לומר את האמת?!

 shut790

נעמה מוזס

חשוב לי להיות כנה. במיוחד עם אנשים שקרובים לי. להיות מסוגלת לומר באמת מה שאני חושבת או מרגישה, כפי שהייתי רוצה שיגידו לי. אבל אני יודעת שעלול להיות לזה מחיר ולא תמיד אני יודעת מה נכון לומר. מה לעשות?

אם לומר את האמת... זה באמת לא קל. במערכות יחסים קרובות ומשמעותיות - בין בני זוג, חברים, הורים וילדים - אנו שואפים לייצר מקום בטוח שיאפשר לשתף באופן פתוח, לחשוף התלבטויות וקשיים, דילמות וחולשות, ולא רק להציג את עצמנו או את הזולת באור חיובי וטוב. היכולת לחלוק קשיים, לבטים ומידע רגיש ולזכות בתמיכה רגשית והכלה נוטעת בנו ביטחון וכוח.

כנות היא ערך משמעותי ובסיסי במערכת יחסים.ככל שנאפשר לעצמנו לחשוף, לקלף, לגעת בעומק הדברים, כך נייצר תחושת אינטימיות חזקה יותר, שייכות ושיתוף הדדי. בקשר קרוב איננו רוצים "לעמוד על המשמר" - לברור מילים, לחשוב עשר פעמים מה מותר לומר ומה אסור, ולחשוש שמה שנביא עלול לשמש נגדנו.

ברוני וור עבדה כאחות במוסד לחולים סופניים באוסטרליה. היא שוחחה עם חולים ושיתפה את התובנות שלה בספר "חמש החרטות הגדולות של העומדים למות". מתברר שאחת החרטות המרכזיות הייתה "הלוואי שהיה לי האומץ לחיות את חיי באופן נאמן לעצמי, ולא כפי שציפו ממני אחרים".

אולם, כפי שציינת, הדרך לאותנטיות ופתיחות והרצון "להביא את עצמי כפי שאני" רצופה בחששות וסיכונים.

בדומה לכל תכונה - מילת הקסם היא איזון. לעיתים יהיה עליך לשים את עצמך במקומו של הזולת ולחשוב האם הצגת האמת אכן תיטיב עמכם. עם זאת, האומץ להביא את עצמנו כפי שאנו באמת במערכת יחסים קרובה עשוי לשדרג אותה, ולכן לא כדאי לוותר על האפשרות הזו.

מה לעשות?

  • התחילי עם עצמך- כדי להיות נאמנה לעצמך וכנה עם עצמך שאלי: מי אני? מהם הערכים המנחים אותי? מה עושה לי טוב? על מה אני מעדיפה לוותר?
  • הסיכוי שבסיכון - להיות אותנטית פירושה לפתוח חלון לפגיעות. כולנו חוששים להיפגע ולומר דברים שיובנו באופן מוטעה, או שיפגעו חלילה ביקרים לנו. אולם לצד החששות, היכולת לומר את האמת עשויה להעצים את תחושת השייכות, הביטחון והאמון ולהעמיק את הקשר.
  • מרוב שלא נעים - איך זבוב הופך לפיל? כיצד כדור שלג תופח? לעיתים הכול מתחיל מאמירה אחת קטנה שהעדפנו לשמור לעצמנו, לדחות ל"הזדמנות טובה יותר" או להמתין ל"רגע המושלם" (שאף פעם לא מגיע) ואז אנו עלולים למצוא עצמנו במערכת יחסים מזויפת ולא אמינה.
  • קחי אחריות על התגובות שלך - לעיתים מרוב השערות כיצד הזולת יגיב, ומה יקרה אם הוא יכעס או ייעלב ואולי דווקא יעריך את עמדתנו הכנה - איננו פועלים באופן שבו היינו רוצים. אינך יכולה לנבא כיצד האחר יגיב. אולי דווקא תופתעי לטובה? אינך יכולה לקחת אחריות על התגובות של האחר, אלא רק על בחירותייך.
  • שקרים קטנים ולבנים -לעיתים אנו מעדיפים "לעגל" פינות בתשובות לשאלות: "האם השמנתי? כמה זה עלה? האם האוכל טעים?" אנו מעדיפים להסתיר את האמת המלאה ולא להסתבך, מה שנקרא "שקרים לבנים". אולם, נראה כי דווקא במצבים "קטנים" אלו כדאי לנסות לומר את האמת (הרי ברוב המקרים האדם שמולנו קולט אם אנו כנים איתו) ולא לחשוש לקחת אחריות על מעשינו או לקבל את הזולת בחולשתו. אם נתאמן בהצלחה ברגעים הללו - נייצר אווירה מקבלת ומכילה שתכין את הבסיס לכנות ופתיחות במצבים מאתגרים יותר בהמשך.
  • "אנשים ישכחו מה אמרת,אנשים ישכחו מה עשית, אבל אנשים לעולם לא ישכחו כיצד גרמת להם להרגיש" (אנג'לו) – אני אוהבת את הציטוט הזה וכבר השתמשתי בו לא פעם בהקשרים שונים. מה לעשות שהוא כל כך נכון... יש הטועים לחשוב שהמשמעות של להיות כנה ופתוחה היא להיות אדם לא נחמד. אפשר ללמוד להיות אותנטי בלי לפגוע ברגשות הזולת. לדוגמה בהתייחסות לפרשנות הסובייקטיבית שלי – "אני באופן אישי פחות מתחברת לסגנון הזה, אבל זו רק דעתי האישית".

נניח כאשר את רוצה לומר לענות על השאלה "הייתי בסדר?" - מה שקובע אינו בהכרח התוכן אלא התחושה שאת מעבירה. גם לארוחת גורמה המוגשת בלאפה יש טעם שונה... ולכן כאשר את בוחרת לומר את האמת - חשוב להציג אותה באופן מכבד, עדין, מתחשב, ועם זאת – אמיתי. אנשים יעריכו שכאשר הם רוצים לדעת את האמת כדאי לפנות אלייך, ואפשר לבטוח בך. וזו תכונה יקרת-ערך בקשר משמעותי.

נעמה מוזס - טיפול זוגי ואישי, CBT מרצה ומנחת סדנאות. This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם