סטארטר

2 shut

נעמה מוזס

חיכיתי כבר לסיים עם התיכון ולהתחיל תקופה חדשה, להכיר אנשים חדשים, להיות עצמאית, ועכשיו עולות מחשבות מלחיצות – מה יהיה? איך יהיו הבנות, איך תהיה הדירה, מה אם לא יהיה כמו שחשבתי? אולי זה בכלל לא מה שמתאים לי? אני יודעת שהחששות האלו נורמליים, ועדיין ככל שהזמן מתקרב אני מתקשה לשמוח ונלחצת. מה לעשות?

אכן, כפי שציינת - החששות שלך נורמליים ומובנים. את ניצבת בפתחה של תקופה חדשה, במסע אל "הלא נודע". יש בזה משהו מסקרן, מרגש אך גם מלחיץ. עדיין לא המציאו את האפליקציה שתציג לנו כיצד ייראו חיינו בשנים הקרובות. כנראה טוב שכך, שכן אי הוודאות היא חלק בלתי נפרד מהמסע שיימשך כל חייך. מסע שיפגיש אותך בעיקר עם עצמך, עם הצלחות לצד אכזבות של הבטחות שלא מומשו, עם קבלה של החולשות לצד נקודות החוזק שבך, ואולי חוויית החמצה לצד סיפוק והצלחה של הזדמנויות מפתיעות.

מה כדאי לשים במזוודה במסע הזה?

  • הנאה מהדרך - התבונני בנוף הנשקף מהחלון, הרגישי את הרוח על פנייך, הקשיבי לצלילים, נשמי עמוק והרפי מהצורך לדעת במדויק מה יהיה הצעד הבא. אני יודעת, זה קשה ומפחיד. עד היום התרגלת שהכתיבו בעבורך את המסגרת. כעת את יוצאת לדרך חדשה - תיהני! לא נורא אם טועים. תמיד אפשר לנסות להגיע ליעד בדרך חלופית או לפנות פניית פרסה. התבונני לתוכך - אל הלב, למשאלותייך, לרצונותייך, לכישורים הטמונים בך - סמכי על הניסיון שצברת במהלך שנותייך שיכוון אותך לבחור את הבחירות הנכונות בעבורך.
  • שתפי אחרים - כדאי לשתף בחששות ובהתלבטויות (תופתעי לגלות שכולנו עוברים תהליכים דומים), לאסוף מידע ולקבל הכוונה (גם waze מציע לנו כמה מסלולים אפשריים). השיתוף מספק מידע והדרכה, ובעיקר תמיכה ותחושה שאת לא לבד.
  • ערכי את תסריט חייך - יש לך אחריות לבחירת המילים והמחשבות. מתברר שהתומך הכי גדול, אך גם היריב הכי חזק שלנו, הן המחשבות והאמונות שלנו - דרכן אנו חווים את המציאות, והן עלולות לקבע אותנו או להצמיח. לדוגמה, המחשבה המשתקת: "איזה לחץ... מה יהיה אתי בשנה הבאה?!" לעומת המחשבה המרגשת: "אילו אתגרים והזדמנויות ממתינים לי". אם מגיעה מחשבה שלילית - נסי להשתמש במבחן הטע"ם - האם המחשבה עושה לך טוב? האם היא מבוססת על עובדות? האם היא מועילה/מקדמת אותך?
  • סבלנות - כל שינוי דורש הסתגלות מחדש. המעבר לדירה עם בנות שירות אינו קל. עלייך ללמוד להסתדר עם בנות נוספות - כשלכל אחת רצונות והרגלים משלה, להסתגל ל"שיגעונות" של כל אחת, לדעת "להחליק", להתפשר ולהתגמש. הדאגה שלך אינה מעידה חלילה שאת מפונקת או לא חברותית. זהו קושי מובן ואנושי. נסי לראות בכך הזדמנות לרכישת מיומנות חשובה לחיים, שתשרת אותך בעתיד בבניית זוגיות, בהתמודדות בעבודה - היכולת להתאים את עצמנו לסביבה ובמקביל לא לוותר על הרצונות והצרכים שלנו. אולם, חשוב לזכור, כי תהליכים אי אפשר להאיץ ( אחרת זה לא היה תהליך...). מה שנראה לך כמעט בלתי אפשרי היום - ייראה בעוד חודש כמשהו יומיומי, ואולי בעוד שנה אפילו תצחקי כשתיזכרי בו.

הזמן מספק לנו פרספקטיבה וחשוב לקחת דברים בפרופורציות. יחד עם זאת – גם באימון כושר אנו מעלים את כובד המשקולות בהדרגה, וחשוב שנהיה קשובים לגוף ולמאמץ שבאפשרותנו להשקיע. ולכן, אם ישנו קושי ספציפי, שאת יודעת שיהיה לך מסובך מאוד להתמודד עמו – נסי להציגו מראש (למשל: רגישות לרעש ועדיפות להיות בחדר הכולל שתי שותפות ולא ארבע).

  • להכיל את התסכול - לא הכול יהיה מושלם. יהיו רגעים מתסכלים, אכזבות ותהיות - "האם זה מה שחשבתי שיהיה?" נסי להיזכר בחוויה דומה מהעבר. התבונני בה מהצד, ושאלי את עצמך כיצד התמודדת בעבר עם תחושת האכזבה והתסכול. מה עזר לך? מה למדת על עצמך בתהליך שעברת? האם בדיעבד יצא מזה גם משהו טוב? החיים מזמנים לנו אתגרים, ולא פעם הדרך מתפתלת. תחושות של תסכול ואכזבה הן חלק בלתי נפרד מהתפתחותנו ומבניית האישיות שלנו. "כישלון" הוא בעל ערך – אם אנו לומדים ממנו!
  • להחליט - אומרים שהצעד הקשה ביותר בכל שינוי הוא ההחלטה לצאת לדרך. החליטי שיהיה טוב.

תחתית הטופס

נעמה מוזס - מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת. CBT, מרצה ומנחת סדנאות. This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם