שו"ת SMS לפרשת נוח Featured

sms790

 

הרב שמואל אליהו

קולנוע * מותר ללכת לראות סרט בקולנוע? (כשמדובר בסרט צנוע כמובן; אם לא צנוע אין שאלה). הרב אליהו: "ובמושב לצים לא ישב". ובמיוחד שהרואה אותך נכנס לקולנוע חושב שמותר ולא יודע שהסרט שאתה רואה היא נקי וטהור, והוא ילמד ממך ללכת לסרטים של פריצות.

תַּצְרֵף בשבת * האם מותר להרכיב פאזל בשבת או שמא יש חשש של מלאכת בונה? הרב אליהו: לילדים קטנים מותר.

קפה בשבת * האם קפה נמס שהוכן בייבוש בהקפאה, כגון טייסטרס צ'ויס, מותר להכין בשבת? הרב אליהו: לכאורה הוא מבושל, אבל מכיוון שבכל מקום מכינים את הקפה בצורה אחרת, אנו עושים בשבת את כל המשקאות רק בכלי שני.

סימנים נוצריים במשחק * יש לי בבית משחק שיש בו קצת אלמנטים נוצריים,מה לעשות בו? מותר לשחק בו או אסור? הרב אליהו: אין איסור לשחק בו, אבל אולי אפשר למחוק את הצלבים או לכסות אותם, ואם אי אפשר והילדים מאוד אוהבים את המשחק – לחכות לרגע שימאסו בו.

ברגליים יחפות * האם יש בעיה ללכת יחף או להתפלל באופן כזה? הרב אליהו: הלכתית אין בעיה ללכת יחף, ועל פי הקבלה יש מחמירים בזה. בנוגע לתפילה, מי שלא עומד כך לפני מלך – אסור להתפלל כך.

חלבי בתנור בשרי * תנור שאופים בו בדרך כלל אוכל בשרי, באיזה אופן אוכל לאפות בו מאכל חלבי? הרב אליהו: ניקיון, הפסקה של 24 שעות מהאפייה הבשרית האחרונה, חימום על החום הכי גבוהה למשך 20 דקות, ואז אפשר, ובמגשים אחרים.דרך זו מותרת אך אינה מומלצת באופן קבע.

שדרוג התפילה * מה עושים בשביל שתפילה תהיה מעֵבר לקריאת טקסט? הרב אליהו: לומדים את פירוש התפילה ומתבוננים. אפשר במנות קטנות וקבועות לפני כל תפילה. ועוד כדאי להוסיף לכל ברכה משהו אישי מעניין הברכה (ספר חסידים קנח): כשאומר 'רפאנו' ונזכר בחולי שלו או של חברו חלילה, אז נפתח הלב להתפלל על הדבר, וכן על זו הדרך בברכת השנים להתבונן ולהתפלל על פרנסה ובברכת "את צמח דוד" לצפות לישועה וכדומה, וכך התפילה נוגעת מאד לליבנו.

הקדשה לתהילים * רכשתי ספרי תהילים כדי להעניק מתנה לילדים שקוראים תהילים. ברצוני להדביק ברכה על התהילים. האם הרב יכול לכתוב לנו ברכה? הרב אליהו: אנו קוראים את ספר התהילים ורואים כי גם במצבים קשים דוד המלך לא התלונן ולא בכה על מצבו. הוא השתדל לראות את הטוב ולהודות לה'. גם כשאבימלך מגרש אותו הוא אומר תודה. "...בְּשַׁנּוֹתוֹ אֶת טַעְמוֹ לִפְנֵי אֲבִימֶלֶךְ וַיְגָרֲשֵׁהוּ וַיֵּלַךְ. אֲבָרְכָה אֶת ה' בְּכָל עֵת תָּמִיד תְּהִלָּתוֹ בְּפִי". וגם אנחנו כשקוראים תהילים צריכים לאמץ את העין הטובה שלו, כי עין טובה מביאה טוב. תחשוב טוב - יהיה טוב. תראה טוב - יהיה טוב. ואם תדבר טוב - בוודאי יהיה הרבה יותר טוב.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם