עד מתי אפשר לישון

 

2shut

 

עד מתי אפשר לישון?

הרב אורי סדן


שאלה: מאז שהתחיל החופש אני מוצא את עצמי מזדהה יותר ויותר עם המשפט שבכותרת. אני מאוד רוצה להתפלל אבל קשה לי לקום מוקדם בבוקר. אני מתחיל לפקוח את העיניים בערך בין 8 ל-9. רציתי לדעת – עד מתי אני יכול להתפלל?


תשובה: אני יכול להרגיע אותך. לכולנו קשה לקום בבוקר, וההתמודדות הזו לא עומדת לעזוב אותך בשישים השנים הקרובות (אחר כך אומרים שכבר קל מדי לקום...). ואולם, ההתמודדות הזו היא הרגל שאותו עלינו לקנות דווקא בתקופת החופש, שהיא הזדמנות נפלאה לחיות חיים אמִתיים, ללא שיטור וללא כפייה. בשנת הלימודים הקימה בבוקר היא התמודדות עם 'המערכת', ואילו בחופש הקימה בבוקר היא התמודדות עם עצמי. התמודדות זו מסמנת לי היכן אני נמצא מבחינה רוחנית וכן מסייעת לי ליצור, להתקדם ולבנות בתוכי יראת שמים אמִתית. בכל מקרה, כפי שנראה, לא צריך לקום עם הציפורים הראשונות בשביל להתפלל בזמן, שכן ההלכה מאפשרת לנו לקרוא קריאת שמע ולהתפלל עד שעה יחסית מאוחרת. נבאר דברנו:


תפילת שחרית מורכבת מקריאת שמע ומתפילת שמונה עשרה, שלכל אחת מהן זמנים שונים:


קריאת שמע – בקריאת שמע נאמר "בשכבך ובקומך", ולמדו חכמים שיש לקרוא אותה עד השעה שרוב בני האדם כבר קמו, כלומר שלוש שעות זמניות מזריחת השמש (9:10*). הקורא שמע לאחר מכן לא יצא ידי חובתו (שו"ע או"ח סימן נח סעיף ו). עם זאת, ראוי לקרוא שמע גם לאחר מכן, שכן לדעת חלק מהפוסקים זמנה של הקריאה מהתורה הוא כל היום (כס"מ קריאת שמע פ"א הי"ג). זוהי דעת הגר"א (או"ח תנט ב על פי סידור רס"ג), והעולם נהג להקל כמותו (אג"מ או"ח א כד). המחמיר לקרוא כדעת המגן אברהם (או"ח סי' נח ס"ק א על פי תרומת הדשן סימן א) ולהקדים את הזמן הזה בערך בשעה (8:34) – תבוא עליו הברכה (הגרש"ז אוירבך, ילקוט יוסף ועוד).


תפילת שמונה עשרה – זמן תפילת שחרית נקבע על פי הגדרתו ההלכתית של המונח 'בוקר'. לפיכך זמנה נמשך שעה זמנית אחת נוספת, עד ארבע שעות זמניות (10:21). מי שהתפלל לאחר מכן (מארבע שעות ועד חצות היום) יצא ידי חובתו, אלא שאין לתפילתו ערך כשל תפילה בזמנה (שו"ע או"ח סימן פט סעיף א). יש לציין כי למי שאיחר את תפילתו לאחר זמן זה אסור לברך את ברכות קריאת שמע (שו"ע סימן נח סעיף ו). אחרי 'ישתבח' יקרא קריאת שמע ללא ברכות, ומיד לאחר פרשת ציצית יתפלל תפילת עמידה.


אם התעכבת עם התפילה עד אחרי חצות היום (12:43), הרי שבשעה זו כבר אין אפשרות להתפלל שחרית אלא יש לברך ברכות השחר, להניח תפילין, לקרוא קריאת שמע ולהתפלל מנחה בחלוף חצי שעה מחצות היום (13:18). אם העיכוב לא היה בכוונה (שו"ע סימן קח סעיף ח) יש להתפלל מנחה פעמיים, ולכוון בתפילה השנייה שתהיה תשלומין לתפילת שחרית האבודה (שם סעיף א).

*הזמנים שנכתבו הם הזמנים המוקדמים ביותר בשבוע הקרוב באופק ירושלים. ברחבי הארץ הזמנים יכולים להשתנות עד לפער של עשר דקות ממקום למקום.

 צילום: יח"צ

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
החזון הלאומי של עמ"י

  מאמר מאת הרב שלום...

אורים ותומים

  מאמר מאת הרב איל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם