האם מותר ללכת רחוק בשבת? Featured

 2 shut

הרב יוסף צבי רימון, ראש הישיבה ורב המרכז האקדמי לב, ראש סולמות ותעסוקטיף (לאופק) ורבה של אלוןשבותדרום

שאלה: האם יש בעיה לטייל בטבע מחוץ ליישוב שלנו בשבת?

בפרשת "בשלח" מדברת התורה על איסור תחומין (שמות ט"ז, כט): "שְׁבוּ אִישׁ תַּחְתָּיו אַל יֵצֵא אִישׁ מִמְּקֹמוֹ בַּיּוֹם הַשְּׁבִיעִי". מכאן למדו חכמים שאסור ללכת מחוץ לתחום בשבת (אפילו אם אינו נושא כל חפץ בידו). מהו "מחוץ לתחום"?

יש איסור לצאת יותר מאלפיים אמה (960 מטרים), אך מותר ללכת בתוך אלפיים אמה (מדאורייתא אין איסור עד י"ב מיל - 11.520 ק"מ).

האם מותר ללכת בתוך העיר למרחק גדול?

מותר ללכת בכל אותה עיר גם אם היא גדולה. האיסור הוא רק כשיוצאים מן העיר למרחק של 2,000 אמה. ישנם כללים רבים מה נחשב חלק מן העיר, ומהיכן בדיוק צריך לחשב את אלפיים האמות, אך לא נאריך בכך כעת (אפשר לעיין בכך בספר "צבא – הלכה ממקורה" חלק ב', ועיין שם שלעיתים אפשר ללכת 2,800 אמה).

הנחת עירוב תחומין

כדי שאדם יוכל ללכת יותר מאלפיים אמה, תיקנו חז"ל "עירוב תחומין". ונקרא כך, משום שהוא מערב תחום שהאדם לא היה רשאי ללכת בו עם תחום שהוא יכול ללכת בו (מ"ב ת"ח ס"ק ו').

באמצעות הנחת העירוב, האדם מעתיק כביכול את ביתו למקום שבו הוא שם את העירוב, ומעתה יכול הוא ללכת 2,000 אמה נוספות ממקום הנחת העירוב. כמובן, העירוב צריך להיות מונח בתוך 2,000 אמה ממקום הימצאו בבין השמשות, כדי שיוכל להגיע אל העירוב (שו"ע, ת"ח ד').

נבאר כעת את פרטי ההלכות של הנחת עירובי תחומין:

  • עירובי תחומין יכולים לאפשר לאדם ללכת עוד 4,000 אמה מהמקום שבו הוא נמצא כעת. כלומר: אדם הנמצא בעיר מסוימת בשבת, אך רוצה ללכת בשבת 4,000 אמה (וכאמור, מותר ללכת רק 2,000 אמה), מניח עירוב תחומין במרחק של 2,000 אמה מקצה תחום העיר. מקום זה שבו הניח את העירוב, הופך להיות "מקום שביתתו" לשבת, וממילא הוא יכול ללכת ממנו עוד 2,000 אמה. כעת הוא יכול ללכת מהעיר ועד לעירוב (כי זהו מרחק של 2,000 אמה, שממילא מותר) ואחר כך יוכל ללכת עוד 2,000 אמה, שהרי מותר ללכת 2,000 אמה ממקום שביתתו.
  • את העירוב צריך להניח בתוך אלפיים אמה מקצה העיר.
  • מתי צריך להניח עירוב תחומין? עיקר מצוות העירוב היא להיות בבין השמשות במקום העירוב. אולם, אם קשה הדבר (ובדרך כלל קשה הדבר), אפשר לפתור זאת בהנחת מזון שתי סעודות במקום השביתה.
  • כיצד הדבר נעשה? האדם הולך למקום שבו רוצה שיהיה העירוב שלו (מקום השביתה שהוא רוצה) ומניח שם מזון בשיעור של שתי סעודות (ת"ט, ז). שיעור זה הוא שיעור 6 ביצים ולכתחילה 8 ביצים (עיין מ"ב שם ס"ק לג). שיעור ביצה הוא 56 סמ"ק. שיעור ביצה הוא בערך נפח של שתי קופסאות גפרורים, ובפרוסת לחם ממוצעת יש שיעור כזה. לכן, צריך שיעור של בערך 8 פרוסות לחם (לכתחילה).
  • אם יש הרבה אנשים, צריך שיעור כזה לכל אחד ואחד! אמנם, ישנו פתרון פשוט יותר: מותר מצד הדין לא לקחת דווקא לחם, אלא ממרח המספיק לכמות לחם כזו (מ"ב שם ת"ט ס"ק לו). לכן אפשר לקחת למשל קופסת שימורים (או צנצנת ריבה וכדומה), המספיקה להרבה אנשים לכמות זו של לחם. כאשר שם דבר עמיד הרי שיכול להניח את העירוב לכל שבתות השנה, ואומר "באיזה שבת שארצה יקנה לי העירוב, ואם לא ארצה - אהיה כבני עירי" (שו"ע תי"ג).
  • שמים את העירוב (לפני השבת) ומברכים "ברוך אתה ה' א-לקינו מלך העולם, אשר קידשנו במצוותיו וציוונו על מצוַת עירוב" (שו"ע תט"ו, ד). אחר כך אומר "בזה העירוב יהיה מותר לי (או "לכל החברים..." - אך הם צריכים לדעת לפני השבת שהניחו בשבילם עירוב) ללכת בשבת זו ממקום זה, אלפיים אמה לכל רוח" (שו"ע, ת"ט, ז-ח; תי"ג, א).
  • ·לאיזה צורך מניחים עירוב תחומין? עירוב תחומין מותר להניח רק לדבר מצווה, כגון לבית משתה של נישואין, או להקביל פני רבו או לצורך מניין או אף לטיול משום עונג שבת, אך לא לדבר הרשות (תט"ו א).
לסיכום:

אסור ללכת (אף ללא חפצים) מחוץ עיר למרחק של אלפיים אמה (960 מטר), אך מותר ללכת בתוך העיר גם אם היא גדולה מאוד. אדם הנמצא בשטח ולא בתוך העיר וכדומה, יכול ללכת מרחק של 2,800 אמה (1.344 ק"מ) ללא עירובי תחומין.

מי שרוצה ללכת מרחק גדול יותר (לצורך תפילה או סעודות שבת וכדומה; אך אין מניחים עירוב תחומין לדבר הרשות), צריך להניח עירובי תחומין: ייקח קופסת שימורים של ריבה או דבר אחר שאפשר למרוח בו 8 פרוסות (בעבור כל אחד מהאנשים שזקוקים לעירוב), ויניחנו במרחק של 2,000 אמה מקצה תחום העיר.

יברך "ברוך אתה ה' א-לוקינו מלך העולם אשר קידשנו במצוותיו וציוונו על מצוות עירוב", ואחר כך יאמר: "בזה העירוב יהיה מותר לי (או "לכל החברים" וכד') ללכת בשבת זו ממקום זה אלפיים אמה לכל רוח". כעת יוכל ללכת עוד אלפיים אמה, מהמקום שבו הניח את העירוב.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם