האם להנמיך ציפיות? Featured

shut790

 

 

נעמה מוזס

אומרים לי שעדיף שלא לצפות, אבל אני מאמין שציפיות גבוהות מביאות לתוצאות טובות יותר. אף על פי שניסיתי, קשה לי להנמיך ציפיות מעצמי ומהסובבים אותי: מאשתי, מהילדים ומהעמיתים בעבודה, והבעיה היא שלרוב אני מתאכזב. מה לעשות?

כידוע, "ציפיות יש רק על הכריות", ועדיין רובנו ממשיכים לפתח ציפיות. אנו מגבשים אמונה באשר למה שאנחנו רוצים שיקרה, מקלידים יעד בווייז ויוצאים למסלול חיינו. ייתכן שפיתוח ציפיות מסייע לנו להתמודד עם מצב של אי-ודאות, מסמן מטרה ומעניק תחושת שליטה. כפי שציינת, הבעיה מתחילה כאשר התוצאות בפועל אינן תואמות לציפיות המוקדמות, והפער שנוצר מעורר בנו תחושות תסכול, אכזבה, עצב ועוד.

אתה טוען שציפיות גבוהות עשויות להביא לתוצאות טובות יותר, ואכן יש לך על מה להתבסס. התופעה של נבואה המגשימה את עצמה נחקרה רבות בתחומים רבים בחיינו. במחקרם המפורסם של רוזנטל ויעקובסון מ-1968 נבדקה רמת האינטליגנציה של תלמידים בבית ספר. נאמר למורים שהחוקרים יאתרו במבחן את התלמידים ה'מאחרים לפרוח', שיש להם פוטנציאל גבוה אך הוא עדיין לא התממש.

לאחר 'ניתוח תוצאות המבחן' העבירו החוקרים למורים מידע על אודות תלמידים מסוימים שאובחנו מאחרים לפרוח (למעשה החוקרים בחרו תלמידים באקראי, ללא קשר לתוצאות המבחן). כשמונה חודשים לאחר מכן חזרו החוקרים לבית הספר וגילו כי התלמידים שהוגדרו מאחרים לפרוח הצליחו להגיע להישגים גבוהים ביותר לעומת תלמידים האחרים.

מסקנת המחקר טענה שהציפייה של המורים מהתלמידים המאחרים לפרוח היא שגרמה להם לשדר לתלמידים שהם מאמינים בהם שיצליחו. התלמידים קלטו את הציפייה ופעלו לפיה: רמת המוטיבציה שלהם עלתה, והם התאמצו והצליחו יותר מהתלמידים האחרים.

תופעה זו נבדקה בעוד תחומים. בעבודה – הציפייה של הבוס שלך עשויה להשפיע על ביצועיך בפועל לטוב או לרע. בניסוי שנערך בגיוס טירונים בצה"ל נאמר לחלק מהמפקדים שקבוצת הטירונים שקיבלו היא בעלת פוטנציאל גבוה (למעשה היו הטירונים בעלי יכולות ממוצעות בלבד). לאחר כעשרה שבועות אכן הפגינו הטירונים יכולות גבוהות וקיבלו ציונים גבוהים במבחנים לעומת שאר הטירונים שגויסו עימם ולא נאמר עליהם מידע חיובי מקדים.

ועם זאת חשוב להבחין בין ציפייה האמורה לבנות מוטיבציה, לכוון ולעודד, לבין ציפייה היוצרת תנאי לתחושת הערך של הזולת. כאשר בת הזוג, הילדים, החברים לעבודה ואולי גם אתה עצמך חשים שעמידה בציפיות משמשת תנאי להערכה, לקבלה או לאהבה שלנו, הרי שאנו בבעיה. במצב זה אנו עלולים להגן על עצמנו מפני אכזבה ולחסום את היכולת שלנו לממש את הגרסה הטובה ביותר שלנו, ולהיכנס למקום מרַצה, לנסות להתאים את עצמנו לדרישות הסביבה מחשש לאיבוד הערכה ואהבה, ולבסוף נאבד את העצמי האמיתי שלנו.

אז... מה לעשות?
  • בדומה לתחומים אחרים, גם ביצירת ציפיות כדאי לייצר רצף הנע בין קטבים. בצד אחד נמצאות הציפיות הנמוכות מדי, המשדרות חוסר אמון ביכולת ומביאות לייאוש ולחוסר מוטיבציה להתאמץ, "הרי בכל מקרה אין סיכוי שאצליח", ובקצה השני מצויות הציפיות הגבוהות מדי, המשדרות לזולת שהוא לעולם אינו טוב דיו, "אני בעל ערך רק כאשר אני עומד בציפיות המופנות כלפיי". נזכור שבין שני הקטבים האלה יש רצף רחב, מגוון ומלא. עלינו לייצר מערכת ציפיות המותאמת לכל אחד בהתאם לגילו, לרצונותיו וליכולותיו.
  • פרגנו על צעדים קטנים המקדמים לעבר המטרה. אנו נעים ומתקדמים כל העת גם אם ההתקדמות מתונה. הדגישו את התהליך ואת ההשקעה, ולא רק את התוצאה הסופית.
  • הציבו סימני שאלה – מי קבע שדברים צריכים להתנהל בדיוק לפי הציפיות שקבענו? במקום התחשבנות ננסה לתרגל התחשבות וגמישות.
  • הדשא של השני ירוק יותר – האומנם?! מה שנכון לאחרים לא בהכרח נכון לנו. אנו אולי רואים פיסת דשא קטנה של השכן אך איננו יודעים על המצוי בביתו, ולכן כדאי לגבש ציפיות מותאמות לנו בהתאם ליכולות ולצרכים שלנו.
  • להיות הטוב ביותר שאפשר – ד"ר טל בן שחר מבחין בין האופטימליסט (מהמילה אופטימום – הטוב ביותר שאפשר), שמוכן לפעול למען השגת מטרותיו אך יודע גם ליהנות מהדרך ולהסתפק במצב הקיים הטוב האפשרי, ובין הפרפקציוניסט, שאינו מוכן להתפשר על תוצאות פחות ממושלמות, חושש מביקורת, מכישלון ומאיבוד הערכה כאשר אינו מגיע לתוצאה המיוחלת, ונותר לבסוף בתחושת תשישות, אכזבה ואשמה.

הלוואי שנצליח להגדיר ציפיות שיזקקו את הגרסה המיטבית האפשרית שלנו.

נעמה מוזס – טיפול זוגי ופרטני, CBT, מרצה ומנחת סדנאות: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם