יוצאת מריכוז

2 shut

נעמה מוזס

שאלה: אני בכיתה י"א. זו שנה עמוסה מאוד, אני לומדת שעות רבות יותר והחומר למבחנים בהיקף גדול ממה שהייתי רגילה לו עד עכשיו. בעבר לא הרגשתי קושי מיוחד בלימודים, אבל עכשיו ממש קשה לי להתרכז בשיעורים. הבעיה היא שהוריי מתנגדים שאקח ריטלין, ולא מוכנים שאלך לאבחון. אני לא יודעת מה לעשות - ברור לי שבלי ריטלין אכשל בבגרויות בסוף השנה. מה לעשות?

תשובה: את מתארת מצב לא פשוט שבו את חווה תסכול וקושי לימודי. אך חשוב לזכור שבחיים אין רק "פתרון קסם" אחד ויחיד, אלא ישנן דרכים מגוונות להתמודדות. כולנו חווים לעתים קשיי ריכוז, במיוחד בעידן שבו אנו מופצצים כל העת במגוון גירויים (פנימיים וחיצוניים). לא אכנס לדיון על היתרונות והחסרונות בטיפול תרופתי לקשיי קשב וריכוז, אך כדאי לזכור שגם כאשר כואב לנו הראש - רגע לפני שניקח אקמול, שיפיג את הכאב במהירות, כדאי שנשאל את עצמנו ממה נובע הכאב. אולי לא ישנו מספיק? לא שתינו? חווינו לחץ? האם הכאב מופיע לעתים קרובות? בדומה לכך, חשוב להבין מהו מקורם של קשיי הקשב והריכוז שאת חווה. הואיל ואת מספרת שמצב זה בא לידי ביטוי במיוחד השנה מומלץ לברר - האם קשיי הריכוז נובעים מעייפות, קושי בהבנת החומר, פערים לימודיים, ואולי בכלל שעמום או לחץ שמציף ולא מאפשר פניות לריכוז וללמידה?

לפני שאמליץ על דרכי התמודדות נוספות נתעכב עוד רגע על מושג חשוב בחיינו - מיקוד שליטה פנימי וחיצוני. מיקוד שליטה חיצוני הוא מצב שבו האדם חש שאין לו שליטה על אירועים בחייו, ומאמין שהסיבה לדברים טובים או רעים בחייו אינה תלויה בו אלא בגורמים חיצוניים. לדוגמה: "נכשלתי כי המורה שונאת אותי". לעומת זאת מיקוד שליטה פנימי הוא מצב שבו האדם מאמין שהוא שולט בחייו והאירועים המתרחשים קשורים בו, בכישוריו וביכולותיו. לדוגמה: "הצלחתי במבחן כי למדתי היטב". הקביעה שלך - "ברור לי שבלי ריטלין אכשל בבגרויות" מעט מדאיגה. אינך יכולה לתלות את הצלחתך בלימודים בגורם חיצוני בלבד - בכדור, ובוודאי לא לצאת בהצהרה חד-משמעית שעלולה לייצר מצב של נבואה המגשימה את עצמה. גם אם ייתכן שטיפול תרופתי יסייע לך, הרי שישנן אסטרטגיות נוספות שיכולות לתת מענה לקשייך. אך בראש ובראשונה חשוב שתאמיני בעצמך וביכולותייך, ותאמרי – אצליח לעשות זאת!

אז... מה אפשר לעשות?

לעשות סדר - לפני הכול - למרחב החיצוני ישנה השפעה מדהימה על יכולת הריכוז שלנו. הסדר החיצוני מייצר גם סדר פנימי. בחרי בכיתה במקום ישיבה שיאפשר יכולת ריכוז גבוהה יותר. השאירי על השולחן את מה שנדרש לשיעור ואינו מייצר התעסקויות מיותרות.

לכול זמן ועת - נסי לברר: מתי את מרוכזת ויעילה יותר? מתי את מתקשה להתרכז וזקוקה להפסקות?

הסחות דעת - קשה להתרכז כאשר מכל עבר נשמעים צפצופים התובעים את תשומת לבנו. ולכן לעתים הפתרון היעיל ביותר הוא פשוט לכבות את המכשיר הסלולרי שלנו, אולי אפילו לבקש ממישהו שישמור אותו בעבורנו. אם הרעש אינו בשליטתנו אפשר להצטייד באטמים או אולי דווקא להקשיב למוזיקת רקע, וכך לבודד חלק מהרעשים החיצוניים. אולם הקושי האמתי הוא בעיקר הסחות דעת פנימיות. אפשר לייצר מראש פסקי זמן ל"הסחות יזומות" שבהם נוכל לרכז את המחשבות החולפות בראשנו, ולאחר מכן להצליח לחזור למשימה שלפנינו.

עייפות - כן, לפעמים הסוללה נגמרת, במיוחד אם לא ישנים מספיק שעות בלילה. לעתים כדאי ללכת לישון מוקדם ולהתעורר למחרת רעננים ולהמשיך בלמידה.

משעמם לי - נסי לגלות עניין, לשאול בשיעור שאלה מפתיעה, לקשר את החומר הנלמד לחייך האישיים, ללמוד עם חברה.

קוצים - את מרגישה חוסר שקט, קושי לשבת במקום לאורך זמן - נסי להוציא את האנרגיה העודפת בהפסקה בהליכה מהירה או בפעילות אחרת.

עומס - מרב משימות אנו לא יודעים במה להתחיל. העומס מייצר לחץ וקושי להתרכז במשימה שלפניי בידיעה שכל כך הרבה עוד מצפה לי. ולכן חשוב לארגן סדר עדיפות ולהגדיר מראש כמה זמן אנו מייעדים לכל מטלה.

כל הכבוד - הכיני חיזוקים ותמריצים לשעת הצורך. לאחר סיום מטלה שביצעת - אל תשכחי לפרגן לעצמך.

לסיום:

כידוע, האבחון הוא חלק חיוני מהטיפול בבעיה. למרות כל ה"טיפים" שפירטתי – אין תחליף לאבחון הקושי. אם את חשה שקשיי הריכוז אינם מאפשרים לך למידה יעילה, נסי לשוחח עם הורייך (רצוי בזמן ובמקום המאפשרים פניות והקשבה של כולכם) ולבקש מהם לפנות לאבחון מקצועי. עוד לפני קבלת ההחלטה האם להיעזר בטיפול תרופתי, יש לאבחן את הבעיה. לאחר מכן תוכלו לשקול יחד את היתרונות והחסרונות בדרכי התמודדות שונות.

נעמה מוזס - מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, cbt מרצה ומנחת סדנאות. This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם