הדרך אל האושר Featured

 2 shut

 

נעמה מוזס

שנה חדשה בפתח. מה אני יכול לעשות כדי שהשנה הקרובה תהיה טובה ומוצלחת יותר מהשנה שעברה, ושארגיש בה מאושר יותר?

 

התבלין המיוחד הזה שנקרא אושר הוא סודי וחמקמק. לא פעם אנו משחקים איתו מחבואים. לעיתים, גם כשהוא נוכח ואומר לנו יפה שלום אנו מתקשים לזהות אותו, וממשיכים לחפש אותו בפינות נסתרות ומרוחקות.

 

אדם מאושר אינו בהכרח אדם המדלג משמחה ומתהלך כל היום עם חיוך מאוזן לאוזן. מחקרים מלמדים שאושר הוא תחושה פסיכולוגית עמוקה הבנויה ממרכיבים שונים התורמים לשביעות הרצון שלנו. הוא אינו יעד סופי שיש להגיע אליו אלא דרך חיים המנסה לאזן בין מרכיבים שונים ולהגדיל את נפחם בחיינו. והבשורה המשמחת היא שיש באפשרותנו לאמץ מרכיבים אלה ולהשפיע על תחושת האושר שלנו.

 

אז... מה אפשר לעשות כדי שהשנה הבאה עלינו לטובה תהיה שנה ממ"ש טובה?

 

מ מערכות יחסיםאחד המרכיבים המשמעותיים ובעלי ההשפעה הרבה ביותר על האושר שלנו הוא מערכות יחסים חיוביות ומשמעותיות. אין הכוונה למספר העוקבים ברשתות החברתיות או למספר הקבוצות שלנו בוואטסאפ אלא למערכות יחסים שבהן אנו חשים שייכים, נאהבים ומשמעותיים ושמעניקות לנו מרחב ותחושת ביטחון להיות מי שאנו באמת. בדקו: עם אילו אנשים אתם נהנים לשהות? מי גורם לכם להרגיש ראויים ומוערכים? מי מקשיב לכם ויודע להכיל את תחושותיכם ומתעניין במה שקורה לכם? האם אתם דואגים להקיף עצמכם באנשים הללו? האם אתם יודעים להביע כלפיהם הערכה וחיבה, להביט להם בעיניים, להתעניין בהם?

 

מ משמעות – משמעות היא המגדלור המכוון אותנו ומאיר לנו את הדרך. כידוע, "אדם שיש לו 'לֽמה', יוכל לשאת כל 'איך'" (ניטשה). מציאת משמעות היא תהליך ממושך של צמיחה והתפתחות. אולי לא במקרה אחת השאלות הראשונות שילדים קטנים שואלים היא: "למה?" ושוב הם שואלים ולא מרפים – "אבל למה?" בכל שלב בחיים עלינו לברר אילו ערכים חשובים לנו, מדוע אנו משקיעים בדברים מסוימים ומזניחים אחרים, למה אני נמצא היכן שאני נמצא ולאן אני חפץ להגיע. מרכיב נוסף שעשוי להגביר את תחושת המשמעות הוא יצירת מעורבות במה שקורה לנו. התאמצות להביא את עצמנו לתוך החוויה, להתמקד בה במאת האחוזים. מעורבות מלאה בחוויה מסוימת מציפה אותנו בתחושת הנאה ואושר. קרה לכם פעם שהייתם עסוקים בפעילות מסוימת (כמו כתיבה, ציור, נגינה, פעילות גופנית) ולא שמתם לב שהזמן טס? בכל רגע נתון אנו מופצצים בגירויים רבים התובעים את תשומת הלב שלנו ומביאים לכך שפעמים רבות אנו לא נמצאים בשום מקום. הפחד מהחמצה (FOMO = Fear Of Missing Out) גורם לכך שבמקום לשקוע בשיחה עם בן הזוג, החבר,ה ילד או ההורה אנו עסוקים בצפצופים הבוקעים מהנייד; במקום להתרכז בלימוד או בעבודה ולהביא לידי ביטוי את מרב היצירתיות שלנו אנו עסוקים במשימות הנוספות שעלינו להספיק. רשמו אילו פעילויות מרתקות אתכם. נסו להקדיש להן מספיק זמן במהלך השבוע ולהתאמן על נוכחות מרבית בזמן ביצוען.

 

ש שמחה – אין הכוונה רק לחייך יותר (ועדיין מדהים לגלות כיצד חיוך קטן אחד יכול להשפיע על התחושה הפנימית שלנו ולייצר אינטראקציה חיובית עם הזולת), אלא להגביר את עוצמתם ונוכחותם של רגשות חיוביים בחיי היום-יום שלנו. רגשות כמו הכרת תודה, סיפוק, תקווה, יצירתיות, התפעלות וסקרנות. פרופ' ברברה פרדריקסון ערכה מחקר העוסק באיזון שבין רגשות שליליים לחיוביים. לטענתה, מומלץ לקיים ביניהם יחס של 1:3, כלומר כדי להרגיש מאושרים עלינו לחוש שלושה רגשות חיוביים על כל תחושה שלילית. אנו יכולים להזמין את התחושות החיוביות בכך שנכוון זרקור על הדברים הטובים בחיינו. ננתח – אילו אנשים, אירועים וחוויות בחיינו גורמים לנו להרגיש טוב יותר ונגביר את נוכחותם בחיינו. אם שיר מסוים עושה לי טוב – אפתח איתו את היום, אפגש לקפה עם חברה שמביאה עימה נדיבות ואופטימיות, אגיד מילות הערכה לאנשים שאני מוקירה ואוהבת, אאזין להרצאה שמסקרנת אותי, אחפש חוויות שגורמות לי הנאה ויצירתיות. בקיצור, אגביר את העוצמה של הרגשות החיוביים בחיי.

 

מאחלת לך ולכם, קוראים יקרים, שתהיה לכולנו שנה ממ"ש מאושרת, שנה טובה עוד יותר.

 

נעמה מוזס – טיפול אישי וזוגי CBT מרצה ומנחת סדנאות. This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
האזינו בעל פה

  מאמר קצר מאת הרב...

ציונות עכשיו

  מאמר מאת הרב שמואל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם