שו"ת SMS לפרשת נשא Featured

sms790

 

הרב שלמה אבינר

 

 

סגירה זמנית של מקווה * האם מותר לסגור מקווה באופן זמני כדי למהר את השיפוצים? הרב אבינר: אסור. שו"ת אמרי יושר (ב רי אות א -מ"צ). שו"ת אגרות משה (יו"ד ב צא - מ"צ).

 

כניסה בטעות להר הבית * נכנסתי בטעות להר הבית כי אמרו לי שמותר. הייתי בטוח שזו מצווה גדולה. אחר כך למדתי שהרבנים אוסרים. איך אני יכול לעשות תשובה על איסור כרת? הרב אבינר: חרטה. עזיבת החטא. קבלה להבא. אמירת תהילים. צדקה. לסיים כל ספר מסילת ישרים.

 

שמו של עבד אברהם * מדוע בכל פרשת השליחות של אליעזר לא נזכר שמו כלל, והוא נזכר אך בשם 'העבד' או 'עבד אברהם'? * הוא לא היה עצמאי אלא שליח של אברהם (והג"ר יחזקאל לוינשטיין נשאל שאלה זו ע"י נכדו, והשיב: אין זאת אלא משום שאין לך שם מכובד יותר מאשר שם תואר זה "עבד אברהם", ואדרבה זכות היא לו בהיותו עבד לאברהם אבינו ע"ה. פנינים משלחן גבוה – בראשית עמ' קכא - מ"צ).

 

הלוויה חילונית * אדם שעשה לי הרבה חסד נפטר, אבל עורכים לו הלוויה חילונית. האם ללכת? הרב אבינר: לא. למצוא דרך אחרת לבטא הכרת טובה.

 

ממרח לוטוס * מה מברכים על ממרח לוטוס שאוכלים אותו בפני עצמו? הרב אבינר: מזונות, כי רובו ביסקוויטים.

 

הרב שמואל אליהו

 

היריון וקברי צדיקים* האם לאישה בהיריון מותר ללכת לקברי צדיקים – דוד המלך, רחל אימנו, ר' אריה לוין זצ"ל בסנהדריה וכדומה? הרב אליהו: מאוד לא מומלץ לאישה ללכת לבית קברות כי אישה מביאה לעולם חיים, ובבית הקברות ההפך. אבל לרחל אימנו או לדוד המלך מותר. באופן כללי לא כדאי ללכת בהיריון לבית קברות. ואם הבעל כוהן, בטח ובטח שלא כדאי. היריון קל ולידה קלה בזמנה.

 

אהבת אחים * איך אני יכול להצליח לאהוב כל יהודי באשר הוא (חילוני, ואפילו חבר שאני רואה שעובר עבירה)? הרב אליהו: לעסוק בלימוד זכות על כל יהודי. לזכור גם שרוב היהודים שלא שומרים מצוות בישראל הם בגלל השלטונות הרוסיים שמנעו מהם תורה, בגלל השואה ששברה אותם, בגלל הרדיפות והגלות, הם או בניהם. האשמה היא לא עליהם כי אם על הרשעים שהחטיאו אותם.

 

ברכה בראש גלוי: האם אישה נשואה חייבת בכיסוי ראש כשהיא מברכת? ואם כן למה אישה רווקה לא חייבת? הרב אליהו: א. חייבת ב. כי אצל רווקה זה לא נחשב חוסר יראה.

 

נחש מחמד * האם יש בעיה לגדל נחש בבית? הרב אליהו: אם הוא ארסי – "לא תשים דמים בביתך", אם לא – הרי הוא שקץ טמא מקולל, למה לנו לגדל אותו?! אם זה לצורך עבודה יש מה לדון.

 

שני שליש זימון * האם שלושה שאכלו סעודה הכוללת מאכלים שונים (כגון בשר, אורז וכדו'), שניים אכלו גם לחם, אך השלישי (שיש לו צליאק) לא אכל לחם. האם מותר להם לזמן ביחד? הרב אליהו: צריכים לזמן.

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נרקוד?

  מאמר מאת הרב ליאור...

עוד לבנה אחת

  מאמר מאת הרב אייל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם