שו"ת SMS לפרשת מטות Featured

sms790

 

 

הרב שמואל אליהו

קעקועים * מה הטעם והעומק לאיסור קעקועים?הרב אליהו: שורש של כל דבר טוב הוא ההתחדשות וההתקדמות. שורש כל דבר רע באנושות הוא הקיבוע והקפאון. זה ההבדל בין א‑לוהים חיים לבין פסל שאינו מתחדש. קעקוע הוא כמו פסל, קיבעון של האדם. תחשוב על אדם שמתאים לו לקעקע על עצמו אישה לא לבושה או נחש או דרקון או מילים כלשהן. הוא מתקדם למקום רוחני יותר גבוה, אבל הקעקוע הנמוך נשאר, והאדם מתקבע ותקוע במקום אחד כל החיים שלו. כל כך הרבה פעמים ראיתי אנשים ששילמו הרבה כסף לקעקע על עצמם משהו ואחרי כמה שנים התביישו בקעקוע ובמקום שבו הם היו בעבר וחיפשו דרך למחוק את הקעקוע. בקיצור, אל תעצור את ההתקדמות שלך בקעקוע.

להתפלל מהלב * מה עושים בשביל שתפילה תהיה מעבר לקריאת טקסט? הרב אליהו: לומדים את פירוש התפילה ומתבוננים. אפשר במנות קטנות וקבועות לפני כל תפילה. ועוד כדאי להוסיף לכל ברכה משהו אישי מענין הברכה (ספר חסידים קנח): כשאומר "רפאנו" הוא נזכר בחולי שלו או של חברו חלילה, ואז נפתח הלב להתפלל על הדבר, וכן על זו הדרך, בברכת השנים להתבונן ולהתפלל על פרנסה ובברכת צמח דוד לצפות לישועה וכדומה. כך התפילה נוגעת מאוד לליבנו.

 

שער אישה * האם מותר לאישהלהוציא מהמטפחת פאות דקות? הרב אליהו: בצניעות שאינה מושכת עיניים – אפשר.

 

לגו בשבת * האם מותר להרכיב לגו פלסטיק בשבת? הרב אליהו: ילדים כן, גדולים לא.

 

מעשר מעבודת נוער * האם ילדים שעובדים בחופש מחויבים לתת מעשר לצדקה? הרב אליהו: מצווה מן המובחר להפריש לקודש מהעבודות הראשונות שמרוויחים. איזו זכות, איזה שכר, זו פתיחה טובה לפרנסה מעולה. ברוכים תהיו.

 

ללמוד בשמחה * אני בחור בישיבה תיכוניתומשתדל ללמוד כמה שאני יכול, אבל הרבה פעמים אני בעצבות ואין לי חשק ללמוד. איך ללמוד בשמחה, להאיר פנים לאחרים וכדומה? הרב אליהו: תתבונן כמה טוב ה' עושה לנו, ובאמת אנחנו בדור של הארת פנים גדולה. ועם זאת כדאי לוודא שכשאתה לומד יהיה לך איזה כיבוד טעים שישמח אותך בשעת הלימוד.

 

חזרה * כמה פעמים צריך לחזור על מסכת או על דף על מנת שאזכור היטב? הרב אליהו: תלוי בזיכרון של האדם. בדרך כלל צריך כמה פעמים בלימוד הראשון, ואחר כך במהלך החיים חוזרים על הגמרות לפי הסדר.

 

מכנסיים קצרים * האם מותר לבוא לבית הכנסת במכנסיים קצרים? הרב אליהו: לבני תורה לא ראוי, וגם ככלל נדרש מעם ישראל להיות ממלכת כוהנים וגוי קדוש, ויש השפעות לדרישה הזו גם בלבוש. בכל אופן למעשה אם כך נהוג ללכת במקומך וזה לא בזוי, אפשר, אומנם לכתחילה לא לעלות חזן ככה.

 

בישולי גויים * בארצות הברית יש המון מסעדות בכשרות OU שכל עובדי המטבח בהן גויים. המשגיח היהודי מדליק את האש בלבד. האם לספרדיהכול בישול גויים,או שיש מקום לסמוך? הרב אליהו: לספרדים הכול נחשב בישולי גויים, ומי שיש לו מה שיאכל, לא יאכל בישולי גויים, ותבוא עליו ברכה. אומנם אם אין לו מה לאכול, ומקל כדעת הרמ"א, יש לו על מי שיסמוך.

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אדוריים היהודית

  מאמר מאת מרים מימון

הסימן לחוסן הלאומי

  אליהו אוזן, חקלאי ותיק

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם