שו"ת SMS לפרשת תצוה

sms790

 
 הרב שלמה אבינר

יחס לגויים * האם האהבה לעם ישראל אומרת ששאר האומות אינן ראויות ליחס? הרב אבינר: אנו אוהבים את כל המין האנושי, ומזכירים זאת כל יום ב"עלינו לשבח", אך אהבתנו לעם ישראל עמוקה יותר.

קופת צדקה * יש לי בבית קופת צדקה של מוסד מסוים. אני יכול לתת משם לעניים שדופקים בדלת? הרב אבינר: לא. זה כמו נדר לתת כסף זה לאותו מוסד.

קיצור הלכות שחיטה * אני רוצה ללמוד קיצור הלכות שחיטה. הרב יכול להמליץ על ספר? הרב אבינר: יש מעדיפים את הספר "בית דוד". שמעתי שהעדה החרדית בירושלים מעדיפה אותו. אבל הספר "שמלה חדשה" הוא כעין קיצור שולחן ערוך על הלכות שחיטה, ושוחטים נבחנים על ספר זה יותר מעל השו"ע. החת"ס (יו"ד מג) אומר שדבריו הם דברי אלוקים חיים. הוא מקובל אצל ליטאים וחסידים. אבל הוא לא כל כך מקובל אצל ספרדים, ושמעתי שזה בגלל שתי סיבות: א. הוא טוען שהפר"ח מלא טעויות. ב. הוא מתיר סירכות לפי קולת הרמ"א אבל ספרדים מחמירים בזה.

כבוד זקנים * אם אדם זקן ממתין אחריי בתור, למשל בסופרמרקט, האם אני צריך לתת לו לעקוף אותי? הרב אבינר: לא חייבים.

סיפורי רבי נחמן * האם בלימוד סיפורי רבי נחמן מקיימים מצוות תלמוד תורה? הרב אבינר: כן. אבל יש מדרגות בלימוד תורה.

הרב שמואל אליהו

 

חתונה בלי רגש * האם נכון להתחתן עם מישהי שאינך ממש מרוגש עמה? ייתכן שהדרך הנכונה היא שמספיק נתונים טובים ושיהיה טוב ונעים, ותו לא? אני מצפה להמון רגש. הרב אליהו: אם טוב ונעים ביחד זה נקרא לאהוב. אם אתה חושב עליה ורוצה לפגוש אותה – זה נקרא אהבה. לחשוב שצריך להשתגע אחריה כבר במהלך ההיכרות - זה לא הכרחי. החיים הם לא סרטים. האהבה הגדולה באה אחרי החתונה.

 

פורים מכספי מעשר * האם מותר לתת את כל חיובי פורים (זכר למחצית השקל, מתנות לאביונים, משלוח מנות) מכספי מעשר? הרב אליהו: את עיקר החיוב במצווה לא לשלם מכספי מעשר. אם מוסיפים למי שצריך יותר - אפשר להשתמש במעשרות.

 

שבירת היצר * אני מחפש דרכים לשבר את היצר. אילו פתרונות יש? הרב אליהו: התורה אומרת שאת היצר ברא ה' יתברך. הוא נועד לבנות את העולם, אם זה יצר האכילה או אפילו התאווה לנשים וכו'. כשמכוונים אותו נכון הוא יוצר דברים טובים וכשלא מכוונים אותו הוא עלול לעשות נזקים. לכן אמרו חכמים שאם התלבש עליך יצר רע, משוך אותו לבית המדרש, שם תלמד מה התפקיד שלו ותדע לכוון אותו נכון.

 

מעשר כספים לבני נוער * האם גם נער שעובד צריך לשלם או שהורים מוצאים ידי חובה? הרב אליהו: ודאי שנער או נערה שמרוויחים צריכים להפריש מעשר מהנטו שהרוויחו, ולתת אותו לצדקה. את הכסף לתת לעניים או ללומדי תורה, והכי טוב למי שמכירים או דרך מי שמכירים ולא לעמותות שונות. צריך לזכור כי כבר מהשקל הראשון שמרוויחים צריך לתת מעשרות ולא לסמוך על ההורים.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
כפיים למהפכה

  מאמר מאת הרב אברהם...

להתכונן לשנת קורונה?

  מאמר מאת  הרבנית ד"ר...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם