לשון הרע לתועלת

 2 shut

הרב יוסף צבי רימון, ראש הישיבה ורב המרכז האקדמי לב, ראש סולמות ותעסוקטיף (לאופק) ורבה של אלון שבות דרום

שאלה
יש מקרים שבהם אנשים חושבים שמותר להם לספר לשון הרע כי זה "לתועלת". איך יודעים מתי באמת יש מקרים כאלה ומתי זו סתם עצת היצר?

תשובה

איסור לשון הרע הוא איסור חמור, אולם אם רואים דבר מסוים שעומד לפגוע במישהו, חובה לומר לשון הרע! חילוק זה מסובך מאוד: לעיתים לשון הרע הוא איסור ולעיתים הוא מצווה! כמו כן מותר לברר פרטים על אדם שאנחנו רוצים לעשות איתו עסק או על שידוך. כיצד נדע מתי הדבר מותר?

החפץ חיים(הלכות לשון הרע, כלל י) מביא שבעה כללים מתי אפשר לומר לשון הרע לתועלת. רק כאשר כל הכללים מתקיימים מותר לומר לשון הרע לתועלת. התנאי הבסיסי והמרכזי של אמירת לשון הרע לתועלת הוא שיכוון לטובה: "שיכוון לתועלת, והוא העיקר שעליו סובב כל ההיתר הזה".

כלומר, התנאי היסודי לאמירת לשון הרע לתועלת הוא שכוונת האומר תהיה לשם תיקון וגרימת טובה, ולא כדי להשחיר את פניו של מושא הדיבור.

ננסה לסכם את התנאים המתירים לשון הרע לתועלת על פי החפץ חיים. רק כאשר מתקיימים כל התנאים האלה מותר (ולעיתים אף מצווה) לומר לשון הרע לתועלת:

א.      לכוון לתועלת ולא לשם כבוד או כסף וכדומה.

ב.      לדייק שהדברים אמת. פעמים רבים אנשים אינם מוסרים את המידע אלא את דעתם. צריך למסור עובדות, ולא פרשנות שלנו!

ג.        לא לנפח ולא להגזים.

ד.      לדעת לומר גם דברים טובים על אדם זה, ולא רק את הרע. לעיתים אמירת דברים טובים (אמיתיים) משנה את כל המבט על אדם זה, וגם אם יש דברים שאדם זה עושה שלא כשורה, הרי שמקבלים מבט אמיתי יותר עליו.

ה.      לדעת את המידע מעצמכם, כך שראיתם את הדברים. אם שמעתם את המידע מאחרים, עליכם לומר שהמידע מסופק וששמעתם אותו מאחרים.

ו.        לבדוק אם יש דרכים אחרות לתיקון העוולה, ולא להוסיף דברים שאין בהם צורך לתיקון.

ז.       צריך להיזהר שלא לגרום למישהו נזק לכל החיים על דבר קטן ושולי שעשה. הנזק צריך להיות תואם לעוולה שעשה. לעיתים על דבר קטן אנו מסוגלים לשלוח מיילים ולפרסם דברים באינטרנט, והנזק הנגרם לפלוני עצום ולעיתים בלתי הפיך (למשל, בחוות דעת על מרצים הנמצאות באתר לעין כול, או תלונות נגד חברה שפוגעות בה פגיעה לא הוגנת). צריך להיות מידתיים. אם אדם עשה דבר קטן, צריך לפעול לעצור אותו ולוודא שגם הנזק שלו יהיה קטן ופרופורציונלי.

צריך להשתדל בחיינו לחפש בעיקר דברים טובים. לראות טוב באחרים, טוב בעצמנו, טוב בעולם. לא להיות "בעל לשון הרע" המחפש רק דברים רעים, אלא לנסות להיטיב עם העולם. לחפש דברים טובים ולדעת גם להעיר ולתקן דברים רעים.

הרא"ש (בארחות חיים) כותב: "דרכם של בני אדם להעלים הטובות ולגלות הרעות". בני האדם רגילים להראות את הרע, אך לא לומר את הדברים הטובים. הקב"ה כולו טוב והוא יצר עולם טוב. הקב"ה יצר בני אדם שהגרעין שלהם טוב. אדם שרואה רק רע כביכול איננו נפגש עם הקב"ה.

ניזהר מאמירת לשון הרע. נזכור: אמירת לשון הרע פוגעת לא רק באחרים, היא פוגעת בנו (דמיינו שלשון הרע הוא כמו עישון. כל אמירת לשון הרע מכניסה רעל ועשן שחור לתוך הריאות שלנו! לתוך הנשמה שלנו!). ננסה לחפש טוב, ננסה לחפש את אור ה' הטמון בכל אדם: "מי האיש החפץ חיים אוהב ימים לראות טוב". כאשר יש מישהו שעושה עוולה ועומד לפגוע באחרים (או בנו), מותר ואף מצווה לומר לשון הרע כדי לעצור את הנזק, אולם יש להקפיד על התנאים הנ"ל כדי שהדבר אכן יהיה מצווה, ולא עבירה חלילה.

רוצים ללמוד הלכות שבת לעומק ובצורה בהירה ונעימה? ספרי הלכה ממקורה – שבת של הרב יוסף צבי רימון, יאפשרו לכם לימוד עמוק ונעים! להשיג בחנויות הספרים, בהוצאת מגיד או באתר של סולמות: www.sulamot.org

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם