ממתקים ומאפים - רק הארץ

4 Oreo-Two-Cookies

בעקבות תגובות שהגיעו על השו"ת הסלולרי שפורסם בשבת שעברה על כך שהכשרות על עוגיות מתוצרת חו"ל מעורערת, הרב שמואל אליהו עושה סדר. כן, השורה התחתונה והעגומה היא שרמת ההשגחה על מוצרים מחו"ל נמוכה באופן משמעותי

הרב שמואל אליהו

כשאנשים בחו"ל משתמשים במוצרים שנוצרו במפעלים בחו"ל אין מה לעשות. כשאנשים בארץ אוכלים מוצרים כשרים בהכשר של חו"ל זו ירידה ענקית ברמת הכשרות. מרן הרב מרדכי אליהו זצוק"ל היה אומר כי המפעל הכי גרוע מבחינת כשרות בארץ ישראל טוב עשרת מונים ממפעל עם הכשרות הכי טובה בחו"ל. ויש לזה שתי סיבות.

א. בכל מפעל בארץ הכשרות היא כל השנה כולה. יש פיקוח על כל מוצרי הגלם וכל העובדים יודעים מה כשר ומה טרף, מה מותר ומה אסור. ברוב המפעלים בחו"ל יש גם ייצור כשר וגם ייצור טרף, יש חומרי גלם כשרים ויש חומרי גלם טרפים. החשש שמא יזלוג משהו מהטרף לכשר הוא יותר מאשר בכל מפעל בארץ. גם אם יש משגיח צמוד במפעל בחו"ל הוא לא יכול להיות בכל מקום במפעל בו-זמנית ולא יכול לפקח על כל המקומות שבהם מעבדים את המוצר.

חשוב לזכור כי פועלים שרגילים בייצור טרף לא זהירים כמו פועלים שעובדים במפעלי מזון בארץ. פועל במפעל בחו"ל יכול בטעות או בכוונה להכניס לתוך התערבות חומר גלם בלי שאף אחד יראה וירגיש. הכול כדי שהמוצר יאריך יותר ימים על המדף או שיראה טוב יותר או שיהיה טעים יותר.

ב. הבעיה הגדולה השנייה היא בזיוף לכתחילה. בכל מפעל שמייצר גם כשר וגם טרף יש הבדל גדול במחיר בין המוצר הכשר למוצר הטרף בגלל מחיר המשגיחים וההכשרה. כל מפעל שמייצר גם כשר וגם טרף יכול ליצר כשר ביום אחד ולמכור אותו עם מדבקות כַשרות, וביום או בחודש שאחריו הוא ייצר מוצר טרף וידביק את אותן מדבקות כשרות.אף אחד לא יכול לבקר אותו. אף אחד לא יכול למנוע ממנו להדפיס את מדבקות הכשרות.אף אחד לא יקנוס אותו ואף אחד (כמעט) לא יוכל לדעת איזה מוצר הוא מהייצור הכשר ואיזה מהייצור הטרף, אפילו לא הרב נותן ההכשר.

מפעל כזה גם לא כל כך מפחד אם יתפסו אותו. מפעל בישראל שיזייף כשרות והרבנות תתפוס אותו יכול לסגור את שעריו. האיום על חייו של מפעל מזייף בחו"ל הוא מזערי, אם בכלל קיים. בעלי מפעלים בחו"ל שרוצים להרוויח יותר יכולים להשיג רווח בקלות בלי השקעה. מה יעצור אותם מהפיתוי לרווח קל זה?

האמת היא שיש פתרון לבעיה השנייה באמצעות מדבקת הולוגרמה ממוספרת ששייכת לרבנות הראשית ושתחולק רק למפעלים ביום ייצור שהיה בו משגיח. זו מדבקה שלא ניתנת לייצור על ידי המפעל. כל עוד הרבנות הראשית לא קיבלה החלטה על ייצור מוצרים בהכשר רק עם מדבקות הולוגרמה צריך להימנע ככל שאפשר ממוצרים מוגמרים מיובאיםאפילו אם יש להם הכשרות הטובה ביותר.

באשר לחומרי גלם, ודאי שיש עניין לקנות מתוצרת ארץ אם יש. אבל לפעמים אין תפוחי אדמה, פטריות ושום בשוק. מוצרים כמו סוכר וקפה לא מייצרים בארץ ועל כן אפשר לקנות גם מייבוא כי אין בהם חששות כשרות גדולים. במוצרים מוגמרים רק תוצרת הארץ.

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם