שו"ת SMS לפרשת ויקרא

sms790

 

חברותא עם מי שעולה להר הבית * יש לי חבר עם מידות טובות ותלמיד חכם, אבל הוא עולה להר הבית. האם מותר לי ללמוד אתו בחברותא? הרב אבינר: לא. ודאי שאפשר להיות חברו וגם לקיים אתו מצוות, אבל אין ללמוד אתו בחברותא, כי לימוד תורה הוא יסוד להשקפה הנכונה, והרי משהו השתבש אצלו. פרי צדיק (סוף ויקרא, סוף מאמר "עמלה של תורה" – מ"צ).

ש: אבל כשנשאל הרב אם לבטל שידוך עם אדם שעולה להר הבית הוא השיב: לא, כי אדם נדון על פי רובו. רמב"ם, הלכות תשובה ג א (פסקי שלמה ח"ו עמ' 183 – מ"צ)? הרב אבינר: אדם הוא אנושי, ולכל אדם יש מעלות וחסרונות, ולכן הוא נידון על פי רובו. וכן חברים או אחים לנשק בצבא וכדומה. אבל התורה היא אלוהית, היא חייבת להיות מדויקת ואין להכניס בה רעיונות מטושטשים ומבולבלים.

ש: אם כך, יש לפסול אותם? הרב אבינר: חס וחלילה! אין לערבב בין חילוקי דעות ובין חילוקי לבבות. יש לנו אהבת נפש לכל עם ישראל, אנחנו אוהבים ומכבדים את כל הרבנים בעם ישראל, אבל זה לא אומר שמסכימים עם כולם (עי' עירובין יד ע"א–ע"ב - מ"צ). אנו הולכים על פי רבותינו.

ש: יש רשימה של ספרים ואנשים שאי אפשר ללמוד מהם? הרב אבינר: חס וחלילה! זה מה שיש בוותיקן, Index Librorum Prohibitorum, רשימת הספרים האסורים, ויש גם רשימת אנשים מוחרמים. א) אנחנו לא נכנסים לפרטים אלא מדברים בעיקרון; ב) צריך שכל; ג) תלוי מה הפתרון החלופי. אם יש חלופה טובה יותר אפשר לבחור אחרת, אבל אם אין חלופה, בינתיים נסתפק במה שיש. 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
עצמאות הרבנות

  מאמר מאת הרב אברהם...

תחפושות לכל עת אמת

  סיפור מאת מיכל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם