שו"ת SMS לפרשת עקב Featured

sms790

 

 

עופות עם חומר נפץ ושועלי שמשון * הערבים בעזה משתמשים בעופות עם חומר נפץ כדי להזיק לנו. יש טוענים שזה לא מוסרי ושזה צער בעלי חיים. כמובן, שליחת ילדים גרועהבהרבה. מה ההבדל בין מה שהם עושים ובין מה ששמשון הגיבור עשה בשועלים, כשהדליק אש בזנבם כדי לעשות מלחמה? והסמל של גבעתי (וגם פיקוד הדרום) הוא שועל, והיה מכונה "שועלי שמשון". הרב אבינר: ההבדל פשוט מאוד. ארץ ישראל שלנו ולא של הפלישתים, שכשמם פלשו לכאן. הרומאים הם שכינו את ארצנו Palestina כאשר רצו למחוק לא רק את מלכות ישראל אלא גם את שם ישראל, וב"ה לא הצליחו, ועתה חזרנו לכאן בחסדי ד' עלינו.

חילול שבת בכותל * חכמים אסרו ללכת למירון בל"ג בעומר שחל במוצאי שבת בגלל חילול שבת של המשטרה. אם כן, למה מותר ללכת לכותל, הרי גם שם יש משטרה? הרב אבינר: בכל הארץ יש משטרה, וזה הכרחי במידה מזערית, וקל וחומר בכותל, שיש בזה דין כיבוש "עד רדתה". שבת יט ע"א.

בחורה עם ספינר * האם בחורה שמסובבת ספינר ברחוב מושכת תשומת לב כמו מי שמעשנת סיגריה, וזה לא צנוע? הרב אבינר: מותר, כי זה שגרתי ולא מושך את העין.עישון ממילא אסור, מפני שהוא מזיק מאוד. בכל שנה מתים בארץ 8,000 איש מעישון, ד' ירחם.

כיסוי ראש בבית * האם אני יכולה ללכת בבית בלי כיסוי ראש? הרב אבינר: מותר אם אין איש זר. אך עדיף שיהיה תמיד, גם בחושך, כי הקב"ה מלוא כל הארץ כבודו. קצשו"ע ג, א.

גילוח זקן * שמעתי שמרן הרב קוק שלל את הכרוזים נגד גילוח זקן. זה נכון? הרב אבינר: זה נכון. הוא הסכים עם התוכן אך התנגד לסגנון החריף, ולכן לא חתם, אך גם הוא ראה בחומרה את גילוח הזקן. עיין באגרות הראיה, אגרת תסו; לשלושה באלול סי' יט עמ' לח; לשלושה באלול המורחב סי' קנ עמ' 64.

גיוס נשים * מה ההבדל ביןמישהישמתגייסת כג'ובניקית ובין כל פקידה? הרב אבינר: א) פסיקת הרבנות הראשית וכל הרבנים אוסרת הכול על פיעקרון ההכללה, ללא פילוג; ב) פקידה יכולה לעזוב את עבודתה בכל רגע; ג) פקידה אינה חיה בתנאי פנימייה; ד) פקידה אינה נתונהלאותם תנאי מרות; ה) פקידה אי אפשר להעביר לכל מקום ולכל תפקיד.

באולינג או קלפים בשידוך * האם אני יכול לשחק קלפים או באולינג עם בחורה שאני נפגש אתה למטרת שידוך? הרב אבינר: חלילה. יש איסור בבילוי משותף. קצשו"ע קנב ח. יש רק להיפגש ולדבר כדי לוודא שמתאימים לחיים משותפים מאושרים.

צלילה באילת * אני וחבר רוצים לצלול באילת בשבוע הבא. האם זה בגדר 'אל תביאני לידי ניסיון' ומומלץ שלא ללכת? הרב אליהו: צלילה בים סוף היא שיעור אמונה אדיר. כשנמצאים שם ורואים את כל היופי המדהים של הדגים אי אפשר שלא להתמלא אהבה אינסופית לקב"ה שברא את העולם המופלא הזה. כל הספקות שלפעמים מקננים בנו נעלמים כלא היו. אמנם אם יש שם תערובת של בנים ובנות זה מסיח את הדעת מאמונה ליצרים שלא במקומם, ואסור ללכת למקום שיש בו ניסיון שכזה. רק בזמן או במקום שאין בו תערובת של בנים ובנות.

כלב * האם מותר לגדל בימינו כלב אם המראה שלו לא מאיים? הרב אליהו: אני לא חושב שטוב לגדל כלבים. הם כלואים בתוך בית רוב הזמן ואין להם המרחבים שהם רגילים להם. זה אולי נחמד לנו ומשעשע אותנו, אבל אני חושב שזה לא לטובתם. אם יש לנו סיבה טובה, נגדל אותם, אבל אם לא, אין מצווה לצער בעלי חיים. גם אין שום היתר לגרום צער לאנשים אחרים שהכלב לא מכיר ונובח עליהם ויכול לגרום להם נזק.

אופנוע לאישה * האם מותר לבחורה לעשות רישיון נהיגה באופנוע? הרב אליהו: עקרונית מותר, אבל זה לא מקובל כל כך, ולכן לא צנוע כל כך לבת לרכוב על אופנוע.

אינטרנט מסונן * האם גם אישה צריכה סינון לאינטרנט בטלפון או במחשב? אם כן, באיזו רמה? הרב אליהו: אישה צריכה לאהוב את ה' לא פחות מגבר. היא צריכה להתפלל בכל הלב כמו גבר, היא צריכה להתעלות ולהיות מלאה אור ושמחה לפחות כמו גבר. לכן היא צריכה סינון לטלפון הנייד כמו כולם.

מכינה מכספי מעשר * הבן שלי ילמד בשנה הקרובה במכינה קדם-צבאית. האם אפשר לשלם את הלימודים שלו מכספי מעשר? הרב אליהו: ודאי שאפשר.

פתוח בשבת * אנו מקפידים שלא לקנות בחנויות שפתוחות בשבת. א) האם הדין זהה גם לגבי בריכות ואתרים כאשר אנו היוזמים ולא קייטנה? ב) אם מותר או נצרך, כיצד מסבירים לילדים שבחנויות אנו לא קונים מפאת קדושת השבת, ולבריכה דווקא הולכים? הרב אליהו: העניין של לא לקנות ממי שפותח בשבת אינו איסור מהדין אלא חיזוק חשוב מאוד של שומרי השבת. לכן עדיף גם לטייל באתרים שסגורים בשבת. אבל אם יש קושי אפשר לקנות גם ממקום שעדיין פתוח בשבת, בעוונות. הסבירו לילדים שאנחנו מעדיפים תמיד לחזק ולעודד את מי ששומרים שבת.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם