סכנות ברשת Featured

 2 shut
 
החופש הגדול בעיצומו, וזמן המסך של הילדים שלי גדל גדילה ניכרת. כהורה שמנסה מצד אחד לשחרר ומצד אחר גם לשמור על הילדים, מהם הצעדים שכדאי לי לנקוט עם ילדיי המתבגרים כדי לשמור עליהם מהסכנות הטמונות ברשת?
 

גיל גבריאל, מומחה להגנה ברשת וסמנכ"ל חברת אינטרנט רימון

 

החופש הוא זמן מאתגר להורים מבחינת הדברים שעלולים לסכן את הילדים ברשת. ההורים לא תמיד מודעים לכל הסכנות. למשל, לא כולם יודעים שילדים נחשפים כבר מגיל צעיר לתכנים לא צנועים, חשופים להתמכרות למשחקים וירטואליים ועוד. זהו זמן טוב ללמד את הילדים איך נכון להתגונן ברשת, ובשילוב מודעות הורית אפשר לזהות נורות אדומות במהלך החופש. לצורך כך חשוב שכל הורה וילד יכירו כמה מושגים.

 

פרטיות ברשת – ילדים לא תמיד יודעים שמה שעולה לרשת נשאר שם לתמיד, וחשוב להדגיש לילדים מה אפשר לשתף ומה לא, כדי שלא יסכן אותם, ולהגדיר את הגדרות הפרטיות כך שרק חברים קרובים יוכלו לראות את הפרסומים והשיתופים.

 

נוסף על כך עדיף שההורים יבחנו את סוג האפליקציות שהילדים משתמשים בהן ויבררו מה השימוש שהם רוצים לעשות בהן. לצערנו בשנים האחרונות התרחבה מאוד תופעת ההתחזות ברשת: אנשים מפעילים פרופיל מזויף המציג אדם שאינו קיים במציאות כדי לגרום לאדם אחר להתחבר עימו למטרות שונות.

 

כמו בעולם בחוץ גם בעולם המקוון חשוב להדריך את הילדים כיצד להתייחס לזרים ברשת. חשוב להבהיר להם כי גם באינטרנט מדברים רק עם אנשים שמכירים ונפגשנו איתם פנים אל פנים.

 

ביוש – הפומביות של פעולת השיימינג יכולה לגרור פגיעה בפרטיות האדם ועלולה לגרום לו אף השפלה ופגיעה נפשית. מומלץ ליזום ולשוחח עם הילדים על הנוכחות שלהם ברשתות החברתיות וברשת בכלל ועל יכולת ההשפעה שלהם על התוכן ועל המסרים שהם מקבלים או מעבירים ברשת.

 

הנחו אותם להיות רגישים לסובבים אותם ולהימנע מפגיעה באחר, ואם הם עדים לפגיעה מסוג זה שלא ישתתפו בה. הסבירו להם על ההבדל שבין הלשנה לדיווח. עודדו אותם להיות מובילים ביצירת אווירה חיובית ומוגנת ובקידום מעשים טובים ברשת.

 

התמכרות לרשת – למשחקים בעולם הווירטואלי עלולים להיות סיכונים והשפעות שליליות: טשטוש בין העולם הווירטואלי לבין המציאות, חשיפה לתכנים לא מוסריים, פגיעות בריאותיות וחברתיות, אי-התאמה לגיל, התמכרות וקשר מזיק ומסוכן עם זרים באמצעות צ'טים במשחק.

 

יש לשים לב למשחקים שהילדים משחקים ולבדוק שהם מתאימים להם מבחינה חינוכית ומבחינת הגיל. בדקו את התכנים והחליטו אילו מהם אתם מוכנים להכניס הביתה ואילו לא, וגם אם המשחק ראוי מבחינתכם, אל תיתנו לילדים להפריז בשעות המשחק.

 

פישינג – דיוג של מידע רגיש, כגון גנבת פרטים אישיים, פרטי אשראי, שמות משתמש וסיסמאות לחשבונות שונות. לרוב הן מוצגת כמודעה או מייל אטרקטיבי, ולחיצה תמימה תאפשר לגורם הפורץ גישה אל המידע הרצוי. גם הילדים קונים ברשת ונכנסים לאתרים מגוונים, וכל עוד ההורה מרשה להם להשתמש באשראי שלו, עדיף לתת הנחיות לביצוע העסקאות. לכן אני ממליץ גם להורים וגם לילדים: שימו לב למה שאתם פותחים ובדקו אם אתם מזהים את שם העסק או את המען שממנו כביכול התוכן מתקבל.

 

נוסף על כך אפשר להתקין תוכנת הגנת סייבר המגינה על הגולשים, בודקת את מקור התוכן ומעדכנת אם מדובר בתוכן חשוד ומסוכן. אם עושים קניות באינטרנט, מומלץ לקנות קניות מבוקרת ולהקפיד לעבור על חיוב האשראי בימים שלאחר ביצוע רכישה.

 

תוכנות סינון והגנה ברשת – הוצאת המחשב והטלפון מידי ילדיכם אינה פותרת התנהגות בעייתית. החינוך והעלאת המודעות לסכנות ברשת הם חלק חשוב במניעת הסכנות, אך חשוב שלא להתבייש: הצטיידו באמצעי הגנה טכנולוגיים כמו אינטרנט רימון. מדובר באמצעים לא יקרים שיכולים להציל את היקרים לכם מכול.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
בין אידאולוגיה להלכה

  מאמר על חליבה בשבת...

בין הסדרה לקורונה

  מאמר מאת איתי זר

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם