שו"ת SMS לפרשת מסעי Featured

sms790

 

 

הרב שלמה אבינר

 

בגדים לא צנועים * ב"ה חזרתי בתשובה. מה לעשות עם החצאיות מעל הברך? לתת לחברות או לזרוק לפח? הרב אבינר: לפח.

 

בגד ים צנוע * האם מותר לאישה ללבוש בורקיני (Burkini) על שפת הים? הרב אבינר: ודאי טוב מאוד. זה בגד ים צנוע המכסה את כל הגוף. מה שהוא נועד למוסלמים אינו פוסל אותו. כמובן, אין הוא מתיר לאישה לשחות בחוף מעורב או בבריכת שחייה מעורבת או במעיין מעורב, שהרי מקום זה הוא מקום אסור, ולא עוד אלא שיש להתרחק מאוד מאוד.

 

שאלות באמונה * הרמב"ם כותב שאסור להתעניין באמונות בניגוד לתורה. הלכות ע"ז ב, ב–ג. לפי זה אסור לשאול שאלות באמונה?! הרב אבינר: שם מדובר על סקרנות אינטלקטואלית. אבל אם אדם לא מבין עניין באמונה, מותר לשאול ומצווה לשאול.

 

קרטונייה * מותר לקחת קרטונים מהקרטונייה? הרב אבינר: יש לבקש מהם רשות ישירות.

 

רופא חולים * האם אבל שיש לו צער גדול על מי שמת יכול לומר במקום "רופא חולי עמו ישראל" "הממית חולי ישראל"? הרב אבינר: חלילה. צריך אמונה בד'.

 

רבנים שנפלו * נורא קשה לי לשמוע כל הזמן בחדשות על רבנים שנפלו בדברים חמורים. זה מערער אצלי הכול. כיצד להתחזק? הרב אבינר: אכן זה נורא. אבל לדעת שב"ה זה נדיר מאוד ולהיזהר מהכללות, ולהידבק בתלמידי חכמים קדושים.

 

בגד גוף בחבל כביסה * אני תלמידה של רבנית, וראיתי שכאשר היא תולה כביסה של בגדי גוף, של גבר ושל אשה, היא מכסה אותם בבגד אחר אלא אם כן היא תולה אותם בבית בחדר סגור. כך יש לנהוג? הרב אבינר: כן. אשרייך שיש לך רבנית כזו.

 

הודעה על לידה סמוך לשבת * ב"ה נולד לנו ילד סמוך לכניסת השבת. האם להודיע לבני משפחתנו הלא דתיים? מצד אחד אולי יחללו שבת לבקר בבית החולים, ומצד שני אולי יקפידו שלא הודענו. הרבאבינר: אם זה אולי, מותר. בלפני עיוור תולים (משנה, גיטין ה, ט – מ"צ).

 

הרב שמואל אליהו

להראות בעלות * האם מותר ללכת בראש מורם במקום שצריך להראות שאנחנו בעלי הבית (כגון ברובע המוסלמי וכדומה)? הרב אליהו: מצווה. יש הבדל בין גאווה לבין להראות שאנחנו בעלי הבית. ללכת בחיוך, בשמחה ובביטחון. זה משרה אווירה של בעלי בית. ברוכים תהיו.

תפילת הדרך בצומת * הרב, אם אני נוסע בטרמפים או באוטובוסים אני יכול להתפלל תפילת הדרך בצומת כשאני מחכה לטרמפים או לאוטובוס? הרב אליהו: אפשר בצומת. על מנת שלא להיכנס לכל המחלוקות מתי להגיד את התפילה ואם להגיד עם או בלי ברכה, פסק אבי מורי זצוק"ל, וכך הוסיף בסידור שלו "קול אליהו", להגיד תפילת הדרך תוך כדי ברכת שומע תפילה בשחרית ולכוון על כל היום.

תהלים בט' באב * אנו אומרים תהלים החיד"א במשך 40 יום לזכות קרובת משפחה. כיצד עלינו לנהוג בתשעה באב כדי שלא לשבור את הרצף? הרב אליהו: לומר פרקים שמותר לומר בתשעה באב, כמו על נהרות בבל וכדומה.

מוזיקה בין המצרים * הרב יכול לתמצת לי את הלכות המוזיקה בשלושת השבועות, נגינה, שמיעה וכו'? הרב אליהו: אין שומעים כלי נגינה, בין שמזמר ובין שמהקלטה (עיינו כה"ח תקנא ס"ק טל), אולם מותר לשיר בפה, ולא בכלי, בסעודת מצווה כגון בר מצווה, מילה, פדיון וסיום מסכת. גם בערב שבת, בשבת ובמוצ"ש מותר בפה.

הגמרא בסוטה (מח ע"א) למדה מזה: "משבטלה סנהדרין בטל השיר בבתי משתאות, שנאמר 'בשיר לא ישתו יין'". ובגמרא שם הביאו סמך לזה מהפסוק: "זקנים משער שבתו בחורים מנגינתם". ולמה זה קשור לסנהדרין? הסבירה הגמרא בתלמוד ירושלמי: "אמר רב חסדא, בראשונה היתה אימת סנהדרין עליהם ולא היו אומרים בשיר דברי נבלה, אבל עכשיו שאין אימת סנהדרין עליהם הם אומרים דברי נבלה בשיר". כי השירים והשמחה שייכים לבית המקדש, וכל מה שיש לנו אחרי החורבן הם שירים של אויבי ה'. כמו שמזכיר דוד המלך בתהלים (קלז): "כִּי שָׁם שְׁאֵלוּנוּ שׁוֹבֵינוּ דִּבְרֵי שִׁיר וְתוֹלָלֵינוּ שִׂמְחָה, שִׁירוּ לָנוּ מִשִּׁיר צִיּוֹן", אבל הגולים אומרים: "אֵיךְ נָשִׁיר אֶת שִׁיר ה' עַל אַדְמַת נֵכָר?"

מקלחת בשבת * האם מותר בשבת להתקלח במים חמים מדוד שמש? הרב אליהו: בשבת לא משתמשים במים שחוממו בדוד או מהשמש. דוד – אם היה פושר ביום שישי, ניתן להשתמש. דוד שמש – ביום לא משתמשים. אבל אפשר להשאיר את הברז על הצד הקר, ואין בעיה.

שחייה בין המצרים * האם מותר ללכת לים או לבריכה בשלושת השבועות? הרב אליהו: אפשר לבריכה, בהרבה מאוד זהירות, ים עוד פחות מומלץ. אבל בתשעת הימים אסור.

אשר יצר בלילה * האם כשקמים באמצע הלילה לשירותים מברכים אשר יצר אחרי נטילת ידיים, או שהברכה בבוקר פוטרת גם את שירותי הלילה? הרב אליהו: אם קמים רק לשירותים, נוטלים ידיים ומברכים רק אשר יצר. ובבוקר, אם מתפנים שנית, מברכים שוב אשר יצר. ואם לא מתפנים בבוקר, לא מברכים אשר יצר.

מציל או מצילה * האם מותר לגבר להיות בבריכה שיש שם מצילה? והאם מותר לאישה להיות בבריכה שיש שם מציל? הרב אליהו: לגבר – אם המצילה צנועה אפשר להיכנס לבריכה. לאישה – אפשר להיכנס לבריכה אם יש מציל, כי הוא טרוד בעבודתו ואינו עסוק בהתבוננות על נשים.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם