אמא בהיריון

2 shut

נעמה מוזס

אני בת 22, בכורה, יש לי ארבעה אחים ו... עוד אחד בדרך. זה אולי נשמע ילדותי ואגואיסטי אבל כשהוריי סיפרו לנו שאמי בהיריון - הייתי בהלם. במקום לשמוח הרגשתי כעס – מה נסגר?! למי יש כוח לעוד אח או אחות? הרי בסופו של דבר זה יבוא על חשבוני. מבאס אותי שאני מרגישה ככה, ואני יודעת שהורים לא אמורים לשאול את הילדים אם מתאים להם להרחיב את המשפחה ומתי, אבל בסופו של דבר זה משפיע על כולנו. הייתי רוצה להרגיש אחרת – אבל זה מה שאני מרגישה. מה אפשר לעשות?

שלום יקרה, תודה על דברייך הכנים. הרחבת המשפחה נתפסת לרוב כדבר משמח, ולא תמיד אנו מרשים לעצמנו להביע מחשבות ותחושות אחרות. כפי שציינת – אכן, לידת ילד משפיעה על כל בני הבית. אולם, להורייך הזכות לקבל החלטה זו, והם בוודאי לא אמורים לערוך "הצבעה" בעניין. בגיל 22 את נמצאת בתקופה חדשה בחייך – מחליטה החלטות באופן עצמאי, בונה את עצמך מבחינה אישית ומקצועית, עם הפנים קדימה לבניית זוגיות ובית משלך. כל שינוי, גם אם הוא חיובי, משנה את המאזן הקיים ודורש מאתנו הסתגלות מחדש. נראה שתוספת של אח למשפחה לא נכללה בתכניותייך בשלב זה של חייך. ולכן אפשר להבין את תחושת הבלבול וההפתעה. למדתי שעם רגשות לא מתווכחים. חשוב לתת להם תוקף גם אם היינו רוצים לחוש אחרת. אם זה מה שאת מרגישה - כנראה יש לך סיבה. אולם זכרי שגם אם אינך חפצה בשינוי המצב המשפחתי, עדיין באפשרותך להיכנס לנעלי האחר ולנסות להתבונן על המצב מזוויות מבט שונות.

אני מציעה לך להניח לרגע בצד את הקול הביקורתי הצועק "מה נסגר", ולנסות לאפשר את "רשות הדיבור" לקולות נוספים שמצויים בך. ייתכן שכאחות בכורה את חשה כבר שנים רבות את הקושי בטיפול באחייך הצעירים, וכעת את חוששת שהמצב החדש ישפיע עלייך ועל עצמאותך. אולי קיים בך הקול הילדי שרוצה להתפנק ולהרגיש קרובה ומוגנת, ותוהה אם להורייך יהיה פנאי בעבורך ובעבור משפחתך העתידית. ואולי אם תקשיבי היטב תצליחי לשמוע גם קול נוסף של שמחה והתרגשות, קול שיגדל ויתעצם עם בוא האח/ות שלא יבין כיצד אפשר היה לדמיין את החיים אחרת.

יש בתוכנו מגוון של קולות. לא תמיד אנו מצליחים לתת ביטוי לכולם. פעמים רבות ישנו קול דומיננטי המשתלט על המיקרופון וצועק חזק בראשנו. זה בסדר לתת לו ביטוי, אך לא כדאי שינהל את כל הדיון. אפשר להבין את תחושותייך, והייתי ממליצה לך לשתף בהן אנשים קרובים. אל תיתני לתחושות אלו לבעבע בתוכך במעין "סיר לחץ". בנוסף, כדאי שתשוחחי עם הורייך. שתפי אותם ונסי לערוך סוג של "תיאום ציפיות" באשר למצב החדש. זה עשוי להפחית מהלחץ ולפוגג במעט את תחושת אי הוודאות. היכולת לשתף ברגשות ובמחשבות משמעותית וחשובה לכל בני המשפחה.

במהלך חיינו ישנם לא מעט אירועים המוכתבים בעבורנו, שלא תכננו או רצינו אותם מראש. בהם אפשר לכלול לידת אח, שינוי מקום מגורים, שינוי מצב כלכלי ועוד. אמנם לא אנו בחרנו בשינויים אלו, וייתכן שהיינו מעדיפים שלא יתרחשו, אך כעת זהו המצב הקיים, והבחירה כיצד לקבלו - בידינו. תופתעי לגלות שרצף אפשרויות התגובה למצבים שונים עשוי להיות רחב ומגוון. כידוע, החיים הם 10% ממה שקורה לך ו-90% מאיך שאתה מגיב.

נעמה מוזס – טיפול זוגי ופרטני. CBT, מרצה ומנחת סדנאות. This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם