לפגוש את ההורים

 לפגוש את ההורים


שאלה: אני נפגשת עם בחור כחודש, והקשר מתפתח ומעמיק, אבל אני עדיין לא בטוחה ומניסיון העבר לא רוצה למהר, לקוות ולהתאכזב. בפגישה האחרונה הבחור הציע שאבוא לביתו ואפגש עם הוריו. זה די הלחיץ אותי. מתי נכון להיפגש עם ההורים? ואיך לעבור את הפגישה בשלום?


תשובה:


כשהייתי קטנה, ולא תמיד הקפדתי על כללי הנימוס ליד השולחן, אבי היה אומר: "מה יהיה, ככה תאכלי גם אצל ההורים של החתן שלך?" אמנם זה נאמר בחצי חיוך, אך כילדה קטנה הבנתי שהמפגש עם "ההורים של החתן" חשוב וגורלי.


למעשה, אין כללים מדויקים ואחידים מתי נכון להיפגש. הכלל החשוב הוא מתי שתרגישי שזה נכון עבורך. המפגש עם ההורים מרחיב את ההתבוננות בחלק משמעותי הקיים בבן הזוג. וכן, לא פחות חשוב לשמוע גם מה הוריכם חושבים על הבחור/ה לפני שהקשר מבשיל להחלטה אם להתחתן. המפגש מאפשר להוריכם להכיר את בן הזוג, לחזק את בחירתכם, לשים סימני שאלה ולהאיר עבורכם צדדים נוספים, שאולי לא הקדשתם להם את תשומת הלב הראויה.


בנוסף, כחלק מתהליך בניית הקשר הזוגי, עוד לפני שאנו מעורבים רגשית באופן עמוק ורציני, מומלץ להשתדל להכיר את בן הזוג במגוון מצבים, ולא רק בפגישה רגועה בבית קפה בשעות הערב. שימי לב כיצד הוא מתנהל באינטראקציות חברתיות מגוונות מול חבריו וחברותייך, כיצד הוא מגיב מול אנשים זרים - הקופאית בסופר / השומר בקניון, כיצד הוא מתמודד במצבי לחץ או תסכול, וכן הלאה. האדם הוא תבנית נוף מולדתו. ישנם הרגלים, דפוסי חשיבה והתנהגות, שכולנו ספגנו באופן מודע ולא מודע מהבית ומההורים. בדקי אילו אנרגיות עולות בקשריו עם בני משפחתו - מהי תדירות הקשר? כיצד הוא משוחח עמם? כיצד מביעים חיבה? שימי לב שאפשר ללמוד לא מעט מהמרחב החומרי של הבית - דרך חפצים מיוחדים המצויים בבית, סדר וניקיון, תמונות בעלות מסר, מיקום הספרים ועוד... אז כמה נקודות למחשבה:


• מתי להיפגש? אין נקודת זמן ספציפית וברורה, אולם בהנחה שאתם חשים שהקשר מעמיק ורציני ולא מדובר כנראה ב"דייט נוסף", הרי שמפגש קליל ולא מחייב עם בני המשפחה עשוי לאפשר לשניכם להכיר צדדים חדשים וחשובים שכדאי לקחת בחשבון לפני ההחלטה המשמעותית. בתור התחלה לא הייתי ממליצה להגיע לשבת שלמה ( במיוחד כשאי אפשר לברוח באמצע...) אלא ללכת על מפגש קליל (כשעה) ולא רשמי. יחד עם זאת, אם את חשה שאת עדיין לא נמצאת במקום הזה אלא נלחצת מהעניין, והמפגש עם ההורים מעלה את הקשר להילוך גבוה מדי ומייצר ציפיות גבוהות עבורך לשלב זה - הרי שכדאי להמתין.


• איסוף מידע - לפני שאנו מגיעים למקום חדש אנו אוספים מידע מקדים על הדרך, מצב מזג האוויר השורר בו, סגנון האנשים וכד'. גם כאן כדאי לברר תחילה את שמות בני המשפחה, לראות תמונות שלהם וללמוד מעט פרטים עליהם. כך תיווצר תחושת היכרות מקדימה והשיחה עשויה לזרום ביתר קלות.


• בחיוך – המצב אינו טבעי לאף אחד מכם. החיוך שלנו הוא כרטיס ביקור מנצח. הוא מקרין ביטחון ושמחה ועוזר למוחנו לפרש את המצב כנינוח ורגוע. ולכן חייכי, השתדלי "לזרום" ולהשתתף בשיחה, אפשר לחשוב מראש על תחומי עניין משותפים לשיחה, ועדיף שלא להיכנס בפעם הראשונה לנושאים מעוררי מחלוקת. מחמאות על עיצוב הבית, האוכל וכד' תמיד מתקבלות בשמחה, כל עוד הן נתפסות כאמינות. זכרי - לא כדאי להגזים ביצירת רושם; כשאת רק מנסה ליצור רושם, זה בדיוק הרושם שאת יוצרת.


• לא למהר להסיק מסקנות – ודאי שלא ממפגש ראשוני קצר. לעתים אנו יוצאים עם רושם מוטעה, שכן אנו מתבוננים במשקפיים האישיים, בהתאם למה שהורגלנו במשפחת המוצא שלנו. המשפחה של בן זוגך יכולה ללמד אותך לא מעט עליו, אבל לא הכול! מאותה משפחה מתפתחים אנשים שונים ומיוחדים, ולכן היזהרי מלשפוט או לנבא את העתיד. ובאותה מידה – גם ההורים צריכים להיזהר מלקבוע דעה נחרצת על סמך פגישה קצרה.


לסיום, אמנם לא מדויק לעשות את ההקבלה אולם כדאי לזכור שבראיון קבלה לעבודה או לימודים, לא רק אנו "עומדים למבחן", אלא זו גם הזדמנות עבורנו להתבונן בנתונים ולברר האם הם מתאימים לנו. השתדלי לבוא מתוך עמדה נפשית המכירה בכישורייך, באישיותך המיוחדת והטובה מתוך אמונה ותקווה שמפגש זה יחזק את הקשר הזוגי ויעצים אותו.


נעמה מוזס - מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, מתמחה ב-CBT, מרצה ומנחת סדנאות. This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נרקוד?

  מאמר מאת הרב ליאור...

עוד לבנה אחת

  מאמר מאת הרב אייל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם