שו"ת SMS לפרשת בהעלותך Featured

sms790

 

הרב שלמה אבינר

 

חיל לומדי תורה * החרדים טוענים שכמו שיש חיל הים וחיל שריון, כך יש "חיל לומדי תורה". הרב אבינר: אין לזה מקור ברמב"ם הלכות מלחמה.

מי שמאמין לא מפחד? בשיר מסוים מופיעות המילים: "מי שמאמין לא מפחדאת האמונה לאבד". האם לא ההפך נכון, שמי שמאמין דווקא מפחד שיאבד את אמונתו? הנה הלל אומר: "ואל תאמין בעצמך עד יום מותך" (פרקי אבות ב ד), שהרי יוחנן כהן גדול שימש בכהונה גדולה שמונים שנה, ולבסוף נעשה צדוקי (ברכות כט א)? הרב אבינראין לפחד אך תמיד להתחזק, לחזק המחוזקים.

 

רפורמי – יהודי? * האם רפורמי נחשב יהודי? הרב אבינר: אם אמו יהודייה.

 

הורדת העיניים ברחוב * האם ראוי להסתכל למטה בהליכה ברחוב מטעמי צניעות? הרב אבינר: כן, ראוי. כמובן, לא בצורה כזו שנתקלים באנשים או בחפצים, כפרוש קיזאי. סוטה כב ב (פעם אחד הרשב"ם, מרוב שמירת העיניים, עלה על קרון שסוס ופרד מושכים בו ולא הרגיש. קרה לו נס ונזדמן לשם אחיורבנו תם. אמר לו: אל תהי צדיק הרבה, שא מרום עיניך. מובא במרדכי על עירובין פ"א אות תקכח. מכאן אנו לומדים שצריך למצוא איזון בין שמירה ראויה לבין שמירה מוגזמת - מ"צ).

 

מפקדת בצבא * יש לי מפקדת בצבא. האם לנסות לעבור ליחידה אחרת, על אף שזה מסובך מאוד? הרב אבינר: בוודאי. לעשות זאת, יהיה המחיר מה שיהיה.

 

מחיקת שם ה' במטה * כתוב במדרש (דברים רבה ג, ח) שהשם המפורש היה חקוק על המטה של משה רבנו. אם כן, כשנהפך לנחש, לא היה בזה מחיקת שם ה'? הרב אבינר: על ידי נס – מותר, כמו האורים ותומים (והשיב הגר"ח קנייבסקי: הקב"ה ציוהו. שו"ת מים חיים עמ' רסז - מ"צ).

 

הרב שמואל אליהו

 

מתפלל מאריך * מה עושים אם סיימתי את תפילת העמידה ומאחוריי עומד מתפלל שלא סיים והוא מתעכב זמן רב? הרב אליהו: באופן עקרוני אסור לעבור לפני המתפלל. אם הוא ממשיך להתפלל יותר מזמן חזרת הש"ץ, או שאתה ממהר מאוד – אפשר לעבור לפניו באופן שאינו מפריע למתפלל.

נטילת ידיים * ביציאה מהשירותים צריך לנגב ידיים לפני הברכה או אחריה? הרב אליהו: קודם מנגבים.

סימנייה נדבקת * בכל יום אני לומד שולחן ערוך, וגם בשבת. האם מותר לי לשים סימנייה נדבקת ולהזיז אותה בשבת? הרב אליהו: מותר.

עייפות וכוונה * בשבועות, אני מתפלל 'עם הנץ', אך לצערי העייפות משפיעה לרעה על כל תפילת שחרית, מוסף וכו'. אולי כדאי שאלך לישון בבוקר עד 8:00, ואז אתפלל בכוונה גדולה יותר? הרב אליהו: אם אתה נרדם לגמרי בתפילה, אפשר ללכת לישון. כדאי ללכת לטבול לפני התפילה, וכך יהיה לך כוח להישאר ער. כמו כן אפשר לשתות קצת קפה לפני התפילה ואפילו בין קטע לקטע בפסוקי דזמרה.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם