחצאית שמגיעה עד הברך לא חייבים גרביים, אבל רוב הפוסקים חולקים על דעה זו.

דמיונות * נכנסים לי ציורים לא טובים לראש, דמיונות ומחשבות ואין לי שליטה על זה. במקום שהראש יתמלא בטוב הוא מתמלא בלא טוב. מה עושים עם זה? הרב אליהו: כל מי שעוסק בחינוך וכל מי שמטפל בנפש יודע כי אפשר לשלוט במחשבות ברצונות ובדמיונות שלנו ולכוון אותם. הטעות הכי גדולה של אדם היא המחשבה שאדם לא יכול לשלוט במחשבות ברצונות ובדמיונות שלו. צריך ללמוד איך שולטים, אבל זה אפשרי ולא מסובך כלל.

עוגיות מיובאות * יש עוגיות "אוראו" שכתוב עליהן חלבי והן לא חלביות? הרב אליהו: אני יושב בוועדת הכשרות הארצית של ישראל ומשם אני מייעץ לך לא לאכול עוגיות מיובאות, גם בגלל זיופי כשרות שמרובים בתוצרת חו"ל וגם בגלל רמת הכשרות הירודה של חו"ל. ולכן אל תאכל עוגיות מחו"ל אפילו אם יש להן ההכשר הכי טוב בעולם.

ציצית בלילה * האם יש עניין ללבוש ציצית בלילה? הרב אליהו: לפי הקבלה כדאי לישון בקדושה. לפי ההלכה - לא חייבים.

חיילים במאה שערים * מה הרב חושב על מה ששוטרי הימ"ר עשו במאה שערים? הרב אבינר: מי שמקלל חייל שסיכן את חייו בשבילו – הוא בשבילי לא בן אדם. גם אם יבואו לעצור אותו ביום הכיפורים שחל להיות בשבת – לא אעביר שום ביקורת על השוטרים.

אחות קטנה * אני רווקה בת 33 ואחותי בת 19 מתחתנת השבוע, ורציתי לשאול איך אני עוברת את החתונה בשלום. הרב אבינר: תתפללי עליה שתצליח. תתפללי עליה שיהיה לה טוב. תשמחי אותה בכל מה שאת יכולה. תשקיעי את כל כולך בלשמח חתן וכלה. בעזרת ה' – יראה ה' בענייך וישלח לך גאולה שלמה וחתן צדיק (אבל אל תעשי את השמחה בשביל התוצאה, אלא לשמה ממש).

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם