שינוי בחוזה הזוגי

2 shut

נעמה מוזס

שאלה: אנו נשואים ב"ה 12 שנה. הקמנו משפחה מקסימה והזוגיות שלנו טובה (אם כי תמיד יש מקום לשיפור). בשנים האחרונות הפער הדתי-תורני בינינו הולך וגדל. התחתנתי עם "דוס", ואילו היום בעלי כמעט ולא הולך לשיעורי תורה, אינו מקפיד על ציצית ותפילה (במניין ובכלל) ועוד. מעבר לדוגמה האישית הבעייתית שהוא משמש לילדים זה מתסכל ומאכזב אותי. איני אמורה "לחנך" אותו ואיני רוצה לעשות זאת. אבל זה לא מה שחשבתי שיהיה.

תשובה: את מעלה סוגיה לא פשוטה הדורשת התמודדות במישור האישי, הזוגי וההורי. אכן, עם השנים אנשים משתנים. סעיפים שונים ב"חוזה הלא כתוב" הראשוני מקבלים תפנית, מתעגלים, נמחקים, מיטשטשים. זה עשוי לבוא לידי ביטוי בתחום הדתי, בשינויים אישיים בתחום הקריירה, בהרגלים שונים, בהופעה החיצונית ועוד. איננו בדיוק אותם אנשים שהיינו כשהכרנו. זהו חלק טבעי מהתהליך של עיצוב הזהות וההתפתחות האישית - מסע החיים.

אמנם החלטנו לצאת למסע כזוג, אך לעתים אחד מבני הזוג בוחר שביל אחר, צדדי, שמתאים יותר בעבורו. חשוב שנזכור שבדרך הזו צועדים יחדיו. המסע המאתגר הזה דורש שמדי פעם נתאם צעדים, נעניק לבן הזוג את המרחב שהוא זקוק לו, אך גם נדע להמתין ולשאול לשלומו. ויהיו פעמים שאף על פי שאולי היינו מעדיפים ללכת בדרך שונה, נבין שעדיף להתפשר וכדאי לפסוע יחד בשביל משותף.

אני נזכרת בשיר: "אם היום היינו נפגשים, כמו שאנחנו, אנשים לא ילדים. האם היית שוב מבחין בי בתוך אלף הפנים? אם היום היינו נפגשים, כשכל השיגעונות כבר קצת יותר קשים, האם היית שוב עובר אתי את כל הסערות?" )נועה גולנדסקי(.

כדי שנצליח להשיב בחיוב על השאלה המאתגרת: "האם היום היינו בוחרים זה בזה מחדש", עלינו להצליח להחזיק ב"תרמיל המסע" כלים של הידברות, פתיחות, הקשבה, הכלה והבנה. וזה באמת לא פשוט! בידינו הבחירה במה נעדיף להתמקד - במה שהיה בעבר ואיננו היום, בשוני, בהבדלים, במה שאולי ציפינו שיהיה - או במה שיש, ביופי הקיים בשונות, באיזון ההדדי, ביכולת השיתוף והחיבור למרות הפערים.

אז... מה אפשר לעשות?
  • התבוננות פנימית - להבין קודם כול עם עצמנו מה אנו רוצים, על מה ויתרנו, על מה איננו מוכנים להתפשר, לעשות סדר עדיפות - מה חשוב לנו באמת.

  • שיתוף - לשתף את בן הזוג בתחושות, ברצונות, בתסכול, בקושי לצד הנכונות לקבל ולהבין.

  • לא רק לוותר - זה אולי יישמע מוזר אבל בזוגיות טובה חשוב לא רק לוותר. כל אחד מבני הזוג מביא עמו לקשר את אישיותו, את ערכיו ואת עמדותיו. המטרה היא לבנות יחד גשר שיאחד בין בני הזוג. ליצור שילוב ופסיפס צבעוני וייחודי, שישלב את הרצונות של שני בני הזוג. במערכת יחסים בריאה חשוב לייצר מובחנות (ספרציה) - היכולת לשמור על עצמי בתוך הקשר ולעמוד על רצונותיי ועל צרכיי, ולא רק להתאים את עצמי לאחר.

חשוב שנדע לשמור זה על זה, שלא נגיע למצבים של ויתור והימנעות מכניסה לעימות העלולים להביא להצטברות של תחושות כעס ותסכול שיתפרצו יום אחד. כאשר אחד מבני הזוג מקבל עדיפות רבה יותר - בסופו של דבר זה יבוא על חשבון האחר. ולכן עלינו לגלות אכפתיות, רגישות והבנה שלכל אחד מאתנו יש אינטרס לשמור על איזון הדדי ולבטא את רצונותיו ועקרונותיו במערכת המשפחתית והזוגית.

  • חישוב מסלול משותף מחדש - ויתור בזוגיות אינו מאבק בין רצונות וצרכים, אלא יכולת לייצר חזון משותף. הבנה שלעתים הצורך שלי ימוקם בסדר עדיפות נמוך יותר בהשוואה לצורך זוגי משותף ולהפך. נכון שכיום כל אחד מכם רואה באופן שונה את התחום הדתי-תורני. ועדיין, עליכם לייצר "חוזה עדכני מחודש ומשותף" - מה חשוב לכם לשמר, מה הייתם רוצים לחדש, מה אפשר לשנות או לעדכן ועל מה כל אחד מכם לא מוכן לוותר.

  • ביחד ולחוד - ציינת את "הדוגמה האישית הבעייתית" של בעלך בעבור הילדים. נסי לשנות את נקודת המבט ולא להתייחס לכך כאל "בעיה". היכולת שלכם לעבוד כצוות למרות הפערים הוא דוגמה אישית נפלאה לילדיכם! נסו להגיע להבנה ולתיאום ביחס לתחומים שבהם חשוב שתשדרו לילדים מסר אחיד ומשותף, ותחומים שבהם כל הורה יפעל לפי עמדותיו.

  • להרחיב את שדה הראייה - החיים אינם שחור או לבן. אמנם לפן התורני יש השלכות על תחומים רבים בחיינו, אך ודאי שישנם תחומים נוספים שאת מוקירה ומעריכה בבעלך.

  • להחליט לבחור מחדש -והשיר ממשיך להתנגן: "הרי ידענו גם ימים רבים של קושי, ומכל מכשול הפציע איזה יופי. איזה קסם להקיץ כל בוקר לצדך. ואחרי כל השנים אני בוחרת שוב בך". לעתים הקושי טמון בצורך להיאחז בעבר ובמה ש"היה צריך להיות". אם נצליח לשנות גישה ולבחור מחדש, לקבל ולכבד זה את זה – עיקר הבעיה יהיה מאחורינו והפרטים הטכניים של בניית הגשר כבר יסתדרו ביתר קלות.

נעמה מוזס - מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, cbt מרצה ומנחת סדנאות. This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם