שו"ת SMS לפרשת משפטים Featured

sms790

 

 

הרב שלמה אבינר

טלית קטן לחייל

ש: פורסם שלא ברור למה לפעמים אוסרים על חייל ללבוש טלית קטן. אני קצין בצה"ל. ודאי שחייל צריך טלית קטן, אך יש מקרים יוצאי דופן כגון מסע תחת חום כבד, שיש הוראה ללבוש רק מדים, ואם לא כן יש סכנת התייבשות.

ש: יישר כוח. אכן בכל השאלות הצבאיות יש לשאול את הרב הצבאי של היחידה או את הקו לחיילים של הרבנות הצבאית, 052-9414414 או 052-9289953.

קפידא על שידוך

ש: נפגשתי עם בחור והודעתי לו שאיני מעוניינת. הוא נפגע מאוד. ביקשתי ממנו סליחה פעמים רבות, והוא לא מוכן לסלוח אלא אומר שיש לו קפידא עליי. האם הקפידא תזיק לי? מה לעשות?

ת: להודות לד' ששחרר אותך מאדם עם פוטנציאל של בעל שתלטן. אינך חייבת לו כלום. ה'קפידא' לא תזיק לך אלא תזיק לו, ד' ירחם עליו.

קנייה מחו"ל

ש: אני יכול לקנות מוצר מחו"ל באינטרנט אם הוא זול יותר מבחנות בארץ?

ת: כן, אם יש הפרש ניכר (עיין שו"ת 'שאילת שלמה' ב רסד. מ"צ).

נתינת יד לאישה

ש: מה הייתה דעתו של הרב צבי יהודה באשר להחזרת יד לאישה שמושיטה?

ת: בחתונות היו תלמידים נתקלים רבות בבעיה כאשר המוזמנות היו מושיטות יד לחתן. שאלו על כך את רבנו, והוא השיב: "לפי הרמב"ם זה דאורייתא. לפי הרמב"ן זה דרבנן". הוא לא הניח כלל פתח לשקול את העניין אלא רק העמיד את השאלה איזו עבירה עוברים, אם איסור דאורייתא או איסור דרבנן.

פיהוק

ש: האם נכון שכאשר מפהקים יש לכסות את הפה כדי שהנשמה לא תברח?

ת: הבל. אמונה טפלה ממקור מוסלמי שהפיהוק בא מהשטן. אלא יש לכסותו כי הפיהוק משדר שעמום, וזה פוגע. למעשה אין הסבר מדעי מספק למה מפהקים, יש רק הסבר למה פיהוק מידבק, על ידי נוירון מראה. אגב, גם בעלי חיים מפהקים.

הטפת דם ברית למילה על ידי מומר

ש: נודע לי שהמוהל שמל אותי הוא רופא יהודי קונסרבטיבי. האם עליי לעשות הטפת דם ברית?

ת: בברית על ידי מומר, לדעת רמ"א חייבים להטיף שוב דם ברית על ידי יהודי כשר, ולדעת רעק"א אין צורך. והלכה כבתראי (רמ"א יו"ד רסד א; רעק"א שם. שאגת אריה מובא בפת"ש סק"ו. ועיין שו"ת מנחת יצחק ד קא. מ"צ).

---

הרב שמואל אליהו

 

תפילת הדרך 

ש: ראיתי בכל מיני מקומות בנוסח תפילת הדרך שהוסיפו לאחר "המתרגשות לבוא לעולם" להגיד גם "ומתאונות דרכים" או "ומסכנת מחבלים",סכנות מצויות בכבישים בימינו.מה נכון,להיצמד לנוסח המקורי מדורות קודמיםאו להוסיף גם את אלו לתפילה?

 

ת: אבי מורי זצוק"ל הוסיף בסידור שלו "קול אליהו"אחר "המתרגשות לבוא לעולם" את "ומתאונות דרכים".כשאומרים "מאורב" הכוונה גם למחבלים, ולכן אין צורך להוסיף "מחבלים" בנפרד. אבל מי שרוצה יכול להוסיף גם "ממחבלים", ויכול להוסיף גם תפילה שלא יירדם בדרך בנהיגה. שהקב"ה ישמור עליכם בכל אשר תלכו.

 

שירות לאומי 

ש: האם מותר לעשות שירות לאומי?

 

ת: יש בנות שאני לא ממליץ להן לעשות שירות לאומי כי הן כבר בשלות להקים בית נאמן בישראל, יש בנות שמתאים להן ללכת למדרשה, ויש בנות שמתאים להם שירות לאומי. עוד צריך לזכור כי יש מקומות שבהם שירות לאומי הוא סכנה, למשל במערכת המשפט ובמשטרה. שם היו הכי הרבה הטרדות מיניות. גם בתי חולים, שיש שם הרבה עובדים ערבים, הם לא מקום לבנות. בקיצור, צריך הרבה מאוד זהירות בבחירת המקום, וצריך ללכת למקום שאין על הבת שום סמכות חוץ מההורים שלה. מקום שהיא יכולה לקום ולעזוב מתי שהיא רוצה, כדי שגבר בעל יצרים לא ינצל את סמכותו עליה. זה ההבדל הגדול שבין שירות לאומי לצבא. בצבא היא לא תוכל ללכת הביתה אם מישהו יציק לה.

 

אהבת תורה 

ש: כיצד אפשר להנחיל לבניי אהבת לימוד התורה?כיצד עליי לנהוג כדי לתת להם כלים לכך?

 

ת: דוגמה אישית. שיראו אותך לומד, שיראו אותך אוהב תורה, שיראו אותך מאיר פנים ומדבר רק טוב על אחרים.

כירת זכוכית

 ש: אנחנו בצימר. האם מותר להשתמש בכירה חשמלית מזכוכית?

ת: מותר.

אחיינית חדשה 

ש: בשעה טובה נולדה לי אחיינית, ואני שמח מאוד. האם אפשר לברך שהחיינו כשאני רואה אותה בפעם הראשונה?

ת: מעיקר הדין מותר, ונהוג לברך על פרי או על בגד חדש, אבל לא מעכב.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם