הבן לא מצליח לקום בבוקר Featured

 m 12 wakeup

הרב אמיר סנדלר, ראש אולפנת בני עקיבא הדר גנים

הבן שלי לא קם בבוקר, ואני מרגיש חסר אונים. מה עושים כדי לגרום לו לקום בבוקר?

תשובה: כמו שאלות רבות בחינוך גם כאן השאלה הגדולה היא לא מה עושים, אלא מה לא עושים. כיצד מצליחים לא להגיב את התגובה הלא נכונה בסיטואציה שבכוחה להיות מרגיזה מאוד ואולי אפילו מלחיצה, ושתמיד תתרחש בזמן הכי לחוץ ולא מתאים ביממה.

מהי תגובה לא נכונה? ידוע לרבים המודל הפסיכולוגי אפר"ת (אירוע, פרשנות, רגש, תגובה). אין מקרה מתאים יותר למודל הזה מהסיפור של אותם נערים שאל מול הקריאה הנרגשת "קומו לעבודת הבורא" בוחרים להמשיך את שנת היופי המתוקה. נער שקשה לו לקום – זה די טבעי, הבעיה מתחילה כשמיד קופצות בראש ההורה שתי שאלות קשות: מה זה אומר על ילדי, ומה זה אומר עליו כהורה.

נער שקשה לו לקום – זה די טבעי, הבעיה מתחילה כשמיד קופצות בראש ההורה שתי שאלות קשות: מה זה אומר על ילדי, ומה זה אומר עליו כהורה. השאלות האלה מסוכנות ביותר כי מהרגע שמתחילים לתת פרשנות לאותה יקיצה מאוחרת וחושבים שזה מכיוון שהילד עצלן או לא מחובר לתורה ולתפילה וכו', מכניסים את הילד לבור שיכול להיות שהוא בכלל לא נמצא בו

 

השאלות האלה מסוכנות ביותר כי מהרגע שמתחילים לתת פרשנות לאותה יקיצה מאוחרת וחושבים שזה מכיוון שהילד עצלן או לא מחובר לתורה ולתפילה וכו', מכניסים את הילד לבור שיכול להיות שהוא בכלל לא נמצא בו; בעוד הילד סתם עייף, חסר חשק לקום או רוצה לחוות כמו כל החבר'ה את החוויה של "ישנתי עד 11", ההורה כבר מכניס אותו ואת עצמו לדרמה כאילו אותה שינה פירושה עזיבת דרך התורה והמצוות או חוסר רצון ללמידה. הרגשה זו כבר מייצרת מתח ועצבים דו צדדיים, ובכוחה להכניס את הילד למחשבות על עצמו שבכלל לא היו קודם בסוגיית "התורה והמצוות יחסינו לאן"...

אם ההורה יגדיל לעשות וגם ירגיש שהסיטואציה הזאת היא כישלון חינוכי שלו, זה כבר מתכון לקריסה, כי אז הוא ניגש למיטת הילד בעצבים ובלחץ והופך אירוע שייתכן שלא משקף כלום למקרה בוחן דרמטי, מתוח, מרחיק ובעיקר – מיותר.

לכן המשימה המרכזית היא להצליח להתייחס לקושי ההתעוררות בבוקר כדבר שעומד מצד עצמו, אתגר טבעי וצפוי המופיע כחלק מתהליך ההתבגרות שלא מלמד כלום למעט העובדה שיש כאן בחור שמתבגר.

וכעת, כשאנו מצליחים להתמודד עם השאלה בצורה "נקייה", אפשר להתחיל לדבר עם אותו נער בצורה ישירה. את הדיבור לא נעשה בלחץ של הבוקר, כשהילד שוכב הפוך במיטה, אלא בזמן ניטרלי זמן שבו אפשר לשבת על כוס קפה ולדבר על האתגר, ושם נשאל את הילד ישירות במה אפשר לעזור כדי שיקום בבוקר.

צריך להיות ברור שהאחריות מוטלת על הנער. "אני כהורה לא מחליף אותך, אני רק משקף לך שהיכולת לקום בבוקר בזמן היא הרגל שמצופה מאדם בוגר, ואני נכון לעזור לך להצליח לעמוד במשימה, כי אני יודע שזה לא פשוט. אבל בסוף – האחריות היא שלך".

ואחרי השיחה נזכיר לעצמנו שבסוד הגבורה עומדת יכולת ההתמדה, אין קסמים ואי אפשר לצפות לשינוי ושבן-רגע נתמיד בדרך שבה הנער ביקש את העזרה. פעם אחרי פעם נזכיר לו שהאחריות שלו ורק שלו בצורה מלאה, ואם נצליח לא להישבר ולא להיגרר לפרשנות יום-יומית לכל כישלון או אכזבה – בסוף נצליח להרגיל ילדנו לקבל אחריות על חייו בכלל ובפרט על השכמת הבוקר שהיה הבסיס ליום כולו. לא לחינם השולחן ערוך פותח בדרישה "יתגבר כארי לעבודת בוראו שיהא הוא מעורר השחר" – גבורת ההשכמה כבסיס ליום של אחריות ועשייה.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם