שו"ת SMS לפרשת שופטים

sms790

סכנה ביו"ש * רבגדולאחד אמר שאסור לגור בעיר מסוימת ביהודה ושומרון בגלל הסכנה הביטחונית. כיצד להתייחס? הרב אבינר: דבריו לא מובנים. א. הסכנה מועטת. ב. על ארץ ישראל צריך מסירות נפש.

יחידה מובחרת וגאווה * אני בצה"ל ביחידה מובחרת מוערכת מאוד. מה לעשות כדי לא להתגאות? הרב אבינר: א. לא לספר לאנשים מה יחידתך. ב. ללמוד מסילת ישרים על ענווה, פרקים יא-כב-כג. גם איגרת הרמב"ן. ג. אנו הקטנים איננו זקוקים להדרכות כדי לא להתגאות, שהרי ממילא אנחנו לא שווים הרבה. עיין מסילת ישרים פרק כב "אנחנו יתומי יתומים" וכו'.

מי ברא את ה' * מה להשיב לילדה קטנה שלי ששואלת מה היה לפני ה' ומי ברא אותו? הרב אבינר: שתמיד היה. להקריא לה "אדון עולם".

תפירת בגד בעודו לבוש בו * האם יש בעיה לתפור בגד בזמן שהאדם לובש אותו? הרב אבינר: כך כתוב בכף החיים (יו"ד קטז אות ריב), שזה גורם שכחה, אבל אין לזה מקור קדום. ומובא שהחזו"א לא היה חושש לכך. אין לחשוש (טעמא דקרא להגר"ח קניבסקי, הנהגות החזו"א אות ל – מ"צ).

ניסוי רפואי * מותר לעבור ניסוי בשביל מחקר רפואי? הרב אבינר: כן, אם מאושר על ידי המדינה. מצווה.

בית מדרש לזוגות * לגבי האפנה החדשה של בית מדרש לזוגות, יש כנראה בציונות הדתית משהו שנוטה כל הזמן באופן טבעי אל הקונסרבטיבים. אגב, "רבנים" רפורמים וקונסרבטיבים גם חובשים כיפה סרוגה. איך להסביר זאת? איך למנוע? זו שאלת עומק. מה מושך אותם לקולות אלהשהןנגד ההלכה? הרב אבינר: היצר הרע. ועיין מסילת ישרים סוף פרק ו.

מלכלך ארץ ישראל * האם זה נכון שהמלכלך את ארץ ישראל אין תפילתו נשמעת ארבעים יום? הרב אבינר: לא. אבל כמובן אסור ללכלך.

הרב אליהו

כפרה על גנבה * נערה הודתה שבילדותה גנבה כמה חטיפים ממכולת, היא רוצה לכפר ולא יודעת איך. האם לתת צדקה וכמה? הרב אליהו: צריך לגשת לאותן מכולות ולשלם עלות של חטיפים זהים או דומים. ואם המכולות לא קיימות - לתת את הכסף לצורכי ציבור.

כיוון התפילה בכותל * האם ברחבת הכותל המערבי עליי להתפלל כמו כולם לכיוון הכותל או שצריך להתפלל באלכסון לכיוון מקום קודש הקודשים? הרב אליהו: אם לבד - לקודש הקודשים כמובן. אם אתה עם ציבור – כמו הציבור.

מכנסיים בחו"ל * האם מותר לאישה ללבוש מכנסי ג'ינס בחוץ לארץ? הרב אליהו: אסור.

שלום בית * שלום הבית שלנו הופר לאחר שבעלי התבקש להעביר בשבת שיעור לבנות נוער. לו אין בעיה אך דעתי מאוד לא נוחה מהעניין. מה דעת הרב? הרב אליהו: עקרונית לא צריכה להיות לך בעיה עם הדבר הזה. רבנים מעבירים שיעורים לבנות ולנשים ויודעים לשמור על עצמם. ומי שמרגיש שקשה לו לשמור על עצמו, או שהוא קל דעת עם בנות ולא שומר על עיניו באמת, לא ראוי שיעביר שיעורים לבנות.

עזרה או ניצול? * איפה עובר הגבול בין עזרה לניצול? יש מקרים שלא אכפת לי לעזור ולסייע, אבל באותה מידה האדם שצריך את העזרה יכול לעזור לעצמו; האם בכל זאת לעזור או שזהו סתם ניצול לרעה? הרב אליהו: כשמדובר בניצול – העזרה לפעמים מזיקה למי שעוזרים לו. אבל יש כאלה שהם לא מנצלים אלא פשוט מפונקים ובאמת הם במצוקה. צריך הרבה חכמת חיים ורגישות כדי להבין מתי לעזור ומתי לחדול כדי שאתה או המשפחה לא תיפגעו מהעזרה.

חיים קשים * מה הקטע לחיות אם כל החיים יש קשיים? הרב אליהו: כדאי לקרוא תהילים. שם נקרא על הקשיים שהיו לדוד המלך מילדותו לפני שהוכתר למלך, אחרי שהוכתר ואחרי שמלך. אביו, אחיו, אשתו, חותנו ובנו - או נלחמו בו או התנגדו לו. זה לא קל. הפלא של דוד הוא שהצליח להודות לה' בכל רגע. "לְדָוִד בְּשַׁנּוֹתוֹ אֶת טַעְמוֹ לִפְנֵי אֲבִימֶלֶךְ וַיְגָרֲשֵׁהוּ... אֲבָרְכָה אֶת ה' בְּכָל עֵת". (לד). "בְּכָל יוֹם אֲבָרְכֶךָּ" (קמה). ועוד רבים. צריך להיות כמו דוד המלך, אפילו קצת.

גאווה מענווה * איך אפשר לא להתגאות מהענווה? אני מנסה לעבוד על מידת הענווה ועד שידי פעם אני מצליח אני מרגיש גאווה שהצלחתי. הרב אליהו: אפשר לשמוח שהצלחת, אם אתה קצת מתגאה זה מצוין, כך תוכל להבין שהענווה אינה שלמה ותוכל להמשיך להתקדם במידה הזאת.

לוחות הברית * האם יש איסור הלכתי לשבור את לוחות הברית? הרב אליהו: אסור לשבור את לוחות הברית כי כתוב: "אבד תאבדון את כל המקומות אשר עבדו שם הגויים... לא תעשון כן לה' אלוקיכם", ופירושו אל תהרסו מקומות קודש כמו בית כנסת או בית מקדש וכל שכן לוחות הברית. אבל משה שבר אותם בגלל פיקוח נפש של עם ישראל.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם