אל תעצבנו אותי

 2 shut
 

נעמה מוזס

שאלה
אני מתעצבן מהר, ויש מצבים או אנשים שמצליחים לעצבן אותי במיוחד, ואז אני ממש הופך לאדם אחר (שאני לא אוהב). לצערי אלו אנשים קבועים בחיי, שאיני יכול להתנתק מהם. מה לעשות?

תשובה

יש רגע כזה שבו אנו מרגישים שלוחצים לנו על 'כפתור אדום' שמשגר אותנו למקום אחר. בשנייה אנו עוברים ממצב של אפס למאה. לחץ הדם והדופק עולים, כמו שאומרים, 'הדם עולה לנו לראש', ונוצר נתק בין האמיגדלה, האזור במוח האחראי לרגשות, לבין האזור הקדם-מצחי בקורטקס של קבלת החלטות וחשיבה רציונלית, ואנו מאבדים שליטה ומתפוצצים.

כפי שציינת, יש אנשים שמעצבנים אותנו במיוחד (אוי, כמה שהם מעצבנים). הם יודעים ללחוץ על הנקודות הרגישות ולהוציא את ה'ילד הרע' שבנו.

הרב והפסיכיאטר אברהם טוורסקי מציג שלושה שלבים במצב כעס:

1) תחושת כעס שמתעוררת כאשר אנו חשים איום, אכזבה תסכול ועוד. חשוב שנזכור שכל רגש חיוני ובעל חשיבות לתפקודנו, ויש סיבה טובה לכך שהרגש התעורר בנו. למעשה אין לנו ממש שליטה על הרגש עצמו, אך אנו יכולים לנסות להפחית את עוצמתו.

2) התגובה – טוורסקי מכנה אותה "זעם". כאן יש לנו בחירה: האם נגיב בצעקות? בהתעלמות? בהאשמה? בהבעת זלזול ובוז?

3) הטינה – המקום שבו הכעס נאגר, מתיישב חזק ומחלחל לתוכנו. הכעס ממשיך לבעבע בנו ותופח לממדים כמו הר געש, לעיתים קרובות בלי שגורם הכעס יודע על כך.

הסיבה לכך שאנשים או מצבים מסוימים מוצאים אותנו משלוותנו נובעת בעיקר מהסיפור הפנימי שאנו מספרים לעצמנו, מהפרשנות הסובייקטיבית שלנו. הצלחת המלוכלכת נשארה בסלון לא בהכרח משום שמזלזלים בנו. היא לא התקשרה להתעניין לא בהכרח כי לא אכפת לה ממני...קרל יונג טען שכל דבר שמרגיז אותנו באחרים יכול להוביל אותנו להבנת עצמנו. זה דורש התבוננות אמיצה בניסיון לנתח מדוע דבר מסוים מקפיץ אותנו כל כך. זו מראה (לא פשוטה), וכידוע: "הפוסל – במומו פוסל".

הדרך לשנות את התסריט הפנימי המוקרן במוחנו בשידורים חוזרים היא לבחון חלופות לסיפור. אפשר לעשות זאת באמצעות שיחה ושיתוף. נשמע פשוט? הלוואי... כדי להצליח לשוחח על משהו או על מישהו שעיצבן אותנו כדאי ליישם את ההמלצות האלה:

  • לווסת – הכעס מלווה בתחושות גופניות. שים לב לסימנים מקדימים המגבירים אצלך כעס. לדוגמה, אם אתה יודע שכשאתה רעב, משועמם או עייף אתה נוטה להתעצבן בקלות, השתדל שלא להיכנס למצבי קונפליקט בתנאים אלו. חשוב להפחית את העוררות הגופנית לפני שמדברים: לשאוף שאיפה עמוקה, לדמיין חוויה נעימה, להיזכר בשיר שעושה לך טוב, לחזור על משפט מרגיע.
  • להקשיב גם כשאנו לא מסכימים. ההקשבה מעניקה תחושה שהאדם מולנו מכבד אותנו ומעניק משמעות לדברינו. אל תקטע את דברי הזולת ואל תיכנס למגננה. השתדל פשוט להקשיב כפי שהיית רוצה שיקשיבו לך.
  • התייחסו לאירוע מסוים – מרבית הסיכויים שהאדם המעצבן ימשיך להיות חלק מהנוף שלנו, וכנראה שהוא גם לא הולך להשתנות (אנחנו הרי בקושי מצליחים לשנות את עצמנו). ולכן כדאי להתמקד באירוע מסוים ולא לייצר הכללות.
  • שפת ה'אני' – במקום להתחיל את המשפט במילה "כשאת/ה", המייצר מייד תחושת התקפה והאשמה, עדיף להשתמש בשפת ה'אני'. כאשר אנו משתפים בחוויה שלנו אנו פחות שיפוטיים כלפי האחר, וכך הוא פתוח יותר להקשיב ולא עסוק בלהגן על עצמו. לדוגמה, במקום לומר: "למה את תמיד משאירה את המגירה פתוחה?" עדיף: "כשאני רואה את המגירה פתוחה, אני חש שמזלזלים בי. הייתי רוצה לבקש שתשתדלי לסגור את המגירה". הנה הנוסחה המנצחת: "כשקורה --- אני מרגיש/ה ---, והייתי רוצה לבקש ש---". לעיתים הכעס הוא רגש משני המכסה על רגשות עמוקים מתחת לפני השטח: תחושות תסכול, פחד, חשש מדחייה או פגיעה. הרי לא הכלים בכיור הם שמכניסים אותך לקריזה, ייתכן שזה בשל התסכול שלא מתחשבים בבקשתך. הכעס אינו משום שהיא דיברה כל הערב בטלפון, אלא אולי מכך שחשת בודד. נסה להתחבר לתחושות האלה ולשוחח ממקום משתף (ולא מאשים).
  • שימוש בהומור הוא כלי נהדר לנטרול הכעס. מתברר שיש רגשות מתחרים שאי אפשר לחוות במקביל, כמו כעס ושמחה. ההומור מאפשר לנו להתבונן על המצב מזווית נוספת, מאזנת. הרי לא חייבים לקחת הכול כל כך ברצינות.

נעמה מוזס, טיפול זוגי ופרטני, CBT' מרצה ומנחת סדנאות: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נרקוד?

  מאמר מאת הרב ליאור...

עוד לבנה אחת

  מאמר מאת הרב אייל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם