שו"ת SMS לפרשת האזינו Featured

sms790

 

 

 

בנות דתיות בצבא * צה"ל פרסם שיש יותר בנות דתיות שמתגייסות. מה קורה לבנות שלנו? הרב אבינר: זה מידע שקרי. למשל, לשם כך שינו את ההגדרה של דתייה. יש שם הנחיה לשקר. שקר הוא חטא חמור, ובצבא שבו הכול בנוי על אמון, זה חטא בכפליים. צריך לעשות תשובה.

 

עלוני שבת * בבית הכנסת שלנו אנשים קוראים עלונים בשבת. זה בזמן תפילה, ויש שם מלא פרסומות, כתבות חול ותמונות נשים. אני יכול לעשות "מעשה פינחס" ולזרוק אותם? הרב אבינר: שאל ישירות את רב בית הכנסת או תלמיד חכם שם.

 

מוצר שיוצר בשבת * מותר לקנות רהיטים שאולי נוצרו בשבת? הרב אבינר: כן. הולכים אחרי הרוב, ורוב ימי השבוע אינם שבת. וכן בנוגע לשאר מוצרים.

 

טבעת נישואין בצבא * אני חייל דתי, ואיני רוצה שחיילות תתקרבנה אליי, לכן חשבתי לענוד טבעת, אף על פי שאני רווק. האם יש בזה שקר? הרב אבינר: אין שום שקר. טוב מאוד.

 

תנועת נוער ויראת שמיים * לאן עדיף לי ללכת, לתנועת נוער מעורבת אבל גדולה וחשובה או לתנועת נוער נפרדת שהיא קטנה? הרב אבינר: ראשית חוכמה יראת ה'.

 

תורת ארץ ישראל * האם נכון ש"תורת ארץ ישראל" היא לימוד גמרא עם חיבור לנסתר? הרב אבינר: זה חידוש חדש. כך לא למדו כל הדורות, ככה לא לומדים בישיבת מרכז הרב ובנותיה.

צדיק מוגזם * מה הפירוש של "אל תהי צדיק הרבה"?הרב אליהו: אם אתה רואה מישהו שמתנהג בקדושה מוגזמת, תבדוק היטב, כי בדרך כלל זה מחפה על טומאה גדולה. גם בצניעות אצל אנשים הלובשים שאלים וכד'. וגם בשמאל עם אהבת אדם מוגזמת. וכן במקומות דומים אחרים.וזה פירושו בליקוטי הלכות לרבי נתן: כאילו אמר "אל תצדק הרבה פן תרשע הרבה" - אל תהיה צדיק יותר ממה שביכולתך באמת (כגון נתינת צדקה או עשיית חסד יותר ממה שביכולתך באמת), פן (משום שעל ידי זה תגיע לידי) תרשע הרבה (שסופך להיות עני או פוגע בזולת כי נתת יותר מדי, ואין לך כבר כוח לאחרים).

לא עת ללמוד * האם מותר לעיין בספר וללמוד בשקט בזמן שאני מחכה שהחזן יתחיל חזרת הש"ץ?הרב אליהו: ממש לא. זה הזמן שצריך לשוות את ה' מול עיניך. זה הזמן הכי חשוב, שצריך לדמות את עצמך עומד בבית המקדש בקודש הקודשים מול ארון הברית. כך כתוב בשולחן ערוך וכך צריך לעשות. מי שחושב על לימוד – כנראה לא עושה את עבודת התפילה כמו שצריך.

חליפה שחורה * האם מותר ללבוש חליפה שחורה בשבת ובחג? מה היה מנהג הרב אליהו זצ"ל? הרב אליהו: לפי המקובלים מספיקים ארבעה בגדי לבן (כולל גופייה, גרביים, חולצה וכד'). אם לובשים ארבעה בגדי לבן – אפשר ללבוש חליפה שחורה. הרב אליהו לא היה לובש חליפה שחורה, אלא כחולה כהה. וכאשר שאלו אותו למה אינו לובש חליפה לבנה, ענה שאם היה עושה כך היה מחייב את כולם ללבוש חליפה לבנה, ולא היו עומדים בזה. אבל בראש השנה ויום הכיפורים היה לובש חליפה לבנה.

לוטו * האם מותר למלא לוטו, והאם יש חילוק בין ספרדים לאשכנזים? הרב אליהו: אין הבדל. מותר אבל לא ראוי. להבדיל מטוטו שעוסק בחילול שבת שאסור.

גרושה שחוזרת * אישה שהתגרשה מבעלה ונישאה לאחר. כעת היא מתגרשת גם ממנו ומתברר שהקידושין של הראשון היו טעות בגלל עדים פסולים. האם מותרת לחזור לראשון מכיוון שהתברר שבעצם לא הייתה נשואה לו? הרב אליהו: קשה מאוד לפסול נישואין בגלל עדים פסולים, כי בקהל יש הרבה עדים כשרים אחרים.

אללה הוא אכבר * האם יש בעיה לומר 'אללה הוא אכבר', ואם כן מה ההבדל בין זה לבין אמירת ה' הוא הא-לוקים? הרב אליהו: בשביל רוב בני האדם בעולם השם הזה מזכיר שפיכות דמים מטורפת. לכן אל תאמר אותו. ומלבד זה השדי חמד (כללים קכ"א) הביא את דעת הגאונים שאומרים כי אסור להזכיר שם שמים בין בלשון הקודש ובין בלשון לעז. גם ה' הוא האלוקים אסור לומר סתם אלא כקריאה של אמונה בשם ה'.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם