שו"ת SMS לפרשת ואתחנן Featured

sms790

 

 

הרב שלמה אבינר

 

מדינה לא מושלמת * אם יש עכשיו פסיקה שאסור לזמר חרדי להופיע בהפרדה, זה לכאורה סימן שמדינתנו אינה מושלמת. הרב אבינר: נכון. הגאולה קמעא קמעא.
יהונתן פולארד * מה עם יהונתן פולארד? הרב אבינר: להמשיך להתפלל לרפואתו ולעלייתו לארץ. יהונתן בן מלכה.
סקיצה לקעקוע * האם מותר לי לצייר סקיצה של קעקוע בעבור חבר לא דתי? הרב אבינר: לא. מסייע בידי עוברי עברה.
נשיקת מזוזה בלי כיפה * מותר לי לנשק מזוזה אם אין לי כיפה? הרב אבינר: כן. אך יש לדעת שחבישת כיפה היא חובה, ונשיקת מזוזה אינה אפילו מנהג קבוע.
ייעוץ נישואין * ההולכים לייעוץ זוגי, יש ללכת אל יועץ או אל יועצת? הרב אבינר: לא משנה.
מציב גבול אלמנה באוטובוס * אני נוסע באוטובוס ליד יישוב שלא הייתי בו מעולם, האם לברך "מציב גבול אלמנה"? הרב אבינר: אם זה קרוב ממש (עי' קום התהלך בארץ סי' מז – מ"צ).
תפקיד המדריך * מה תפקידי בתור מדריך בתנועת נוער? הרב אבינר: לחזק מידות טובות ויראת שמיים.
תפילין קטנות * יש בעיה בתפילין קטנות? הרב אבינר: לא, אך צריך סופר מאוד מומחה לכתוב קטן.
הגדרת שנאת חינם * מה הגדרת שנאת חינם? הרב אבינר: שנאת השונה.

 

הרב שמואל אליהו

שירי חול * אני לומד בישיבה קטנה במרכז הארץ. האם מותר לשמוע שיר של עומר אדם שיש לו תוכן מצוין? הרב אליהו: אני לא שומע שירים של אנשים לא דתיים בדרך כלל. אבל שמעתי שהוא שומר שבת ברבים ועושה קידוש השם עם זה. אם כך אולי הוא באמת מאמין.

רצון טוב וסביבה מאתגרת * איך אפשר להתמודד עם הרוע והיצרים שיש היום בכל מקום יחד עם ההסתכלות שהכול מאיתו יתברך טוב ולטובה, ויחד עם רצון לצמוח ולהתקדם בעבודת ה'? הרב אליהו: אני לא רואה רע בכל מקום. להפך, אני רואה טוב בכל מקום. ממש על כל צעד ושעל רק טוב. ודאי שיש עוד הרבה מה לתקן, אבל הטוב כל כך גדול – במיוחד בעם ישראל ובמיוחד בארץ ישראל ובמיוחד בתקופה הזו.
ישנה אמרה של חז"ל שכל הזמן חוזרים עליה (מכות ג) "רבי חנניה בן עקשיא אומר רצה הקדוש ברוך הוא לזכות את ישראל לפיכך הרבה להם תורה ומצות שנאמר (ישעיה מ"ב) ה' חפץ למען צדקו יגדיל תורה ויאדיר": היצר, באופן חיצוני, הוא הפגע הרע שלנו, אבל כשמתבוננים דרך המשקפיים של הקב"ה מבינים שדווקא על ידי היצר אפשר ליצור ולבנות את העולם במידה נכונה וטובה, ויותר מזאת – גם הכוח הרע של היצר יכול להיות לטובתנו ולזכותנו כמו שמלמדים אותנו חז"ל בקידושין (לט:) "ישב ולא עבר עבירה – נותנים לו שכר כעושה מצווה! אמר ליה: התם, כגון שבא דבר עבירה לידו וניצול הימנה".

הקב"ה חפץ בנו להגדיל טובתנו ושכרנו. והרי לעשות הרבה מצוות וחסדים וללמוד הרבה תורה באופן פשוט לא כל אחד זוכה, אבל לכל אחד ואחד יש התמודדת רבה עם היצר המנסה כל הזמן להסיט את המחשבה ואת הראייה למקומות אסורים. וכל אדם שמתמודד ואומר ליצר שוב ושוב (וזה יכול להיות גם עשרות פעמים ביום) לא, לא אחשוב מחשבה אסורה, לא אסתכל בהסתכלות אסורה, לא אקבל לשון הרע, לא אנבל את פי, לא אכעס וכו' – אף שהיהודי הזה לא זכה באותו יום ללמוד תורה ולקיים הרבה מצוות הקב"ה נותן לו שכר הרבה הרבה מרוב חסדיו וטובו עלינו.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם