תואר וכלכלה Featured

 m 7 money
אני במצוקה כלכלית ורוצה לשלב עבודה בשנה הראשונה לתואר. זה אפשרי? יש דרכים אחרות שאני יכול תוך כדי הלימודים לשפר את מצבי הכלכלי?

הרב ד"ר הראל שפירא, ראש מסלולי בנים במכללה האקדמית דתית לחינוך שאנן בקריית שמואל בחיפה
בציבור הדתי פוגשים בחורים רבים שבאים ללמוד בגיל מבוגר, לאחר שנות לימודים רבות בישיבה ולאחר שירות צבאי, וחלק ניכר מהם נשואים ואף הורים לילדים קטנים. לכן יש להם קושי רב להקדיש את זמנם רק ללימודים מאחר שהם במרדף אחר אפשרויות פרנסה שונות במקביל ללימודים במהלך הסמסטר ולתקופות המבחנים הלחוצות והעמוסות לעייפה.

לכן חשוב מאוד ללכת לקראתם ולארגן בעבורם מערכת שעות לימודים נוחה ומרוכזת ככל האפשר שלא תתפזר על פני שבוע לימודים שלם, ונוסף על כך לנצל ניצול מיטבי את הזמנים שבהם הם מגיעים ללימודים, כדי שאת הזמן הנותר במהלך השבוע יוכלו להקדיש לצורכי פרנסה. לדוגמה, בתקופת המבחנים אפשר לשלב קורסים בצהריים על מנת שהסטודנטים לא יבזבזו ימים שלמים רק על הגעה למבחנים. זו המלצה גם למכללות וגם לסטודנטים.

כמו כן, כדי להתמודד עם הקשיים הכלכליים אפשר להיעזר במלגות השונות המוצעות. צריך לזכור שרבים מהסטודנטים עובדים גם כך בעבודות זמניות על סף שכר מינימום ובמשמרות, והמלגות הן למעשה סוג של ביטוח, מעין השלמת הכנסה הכרחית על מנת שיוכלו להמשיך ולהקפיד על מילוי חובותיהם בלימודיהם האקדמיים.

לנוכח הקושי הרב שיש ממילא בשילוב של לימודים ופרנסה, הרי שההמלצה שלנו למתעניינים היא שלא לדחות את התחלת הלימודים האקדמיים. כל שנה שעוברת רק מקשה עוד יותר על תחילת הלימודים, היות שהמשפחה גדלה והזמן הפנוי ללימודים מצטמצם, ומנגד ככל שהילדים מתבגרים כך עולות ההוצאות הכלכליות בבית. כשבחור מתלבט כדאי לו להתחיל את הלימודים ולא להתלבט עוד שנה למענו ולמען משפחתו, בבחינת "מתחילים מוקדם – מסיימים מוקדם".

יש גם יתרון בסיטואציה המורכבת של שילוב לימודים ופרנסה: הסטודנטים מנצלים היטב את הזמן בלימודים ודורשים קורסים רלוונטיים ותכליתיים. הסטודנטים הבוגרים באים בגישה עניינית, אינם מוכנים לבזבז את השעות והימים שהם מקדישים ללימודים ודורשים ותפוקה גבוהה מהזמן שהם מקדישים ללימודים.

במקרים רבים דווקא סטודנטים שזמנם דחוק מגלים בעצמם יכולות לימודיות גבוהות במיוחד, שכן העומס גורם להם להיות מרוכזים וממוקדים, וכוחות מיוחדים שהיו חבויים בהם עד כה באים לידי ביטוי.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם