שו"ת SMS לשבועות

sms790

 

ניצחון באירוויזיון * זמרת ישראלית ניצחה באירוויזיון. זה קידוש השם?הרב אבינר: ודאי שלא. כדי שיהיה קידוש השם קודם צריך שתהיה מצווה (רמב"ם, הלכות יסודי התורה סוף פרק ה), תחרות שירה הוא מין מושב לצים (עבודה זרה יח ע"ב).

הזמרת אמרה "לשנה הבאה בירושלים", ואכן כן יהיה. אולי זה קידוש השם? הרב אבינר: זה חילול השם בריבוע. ירושלים היא עיר הקודש. הוא עיר בית אלוקינו (תהלים קכב, ד). היא לא עיר הזמרות, עיר התחרויות השפלות.

יש שקראו לזמרת "גיבורת החיל", וכן ראש ממשלתנו התקשר אליה כדי להביע את הערכתו... הרב אבינר: "אל יתהלל חכם בחכמתו ואל יתהלל הגיבור בגבורתו, אל יתהלל עשיר בעושרו" (ירמיהו ט, כב), ולא זמר בזמרתו. "כי אם בזאת יתהלל המתהלל... חסד משפט וצדקה בארץ" (שם). אם רוצים להלל ולשבח אישה יש לשבח אם שמגדלת ילדים, אישה נאמנה לבעלה, אישה שמכבדת את הוריה, אישה שהיא מורה, אחות, רופאה, עובדת סוציאלית ושאר מקצועות שמיטיבים לעם ישראל, גם שוטרת. אלו אפשר לכנות "אשת חיל" אמתית.

שירות לאומי – שנה או שנתיים * מה עדיף, שנה או שנתיים שירות לאומי?הרב אבינר: לשנה שנייה יש ערך גדול, אך עדיף שנה אחת כדי שלא לדחות את הלימודים ואת הנישואים בעוד שנה.

רחוקי תורה * אני חייל. כיצד להתייחס לחיילים רחוקי תורה? הרב אבינר: אהבה גדולה כלפיהם ושנאה גדולה למעשיהם המקולקלים.

"עדים על מדים" * האם לנסוע לפולין במסגרת "עדים על מדים" של צה"ל, כי יש בזה קידוש השם להראות שהקמנו מדינה וצבא? הרב אבינר: אם אפשר, מוטב שלא לנסוע. כל העולם יודע היטב שיש לנו מדינה וצבא, ואין צורך בהצגות (עיינו קונטרס 'שכון בארץ' הנדפס בסוף שו"ת ארץ ישראל סי' טו. מ"צ).

נסיעה לאומן * פעם נסעתי לאומן, והייתה לי שם עלייה רוחנית. כדאי לנסוע שוב? הרב אבינר: חפש פה בארץ הקודש מקום של עלייה רוחנית גדולה יותר לאין ערוך.

שירת אישה–איש * האם אני יכול לשמוע קול זמר של גבר שעשה ניתוח ונהפך לאישה?

הרב אבינר: חלילה.

מתי יהיה מותר לעלות להר הבית * מרן הרב קוק ורבנו הרב צבי יהודה אוסרים לעלות להר הבית. ומתי יהיה מותר לכל עם ישראל לעלות? הרב אבינר: כדי לבנות את בית המקדש, לכן הוא נקרא הר הבית, ההר של הבית ולא של דבר אחר.

חילול השם בצבא * אני מתגייס, וחושש לגרום חילול השם בין שבשוגג בין שבמזיד. כיצד להינצל? הרב אבינר: מידות טובות.

בניית בית כנסת ללא אישור * הרחיבו את בית הכנסת שלנועל שטח פרטיללא אישור בנייה. האם מותר להשתמש באותו חלק? הרב אבינר: יש להסדיר את העניין מיד. הקדוש ברוך הוא לא אוהב גזל, קל וחומר כדי לקיים מצווה. עיינו מסילת ישרים ריש פרק יא.

גשמי אביב * האם הגשמים שיורדים הם סימן ברכה או להפך? הרב אליהו: אני לא יודע מה הגשמים הללו אומרים לנו, אבל אני בטוח שזה משהו טוב. ממש כמו הגשמים שירדו לפני עופרת יצוקה, ואף אחד לא הבין למה הם יורדים כל כך הרבה, ולבסוף התברר שהם הטביעו את כל המחבלים שהיו במנהרות ובמחילות וזממו רע על ישראל. בוודאי אלוקים עושה משהו כדי להגן עלינו מפני אויבינו ושונאינו.

שמחה בלימוד * איך אפשר לעורר חשק ושמחה בלימוד? הרב אליהו: לכוון מאוד בברכת 'אהבת עולם', לכוון גם בברכת 'הערב נא' שבברכת התורה, והעיקר להבין שבלי התורה לא היה כיום עם ישראל חי. לא הייתה מדינת ישראל. לא היו ערכים לא לנו ולא לעולם כולו. כשהייתי צעיר חשבתי שהגדרת לימוד תורה במילים "חיי עולם נטע בתוכנו" היא לא מובנת ואולי קצת הגזמה. היום אני רואה אותה עין בעין, ואם תתבונן גם אתה, תראה איך התורה היא ממש חיי עולם והיא תלויה בנו.

ביטוח חיים * מה דעת הרב על ביטוח חיים או ביטוח תאונות אישיות? הרב אליהו: ביטוח על כל צעד ושעל רק מעשיר את העשירים. ביטוחים בסיסיים או השתתפות ב'קרן יחד' במקרה אסון אפשר לעשות, זה חלק מההשתדלות שלנו פה בעולם.

חשמל בשבת * איך מותר להשתמש בחשמל בשבת אם הוא נוצר על ידי יהודים בשבת? הרב אליהו: רוב החשמל מיוצר באופן אוטומטי, ומה שמיוצר בידי אדם הוא חלק מייצור שמונע פיקוח נפש.

קמעות ואמנות תפלות * מה חשב הגר"מ אליהו על קמעות, דיבוק, מאגיקה וכו'? הרי הרמב"ם כותב שהכול הבל ושקר. הרב אליהו: למה לא לפנות אל ה' בתפילה? זה הכי טוב. חבל לבזבז כסף על קמעות וחמסות וכדומה. הרב אליהו לא היה מתעסק בזה כלל, רק במקרים נדירים. בנוגע לקבלה מעשית, הרב אליהו היה אומר שאם מישהו יודע לעסוק בה, שיבוא ללמד אותו.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם