שו"ת SMS לפרשת כי תצא

sms790

הרב שלמה אבינר

הוצאת "עוז והדר" * שמעתי שהוצאת ספרי הקודש "עוז והדר" היא של סאטמר. האם להימנע מלקנות? הרב אבינר: אין בעיה לקנות. הספרים עצמם אינם סאטמר.

חברא קדישא * האם יש עניין להקים חברא קדישא וחדר טהרה בכל יישוב? הרב אבינר: כך היה המנהג בכל הדורות ובכל המקומות. עיין נטעי גבריאל (אבלות ח"א מב א – מ"צ).

קצשו"ע חוסך שאלות * אם אמשיך לשלוח שאלות, זה יפריע? הרב אבינר: כמעט כל שאלותיך נמצאות בספר הלכה פשוט כמו קיצור שולחן ערוך. יש גם מהדורת כיס. יותר טוב שתסתכל שם. פעם בערב פסח כשצבאו המונים על דלתות בית ההוראה עם שאלות מענייני דיומא, התמרמר הג"ר שמואל הלוי וואזנר, מח"ס שו"ת שבט הלוי, ואמר: "אם השואלים היו לומדים אפילו קיצור שו"ע, שמונים אחוז מהשאלות לא היו נשאלות כאן" (רב רבנן עמ' תב - מ"צ).

תרומת צדקה * אפשר לקבל שם של ארגון הגון שאפשר לתרום לו צדקה בעבור מזון לעניים? הרב אבינר: יד טובה. 052-225-0030.

ביכנ"ס רפורמי * האם לבית כנסת רפורמי יש דין עבודה זרה? מותר להיכנס? הרב אבינר: יש דין כפירה. אסור להיכנס (שו"ת אגרות משה או"ח ג כה. ד צא אות ו – מ"צ).

סגולה ללידה * האם כסגולה ללידה קלה יש ללמוד ספר 'ראש מילין'? הרב אבינר: לנו עדיף מסילת ישרים.

הרב שמואל אליהו

תפילה במלון * האם מותר להתפלל בבית כנסת בבית מלון שאני לא אורחת בו? האם יש עניין של גזל בשימוש בחשמל שם? הרב אליהו: מותר להיכנס לבית כנסת של מלון. הם שמחים בזה כי כך יש לאורחים מניין. רק אם המקום צפוף ואין מקום לאחרים – אסור.

תפילין שנשכחו * אדם ששכח את התפילין שלו בטרמפ - האם צריך למהר לקנות תפילין חדשות, או צריך לשים ביטחונו בה' שהוא יסדר שהם יחזרו אליו? הרב אליהו: אם הוא יכול להסתדר עם תפילין שאולות – הוא לא חייב למהר ולקנות חדשות.

כפרה על גנבה * נערה הודתה שבילדותה גנבה כמה חטיפים ממכולת, היא רוצה לכפר ולא יודעת איך. האם לתת צדקה וכמה? הרב אליהו: צריך לגשת לאותן מכולות ולשלם עלות של חטיפים זהים או דומים. ואם המכולות לא קיימות - לתת את הכסף לצורכי ציבור.

כיוון התפילה בכותל * האם ברחבת הכותל המערבי עליי להתפלל כמו כולם לכיוון הכותל או שצריך להתפלל באלכסון לכיוון מקום קודש הקודשים? הרב אליהו: אם לבד - לקודש הקודשים כמובן. אם אתה עם ציבור – כמו הציבור.

מכנסיים בחו"ל * האם מותר לאישה ללבוש מכנסי ג'ינס בחוץ לארץ? הרב אליהו: אסור.

שלום בית * שלום הבית שלנו הופר לאחר שבעלי התבקש להעביר בשבת שיעור לבנות נוער. לו אין בעיה אך דעתי מאוד לא נוחה מהעניין. מה דעת הרב? הרב אליהו: עקרונית לא צריכה להיות לך בעיה עם הדבר הזה. רבנים מעבירים שיעורים לבנות ולנשים ויודעים לשמור על עצמם. ומי שמרגיש שקשה לו לשמור על עצמו, או שהוא קל דעת עם בנות ולא שומר על עיניו באמת, לא ראוי שיעביר שיעורים לבנות.

לוחות הברית * האם יש איסור הלכתי לשבור את לוחות הברית? הרב אליהו: אסור לשבור את לוחות הברית כי כתוב: "אבד תאבדון את כל המקומות אשר עבדו שם הגויים... לא תעשון כן לה' אלוקיכם", ופירושו אל תהרסו מקומות קודש כמו בית כנסת או בית מקדש וכל שכן לוחות הברית. אבל משה שבר אותם בגלל פיקוח נפש של עם ישראל.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
תן לי את היום הזה

  הטור של סיון רהב...

בג"ץ והחמץ

  דברים שאמר ראש ישיבת...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם